Návaly horka a pocení při menopauze se dají zmírnit

Menopauzou neboli klimakteriem procházejí ženy v průměru kolem padesátého věku života. Většina z nich během menopauzy zažívá nepříjemné návaly horka, které jsou doprovázené nadměrným pocením. Jakým způsobem můžete tyto příznaky klimakteria zmírnit?

REKLAMA

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč


Návaly horka a pocení při menopauze se dají zmírnit.
Návaly horka a pocení při menopauze se dají zmírnit. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Návaly horka nepředstavují pro většinu žen procházejících menopauzou nic nového pod sluncem. Tento stav popisují jako náhlý pocit horka, který se objeví z ničeho nic a rozšíří se prakticky po celém jejich těle. Návaly dále doprovází nadměrné pocení, intenzivní tlukot srdce i zarudlé tváře.

Některé ženy zažívají návaly horka pouze občas. Spousta žen, které procházejí klimakteriem, si ovšem stěžuje na to, že tento stav je doprovází každý den. Návaly tak označují za velmi nepříjemné až obtěžující. Tento stav u nich obvykle trvá několik minut a pak odezní.

Návaly horka: Kdy začínají?

Návaly horka spojené s nadměrným pocením se nevztahují pouze k menopauze samotné. Ženy tyto stavy mohou zažívat již několik měsíců, nebo dokonce několik let před posledním krvácením. Návaly pak přetrvávají i v menopauze a některé ženy jimi trpí dokonce několik let poté.

Příčiny vzniku návalů horka

Návaly horka tedy obvykle postihují ženy, které se blíží nebo již jsou v menopauze. Za tento stav může v prvé řadě změna hladiny ženských pohlavních hormonů, která má dopad na teplotu ženského těla. Návaly horka doprovázející menopauzu však můžete ještě zhoršit tím, že budete jíst kořeněná jídla, pít alkoholické nápoje a nápoje s obsahem kofeinu nebo kouřit cigarety. Intenzivnější budou i tehdy, pokud jste pod stresem nebo trpíte depresemi či úzkostmi.

K častějším a intenzivnějším návalům horka můžete přijít i v důsledku užívání některých léků. Na vině však může být také určité onemocnění. Například rakovina, tuberkulóza, cukrovka nebo nadměrné fungování štítné žlázy.

Jak zmírnit návaly horka

Návaly horka, které se čas od času objevují v průběhu menopauzy, jsou obvykle neškodné. Jestliže se ovšem u vás objevují velmi často a jsou také velmi intenzivní, začněte je řešit s odborníkem. Zvlášť když je kromě nadměrného pocení doprovází také únava, slabost, průjem nebo výrazný úbytek na váze.

Kromě léčby, kterou vám doporučí odborník, můžete návaly horka zmírnit i přírodní cestou. Která opatření, bylinky a přírodní přípravky vám při řešení tohoto problému pomohou?

Změňte svůj životní styl

Přestaňte kouřit. Vyhýbejte se pití alkoholických nápojů, kávy i černého čaje. Omezte příjem kořeněných jídel. V průběhu dne popíjejte studené až ledové nápoje.

Dejte si pozor na vysoký cholesterol

Průběžně sledujte hodnoty cholesterolu ve své krvi. Vysoká hladina cholesterolu totiž návaly ještě zhoršuje. Máte-li vysoký cholesterol, snižte jej. A to například pomocí zeleného čaje, ořechů, chia semínek či avokáda.

Chlaďte se, zmírníte návaly horka

V bytě či domě udržujte teplotu kolem 19 stupňů Celsia. Je-li léto, zapněte ventilaci nebo spusťte větrák. Nenoste také příliš silné oblečení. Vhodné jsou pro vás volnější vrstvy bavlněných nebo hedvábných modelů, které vás příjemně ochladí a zabrání přehřátí.

Přestaňte se také koupat či sprchovat v horké vodě. Místo toho užijte vlažnou, nebo dokonce studenou vodu. Pokud vám během návalu horka zčervená obličej, okamžitě se opláchněte studenou vodou. Také vždy mějte po ruce chladivý gelový balíček, který je k dostání v každé lékárně.

Popřemýšlejte nad léky, které užíváte

Vypozorovala jste, že vám návaly horka zhoršuje určitý lék, který užíváte? V tom případě se poraďte se specialistou, jakým způsobem tento lék nahradit, abyste se vyhnula nepříjemnému vedlejšímu účinku.

Zkuste sílu bylinek a přírodních produktů

Pokud trpíte častými a intenzivními návaly horka, zmírnit tyto potíže vám pomohou také některé bylinky a přírodní produkty.

Vypořádat se s nepříjemnými návaly coby projevy menopauzy vám pomůže především pravidelné užívání macy peruánské.

Dále můžete sáhnout po bylinkách bohatých na fytoestrogeny, což jsou látky podobající se ženským pohlavním hormonům. Od návalů horka vám tak uleví například červený jetel, kontryhel nebo ploštičník.

REKLAMA

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*