Panická ataka vyčerpává a nedá se předvídat

Náhle vás zaplaví úzkost, máte sevřený žaludek, sucho v ústech, mžitky před očima, špatně se vám dýchá, třesete se a tluče vám srdce jako splašené. Jestli jste někdy zažili panickou ataku, víte, o čem je řeč. Jak se ovšem proti tomuto úzkostnému stavu bránit?

REKLAMA

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

469 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč


Panická ataka vyčerpává a nedá se předvídat.
Panická ataka vyčerpává a nedá se předvídat. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Panická ataka dokáže obrátit život o 180 stupňů. Naučit se fungovat s touto úzkostnou poruchou není vůbec lehké. V každém případě panická ataka vzniká z různých příčin, u každého se projevuje různě a co je u ní nejzávažnější – její nástup se ve většině případů nedá předvídat.

Proč panická ataka vzniká

Panická porucha, která se řadí mezi úzkostné poruchy, se projevuje opakovaným stavem masivních úzkostí neboli panických atak. Tímto psychickým onemocněním trpí až 4 procenta dospělých lidí. První panická ataka se u nemocného objevuje během dospívání či v rané dospělosti, postihuje přitom dvakrát častěji ženy než muže.

Panická ataka vzniká z řady příčin. Hlavní roli hraje genetika. Příčinou vzniku této nemoci je rovněž nedostatek hormonu štěstí serotoninu, nízké sebevědomí v důsledku špatné rodičovské výchovy, ale i životní okolnosti související se smrtí někoho blízkého nebo s rozvodem či rozchodem. Spouštěčem první panické ataky mohou být také drogy, ale i kofein, alkohol, tabák, léky na astma nebo některé další léky. 

Projevy panické ataky

Panická ataka má celou řadu fyzických a psychických projevů, díky kterým ji bezpečně poznáte. Co se fyzických symptomů týče, toto úzkostné onemocnění se projevuje zrychlením srdeční frekvence, bolestí na hrudi nebo v hlavě, pocitem svírání hrudníku či krku, svalovým třesem, suchem v ústech, návalem horka nebo zimy, mžitkami před očima, dechovou nedostatečností, závratěmi či pocitem na zvracení.

Panická porucha má také spoustu psychických příznaků. Jde zejména o napětí a úzkost, pocit na omdlení, strach ze ztráty kontroly, strach ze smrti, derealizaci či depersonalizaci. Konkrétní projevy panické ataky a jejich kombinace jsou přitom u každého člověka individuální.

Panická ataka má různé trvání

Také trvání panické ataky je velmi individuální a může se různě měnit i v případě jednoho člověka. Panická ataka někdy trvá pouze několik desítek sekund, často však také dlouhé minuty. Ve druhém případě je pro člověka panický záchvat srovnatelný s infarktovým stavem mnohem těžší a velmi jej vyčerpává. 

Léčba panické ataky

Panická ataka se klasicky léčí kognitivně-behaviorální terapií během pravidelných návštěv psychologa. Lidem s panickou atakou jsou často doporučována také antidepresiva nebo léky proti úzkosti. Chcete-li panickou ataku léčit alternativní cestou, pomohou vám některé bylinky a další přírodní přípravky.

Užívejte bylinky na posílení a zklidnění nervové soustavy. Vhodná je pro vás zejména kava kava, která má vysoce zklidňující účinky a používá se na léčbu úzkostných stavů. Kava kava udržuje mysl i tělo klidné a spokojené a také eliminuje potenciální nebezpečí související s přítomností příliš mnoha stresových hormonů v těle.

Z bylinek vám dále pomůže heřmánek lékařský, meduňka lékařská a kozlík lékařský. Například extrakt z kozlíku snižuje úzkost. Nemá však sedativní účinky a neovlivňuje činnost svalů.

Proti stavům úzkosti účinkuje rovněž ženšen, srdečník a mořská houba korálovec ježatý.

Doplňte do svého těla více železa, vápníku, hořčíku, vitaminů skupiny B, probiotik a omega 3 mastných kyselin. Přispějete tak k lepšímu fungování svého nervového systému.

REKLAMA

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*