
Probouzení v noci nemusí vůbec nic znamenat. Větší problém však nastává, pokud se vám po probuzení uprostřed noci nepodaří znovu usnout. Každý z nás potřebuje ideálně šest až osm hodin nepřetržitého spánku denně. Jeho chronický nedostatek naopak může přivodit vážné zdravotní potíže. Jak tedy pro příště zabránit probouzení v noci?
Probouzení v noci nejčastěji souvisí s nutkáním močit
Z jakého důvodu se probouzíte v noci? Nejčastěji proto, že se vám chce na záchod. Pokud máte pravidelné nutkání v noci močit, jednoduše omezte pití před spaním. Příjem tekutin si raději rovnoměrně rozložte do celého dne a večer jej snižte na minimum.
Co když toto opatření nebude zabírat a v noci se budete stále probouzet kvůli nutkání na močení? Toto probouzení v noci pak může souviset se stresem, infekcí močových cest nebo cukrovkou. V tomto případě už není od věci návštěva odborníka.
Pro klidný spánek odstraňte modré světlo
Proč se pravidelně probouzíte v noci? Na vině může být i modré světlo, které vyzařují obrazovky mobilního telefonu, tabletu, počítače či televize. Pokud večer uleháte do postele, neusínejte u zapnuté televize nebo před spaním nebrouzdejte na internetu. Důležité je, abyste tyto přístroje neměli ani po dobu nočního odpočinku v místnosti, v níž spíte.
Za probouzení v noci v tomto případě může modré světlo, které udržuje bdělost a které snižuje v těle produkci hormonu spánku melatoninu. Právě proto není váš spánek dostatečně kvalitní.
Zajistěte, abyste měli v ložnici naprostou tmu
Za probouzení v noci může také světelný smog, který nabourává vaše vnitřní biologické hodiny. Co si pod pojmem světelný smog představit? Jde hlavně o veřejné osvětlení, světla parkovišť nebo nasvícení reklamních ploch. I malé množství světla z pouliční lampy, které vám v noci svítí do místnosti, v níž spíte, může ve vašem těle snížit produkci hormonu spánku melatoninu.
Váš spánek může být tím pádem nekvalitní a kvůli světelnému smogu se můžete uprostřed noci častěji probouzet. Jaké je řešení? Zajistěte, abyste měli v ložnici naprostou tmu. Pořiďte si do oken kvalitní žaluzie nebo rolety, ale také zatemňovací závěs. Zamezíte tím pouličnímu osvětlení, aby pronikalo do místnosti, v níž spíte.
Vsaďte na potraviny napomáhající produkci melatoninu
Jak dále bojovat proti probouzení v noci? Podpořte ve svém těle produkci hormonu spánku melatoninu. Tím, že do svého jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na přírodní melatonin, se vám večer bude lépe usínat a váš spánek bude mnohem kvalitnější. Které potraviny to jsou? Hroznové víno, goji, ovesné vločky, vlašské ořechy, mandle, pistácie, maliny nebo rajčata, pro které je typické, že v lidské těle zvyšují přirozenou hladinu melatoninu. Přirozeným zdrojem melatoninu jsou také některé bylinky. A to například šalvěj lékařská nebo kopretina řimbaba.
Na probouzení v noci platí i tryptofan a kozlík
Co ještě proti častému buzení v noci? Pomohou vám také potraviny s vysokým obsahem tryptofanu. Jde o látku patřící k esenciálním aminokyselinám, která podporuje tvorbu hormonu spánku melatoninu v lidském těle. Tryptofan je obsažený v tofu, mandlích nebo dýňových semíncích.
Další účinnou bylinkou proti probouzení v noci je kozlík. Ten navíc vypíná myšlenky před usínáním.
Jakými dalšími způsoby zabráníte probouzení v noci
✓ Vypněte v ložnici wi-fi.
✓ Hodinu před uložením ke spánku vypněte mobil i televizi.
✓ V místnosti, ve které spíte, si pořádně vyvětrejte. V noci se můžete budit i proto, že jste přehřátí.
✓ Alespoň tři hodiny před spaním nepijte kávu.
✓ Před spaním nekuřte, protože tabák snižuje přirozenou tvorbu melatoninu.
✓ Zapomeňte na konzumaci alkoholických nápojů. Váš spánek by byl narušen alkoholem a v noci byste se velmi často probouzeli.
✓ Můžete se probouzet i v důsledku nadměrného stresu. Večer proto přestaňte myslet na starosti a zkuste si zlepšit náladu čtením příjemné knížky nebo relaxací v horké vaně plné pěny.
Buďte první kdo přidá komentář