Zpracované potraviny poškozují mozek

Průmyslově zpracované potraviny, které konzumujeme dlouhodobě, mohou vážně ohrozit naše zdraví, včetně správné funkce mozku. Opatrnost a vědomý přístup ke stravě je tedy zcela na místě.

eshop energie života nabízí


BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Zpracované potraviny poškozují mozek.
Zpracované potraviny poškozují mozek. foto: Pixabay
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

V první řadě jsou to zpracované potraviny s vysokým obsahem obsahem lepku. Lidé ze západu mají menší slinné žlázy a slinivku než lidé z Asie. Proto je pro nás velmi nesnadné trávit obiloviny s obsahem lepku jako je například pšenice, žito či ječmen.

Potravinářský průmysl využívá plodiny s obsahem lepku především pro lepší efekt. Lepek totiž dodává mouce elasticitu a těsto z pšeničné mouky má pak skvělou schopnost kynout.

Bohužel na tomto faktu vznikl dnešní obilný fastfood, který našemu tělu neprospívá. Potraviny s lepkem jsou na trávení velice složité.

Pokud konzumujeme lepek dostatečně nerozštěpený, může dojít k poškození trávení, které vede k alergii na lepek a řadě onemocnění.

Zpracované potraviny s lepkem můžou vést k demenci

Lepek způsobuje špatné vstřebávání a může vést k nedostatku vitamínů B1, B3 a B12, kyseliny listové a zinku. Vážný nedostatek těchto prvků pak může způsobit demenci.

Navíc může docházet k vstřebávání toxických kovů jako je hliník. Vyšší koncentrace hliníku v mozku je pak jedním z rysů Alzheimerovy choroby.

Pokud si tedy sami nepřipravíme obilná jídla tak, abychom si vědomě neubližovali, tak je lepší je ve své stravě omezit a nahradit.

V tom se jako skvělá jeví rýže natural, které navíc ze všech druhů obilí obsahuje nejvíce vitamínu B, železo či vitamín E.

Moderní hybridy pšenice jsou navíc pro člověka i návykové. Na rozdíl od původních odrůd, mají příliš vysoký glykemický index.

Cukr jako nebezpečný stimulant

Mezi další zpracované potraviny, které poškozují mozek, patří rafinovaný cukr. Jeho konzumací si zásadně narušujeme hladinu cukru v krvi. Tyto výkyvy jsou zodpovědné nejen za zvyšování váhy, ale způsobují také poruchy pozornosti, paměti, změny nálad či vznik depresí.

Každé vychýlení hladiny krevního cukru se snaží tělo rychle usměrnit. K tomu využívá své zásoby vitamínů, minerálů a enzymů. Opakovaný nápor cukru rozvrátí mechanismus hladiny krevního cukru tak, že již nebude správně fungovat.

Když se takto naruší endokrinní systém, tak se brzy objeví degenerativní onemocnění, závislosti, poruchy učení, problémy s chováním, deprese či schizofrenie.

Snaha nahradit rafinovaný cukr umělými sladidly je ale jen jiná cesta vedoucí k úzkostem, depresím či migrénam. Umělá sladidla totiž obsahují látky, které nepříznivě stimulují mozkové buňky. Čtěme tedy etikety a hledejme v nich přirozená sladidla.

Kurkuma jako skvělý mozkový doping

Nejen cukr a umělá sladidla nepříznivě ovlivňují mechanismy v těle. Takový glutamát sodný je látka, na kterou bychom si v souvislosti s mozkem měli dát taktéž pozor.

Potravinářským průmyslem se používá pro zvýraznění chuti. Cílem je oklamat mozek a stimulovat ho ke zvýšené konzumaci. Obsahují ho zpracované potraviny jako jsou:

  • instantní polévky a dochucovadla
  • bujóny
  • proteinové tyčinky
  • zelenina v konzervách, aj.

Glutamát je neurotoxická látka, která způsobuje mnoho nepříznivých reakcí. Mezi zákeřné následky požívání glutamátu sodného u dospělých patří například Parkinsova a Alzheimerova choroba. U dětí může docházet k neurologickým poškozením.

Potraviny, které nám pomohou zmírnit negativní působení glutamátu a tělo očistit je například chlorella, goji či kurkuma.

Kurkuma navíc významně podporuje mozkové kognitivní funkce. Je to přírodní a velmi účinný mozkový doping. A lze si ji chutně dopřávat jako součást kari jídel.

(zdroje: William, D.: Život bez pšenice , PPNF Health Journal, http://nourishingtraditions.com/)


BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

KOKOSOVÝ CUKR BIO 1 kg

nahradí bílý cukr

249 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*