5 složek potravin, které nenávratně poškozují váš mozek

V dnešním světě není nouze o věci, ze kterých lidé šílí. Existuje však pár látek v našich potravinách, které toho dokážou dosáhnout ve velmi krátkém čase. A nejen to. Tyto substance poškozují nejen mozek, ale i střeva a játra. Přitom ten, kdo je za jejich přítomnost v potravinách zodpovědný, je právě člověk a jeho „geniální“ mysl.

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


5 složek potravin, které nenávratně poškozují váš mozek.
5 složek potravin, které nenávratně poškozují váš mozek. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zdá se, že čím více toho víme, tím nižší je naše schopnost střízlivě uvažovat.

Chcete-li, aby vaše mysl zůstala čistá a nedocházelo k opakovanému poškozování vašeho mozku, vyhýbejte se následujícím složkám potravin.

1. Lepek

Lepek je běžná bílkovinná součást pšenice, ječmene, žita a dalších obilovin. Jde o lepkavou substanci, která se lepí na stěny tenkého střeva, kde způsobuje problémy s trávením a imunitou. Nejčastějším onemocněním bývá celiakie, která souvisí s intolerancí na lepek.

Existují však i mírnější projevy, které nejsou přímo celiakie, ale dokážou také výrazně narušovat činnost organismu, jako jsou třeba různé stupně citlivosti těla na lepek. Dochází k zánětlivým procesům, včetně zánětům v mozku a nervovém systému.

Studie prokázaly souvislost mezi citlivostí na lepek a onemocněními v každé části nervového systému – mozku, míše a periferních nervech.

Bylo potvrzeno, že lepek je silným spouštěčem psychiatrických onemocnění, mentální retardace, demence a v podstatě každého dalšího neurologického onemocnění.

Chléb a pečivo konzumuje lidstvo již od pradávna. Problémem není pečivo samotné, než spíše „moderní“ pekařské techniky, které způsobují, že v dnešním pečivu je mnohem více lepku, než tomu bylo v minulosti.

2. Umělá sladidla

Ať už jde o aspartam, sukralózu nebo sacharin, umělá sladidla jsou velice populární, protože neobsahují žádné kalorie. Pravda je však taková, že ačkoli nedodávají tělu žádné kalorie navíc, za poslední desetiletí spomalují trávení a poškozují naše těla.

Aspartam je kombinací kyseliny asparagové (aminokyselina se silným stimulujícím účinkem na mozkové buňky), metanolu (alkohol způsobující slepotu) a fenylalaninu.

Když dojde v těle k rozpadu molekuly aspartamu na její jednotlivé složky, spouštějí se silné procesy s rakovinnými účinky na mozek.

Konzumace aspartamu způsobuje celou škálu příznaků, včetně záchvatů úzkosti, nesrozumitelné řeči, deprese a migrény.

Hlavním problémem je, že dnes je obtížné vyhnout se tímto umělým sladidlům – přidávají se do limonád, jogurtů, žvýkaček, omáček na vaření, ochucených minerálních vod, cereálií a všech produktů s označením „bez cukru“.

3. Glutamát sodný (MSG)

Glutamát sodný je chemická látka, která se do potravin přidává pro zvýraznění jejich chuti. Dokáže oklamat chuťové pohárky a mozek, že právě konzumované jídlo výborně chutná.

Jde však o excitotoxin stimulující mozek k produkci velkého množství dopaminu, který znásobuje požitek z jídla. Tento dobrý pocit bohužel netrvá moc dlouho, ale jeho vedlejší účinky ano.

Excitotoxiny se spojují s poškozením mozku a dalšími neurologickými nemocemi, jako jsou Parkinsonova či Alzheimerova choroba, demence, roztroušená skleróza, lupus a další.

Při koupi potravin si dávejte pozor, jestli neobsahují glutamát sodný.

Platí to hlavně o potravinách, jako jsou „zdravé“ proteinové tyčinky, dresinky do salátů, omáčky na maso, bujóny, instantní polévky či zavařená zelenina.

4. Rafinovaný cukr

Zpracovaný nebo rafinovaný cukr se stal jednou z nedílných součástí našich potravin. Je však jednou z nejnebezpečnějších složek.

Jeho neustálá konzumace se spojuje s mnoha zdravotními problémy a mnoho z nich se týká právě mozku.

Rafinovaný cukr snižuje hladinu mozkového neurotrofického faktora (BDNF), moc důležitého hormonu pro mozek. Tato substance je odpovědná za tvorbu nových propojení mezi neurony v mozku, což je nesmírně důležité pro funkci paměti.

Studie prokázaly, že u pacientů s depresí a schizofrenií se vyskytují nízké úrovně BDNF. Nadměrná konzumace cukru může ještě více zhoršit tento stav a tyto úrovně ještě více snížit.

Kromě toho zpracovaný cukr zvyšuje záněty v těle, narušuje trávení a poškozuje imunitní systém. V případě chronických zánětů se zvyšuje riziko těžkých depresí a schizofrenie.

Dr. Ilardi, profesor psychologie na Univerzitě v Kansasu, doporučuje pacientům s depresí vyloučit ze stravy rafinovaný cukr. Ti, kteří uposlechli jeho doporučení, zaznamenali zlepšení svého mentálního stavu a nálady.

5. Fluor

Problém fluoru se týká hlavně anglicky mluvících zemí, jako jsou Velká Británie, Irsko, Kanada, USA, Austrálie a Nový Zéland, které se z nepochopitelného důvodu (prý kvůli zlepšení zdraví zubů obyvatelstva) rozhodli přidávat fluor do pitné vody.

Do jisté míry se to týká i Česka, protože u nás se přidává fluor do zubních past a někdy se dětem podávají fluoridové tablety nebo se jim zuby potírají fluoridovým krémem.

Pokud jste někdy uvažovali o těchto procedurách, raději na ně rychle zapomeňte.

Studie ukázaly, že fluor výrazně snižuje IQ (vlády chtějí mít zřejmě poslušné, neprotestujíce obyvatelstvo, a tak fluorem ohlupují lidi).

Iniciativa na odstranění fluoru z vody (FAN) poukázala na 34 studií, které dokazují souvislost mezi fluorem a sníženým IQ u lidí. Další studie dokazují vliv fluoru na snižování schopnosti učení, poškození mozku u novorozenců, změnu chování, nebo dokonce na vyvolání rakoviny kostí.

Závěr

Vyhýbat se těmto pěti látkám je poměrně jednoduché, pokud máte dobrou motivaci a dostačující znalosti o tom, kde se mohou nacházet.

Pokud je to možné, neriskujte zdraví vás a vaší rodiny. V angličtině na to existuje hezké rčení „Better be safe than sorry“, které ve volném překladu znamená „Raději buďte opatrní, než byste toho měli litovat“. (zpracovalo: vylectese.cz)

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*