Lidé čtoucí jen náhledy článků si myslí, že vědí dost

Podle studie uveřejněné v časopisu Research & Politics se mohou uživatelé Facebooku po přečtení pouze náhledu článku domnívat, že vědí o tématu více, než je tomu ve skutečnosti.

REKLAMA

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč


Lidé čtoucí jen náhledy článků si myslí, že vědí dost.
Lidé čtoucí jen náhledy článků si myslí, že vědí dost. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

320 účastníků studie si přečetlo článek z novin Washington Post o „bezpečnosti“ geneticky modifikovaných potravin. Jiná skupina 319 účastníků přečetla imitovaný facebookový feed obsahující náhledy čtyř článků, jeden z nich o geneticky modifikovaném jídle. Třetí skupina 351 účastníků tvořících kontrolní skupinu nečetla nic.

Znalosti účastníků pak vědci otestovali šesti faktickými otázkami o geneticky modifikovaném jídle. Aby otestovali, jak jsou si účastníci svými odpověďmi jistí, požádali je, aby odhadli, kolik otázek zodpověděli správně.

Účastníci, kteří četli celý článek, zodpověděli na většinu otázek správně. Ti, kteří četli pouze facebookový feed, zodpověděli v průměru správně pouze o otázku více, než členové kontrolní skupiny. Účastníci, kteří četli pouze news feed, měli tendenci nadhodnocovat své znalosti, zvláště jedinci zvyklí vyjadřovat silné emoce.

„Sociální média jsou odlišná od tradičních typů médií. Když si chtěli lidé v uplynulých desetiletích přečíst něco o politice, museli si vybrat mezi televizí a novinami. Dnes takové informace bezděčně vstřebáváme v průběhu skrolování news feedem na Facebooku nebo Twitteru. Informace může navíc pocházet od přátel nebo členů rodiny. Tato nová dynamika je pro mne fascinující,“ říká autor studie Nicolas Anspach, odborný asistent politických věd na York College v Pennsylvánii.

Pokud čteme jen náhledy článků, může to v nás posilovat falešné sebevědomí

„Dokonce i krátké náhledy článků v sociálních médiích, jaké se objevují na facebookovém news feedu, mohou své čtenáře informovat. S tímto typem čerpání informací však jde ruku v ruce falešné přesvědčení. Někteří jedincí (zvláště takoví, kteří jednají instinktivně) bývají přesvědčení, že k tématu vědí více, než je tomu ve skutečnosti,“ řekl Anspach magazínu PsyPost.

„Tato přehnaná jistota se může projevit vyšší politickou angažovaností. Přetrvávají však obavy, zda sociální média poskytují voličům dostatek informací k tomu, aby mohli uskutečnit plně informovanou volbu.“

„V našem experimentu jsme k ověření načerpaných znalostí použili faktické informace. Je však důležité počítat s tím, že skrze sociální média se sdílí velké množství nesmyslů. Než tedy začneme jásat nad schopností sociálních sítí informovat své uživatele, musíme vzít v potaz také jejich dezinformační potenciál,“ vysvětluje Anspach.

V podobné studii Anspach a jeho kolegové zjistili, že lidé věří na sociálních sítích spíše dezinformačním komentářům, než faktickým informacím obsaženým v náhledech článků.

„Předpokládám, že další výzkum vezme v potaz i takové faktory jako je věk nebo počítačová gramotnost, abychom lépe porozuměli rozdílným reakcím čtenářů na fakta a dezinformace,“ říká Anspach.

Autory studie „A little bit of knowledge: Facebook’s News Feed and self-perceptions of knowledge“ jsou Nicolas M. Anspach, Jay T. Jennings, a Kevin Arceneaux. (zdroj: psypost.org)

REKLAMA

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*