Zpracované potraviny poškozují mozek

Průmyslově zpracované potraviny, které konzumujeme dlouhodobě, mohou vážně ohrozit naše zdraví, včetně správné funkce mozku. Opatrnost a vědomý přístup ke stravě je tedy zcela na místě.

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Zpracované potraviny poškozují mozek.
Zpracované potraviny poškozují mozek. foto: Pixabay
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

V první řadě jsou to zpracované potraviny s vysokým obsahem obsahem lepku. Lidé ze západu mají menší slinné žlázy a slinivku než lidé z Asie. Proto je pro nás velmi nesnadné trávit obiloviny s obsahem lepku jako je například pšenice, žito či ječmen.

Potravinářský průmysl využívá plodiny s obsahem lepku především pro lepší efekt. Lepek totiž dodává mouce elasticitu a těsto z pšeničné mouky má pak skvělou schopnost kynout.

Bohužel na tomto faktu vznikl dnešní obilný fastfood, který našemu tělu neprospívá. Potraviny s lepkem jsou na trávení velice složité.

Pokud konzumujeme lepek dostatečně nerozštěpený, může dojít k poškození trávení, které vede k alergii na lepek a řadě onemocnění.

Zpracované potraviny s lepkem můžou vést k demenci

Lepek způsobuje špatné vstřebávání a může vést k nedostatku vitamínů B1, B3 a B12, kyseliny listové a zinku. Vážný nedostatek těchto prvků pak může způsobit demenci.

Navíc může docházet k vstřebávání toxických kovů jako je hliník. Vyšší koncentrace hliníku v mozku je pak jedním z rysů Alzheimerovy choroby.

Pokud si tedy sami nepřipravíme obilná jídla tak, abychom si vědomě neubližovali, tak je lepší je ve své stravě omezit a nahradit.

V tom se jako skvělá jeví rýže natural, které navíc ze všech druhů obilí obsahuje nejvíce vitamínu B, železo či vitamín E.

Moderní hybridy pšenice jsou navíc pro člověka i návykové. Na rozdíl od původních odrůd, mají příliš vysoký glykemický index.

Cukr jako nebezpečný stimulant

Mezi další zpracované potraviny, které poškozují mozek, patří rafinovaný cukr. Jeho konzumací si zásadně narušujeme hladinu cukru v krvi. Tyto výkyvy jsou zodpovědné nejen za zvyšování váhy, ale způsobují také poruchy pozornosti, paměti, změny nálad či vznik depresí.

Každé vychýlení hladiny krevního cukru se snaží tělo rychle usměrnit. K tomu využívá své zásoby vitamínů, minerálů a enzymů. Opakovaný nápor cukru rozvrátí mechanismus hladiny krevního cukru tak, že již nebude správně fungovat.

Když se takto naruší endokrinní systém, tak se brzy objeví degenerativní onemocnění, závislosti, poruchy učení, problémy s chováním, deprese či schizofrenie.

Snaha nahradit rafinovaný cukr umělými sladidly je ale jen jiná cesta vedoucí k úzkostem, depresím či migrénam. Umělá sladidla totiž obsahují látky, které nepříznivě stimulují mozkové buňky. Čtěme tedy etikety a hledejme v nich přirozená sladidla.

Kurkuma jako skvělý mozkový doping

Nejen cukr a umělá sladidla nepříznivě ovlivňují mechanismy v těle. Takový glutamát sodný je látka, na kterou bychom si v souvislosti s mozkem měli dát taktéž pozor.

Potravinářským průmyslem se používá pro zvýraznění chuti. Cílem je oklamat mozek a stimulovat ho ke zvýšené konzumaci. Obsahují ho zpracované potraviny jako jsou:

  • instantní polévky a dochucovadla
  • bujóny
  • proteinové tyčinky
  • zelenina v konzervách, aj.

Glutamát je neurotoxická látka, která způsobuje mnoho nepříznivých reakcí. Mezi zákeřné následky požívání glutamátu sodného u dospělých patří například Parkinsova a Alzheimerova choroba. U dětí může docházet k neurologickým poškozením.

Potraviny, které nám pomohou zmírnit negativní působení glutamátu a tělo očistit je například chlorella, goji či kurkuma.

Kurkuma navíc významně podporuje mozkové kognitivní funkce. Je to přírodní a velmi účinný mozkový doping. A lze si ji chutně dopřávat jako součást kari jídel.

(zdroje: William, D.: Život bez pšenice , PPNF Health Journal, http://nourishingtraditions.com/)

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*