
V první řadě jsou to zpracované potraviny s vysokým obsahem obsahem lepku. Lidé ze západu mají menší slinné žlázy a slinivku než lidé z Asie. Proto je pro nás velmi nesnadné trávit obiloviny s obsahem lepku jako je například pšenice, žito či ječmen.
Potravinářský průmysl využívá plodiny s obsahem lepku především pro lepší efekt. Lepek totiž dodává mouce elasticitu a těsto z pšeničné mouky má pak skvělou schopnost kynout.
Bohužel na tomto faktu vznikl dnešní obilný fastfood, který našemu tělu neprospívá. Potraviny s lepkem jsou na trávení velice složité.
Pokud konzumujeme lepek dostatečně nerozštěpený, může dojít k poškození trávení, které vede k alergii na lepek a řadě onemocnění.
Zpracované potraviny s lepkem můžou vést k demenci
Lepek způsobuje špatné vstřebávání a může vést k nedostatku vitamínů B1, B3 a B12, kyseliny listové a zinku. Vážný nedostatek těchto prvků pak může způsobit demenci.
Navíc může docházet k vstřebávání toxických kovů jako je hliník. Vyšší koncentrace hliníku v mozku je pak jedním z rysů Alzheimerovy choroby.
Pokud si tedy sami nepřipravíme obilná jídla tak, abychom si vědomě neubližovali, tak je lepší je ve své stravě omezit a nahradit.
V tom se jako skvělá jeví rýže natural, které navíc ze všech druhů obilí obsahuje nejvíce vitamínu B, železo či vitamín E.
Moderní hybridy pšenice jsou navíc pro člověka i návykové. Na rozdíl od původních odrůd, mají příliš vysoký glykemický index.
Cukr jako nebezpečný stimulant
Mezi další zpracované potraviny, které poškozují mozek, patří rafinovaný cukr. Jeho konzumací si zásadně narušujeme hladinu cukru v krvi. Tyto výkyvy jsou zodpovědné nejen za zvyšování váhy, ale způsobují také poruchy pozornosti, paměti, změny nálad či vznik depresí.
Každé vychýlení hladiny krevního cukru se snaží tělo rychle usměrnit. K tomu využívá své zásoby vitamínů, minerálů a enzymů. Opakovaný nápor cukru rozvrátí mechanismus hladiny krevního cukru tak, že již nebude správně fungovat.
Když se takto naruší endokrinní systém, tak se brzy objeví degenerativní onemocnění, závislosti, poruchy učení, problémy s chováním, deprese či schizofrenie.
Snaha nahradit rafinovaný cukr umělými sladidly je ale jen jiná cesta vedoucí k úzkostem, depresím či migrénam. Umělá sladidla totiž obsahují látky, které nepříznivě stimulují mozkové buňky. Čtěme tedy etikety a hledejme v nich přirozená sladidla.
Kurkuma jako skvělý mozkový doping
Nejen cukr a umělá sladidla nepříznivě ovlivňují mechanismy v těle. Takový glutamát sodný je látka, na kterou bychom si v souvislosti s mozkem měli dát taktéž pozor.
Potravinářským průmyslem se používá pro zvýraznění chuti. Cílem je oklamat mozek a stimulovat ho ke zvýšené konzumaci. Obsahují ho zpracované potraviny jako jsou:
- instantní polévky a dochucovadla
- bujóny
- proteinové tyčinky
- zelenina v konzervách, aj.
Glutamát je neurotoxická látka, která způsobuje mnoho nepříznivých reakcí. Mezi zákeřné následky požívání glutamátu sodného u dospělých patří například Parkinsova a Alzheimerova choroba. U dětí může docházet k neurologickým poškozením.
Potraviny, které nám pomohou zmírnit negativní působení glutamátu a tělo očistit je například chlorella, goji či kurkuma.
Kurkuma navíc významně podporuje mozkové kognitivní funkce. Je to přírodní a velmi účinný mozkový doping. A lze si ji chutně dopřávat jako součást kari jídel.
(zdroje: William, D.: Život bez pšenice , PPNF Health Journal, http://nourishingtraditions.com/)
Buďte první kdo přidá komentář