Psychické příčiny alergií jsou častější, než se zdá

Napadlo vás někdy, že na vzniku a rozvoji alergie má velký podíl psychika? Když začnete na alergii pohlížet jako na psychosomatické onemocnění, lépe se vypořádáte s její léčbou. Ta nebude rozhodně spočívat v polykání pilulek.

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč


Psychické příčiny alergií jsou častější, než se zdá.
Psychické příčiny alergií jsou častější, než se zdá. Foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

O tom, že alergie má hlubší podstatu, se mluví už dlouho. Psychické příčiny alergií však dokáže pouze málokdo pojmenovat. Že je alergie v mnoha případech psychosomatické onemocnění, vystihuje fakt, že každý druhý až třetí Evropan je v zásadě alergik.

Lidé trpí různými druhy alergií. Někdo je alergický na pyl, další na prach a peří, někdo na zvířecí srst nebo na určité potraviny. Alergii lze tedy pojmenovat jako odmítavou reakci lidského těla na cizorodé látky.

Proti alergickým reakcím se vyvíjejí stále nové látky. Nejlépe fungují antihistaminika. Ale ta potlačují až samotný alergický projev, ovšem neřeší pravou příčinu vzniku alergie. Jste také na něco alergičtí? Není proto od věci, když se na příčinu své alergie podíváte z jiného úhlu. A to z pohledu psychosomatiky.

Psychické příčiny alergií rozhodně nepodceňujte

Proč je jednou z příčin vaší alergie právě psychika? K tomuto poznatku přiměl vědce fakt z reálného pozorování, během kterého si všimli, že alergik, který upadl do bezvědomí nebo zkrátka usnul, přestal alergií trpět.

Psychické příčiny alergií v zásadě popisují i sami alergici. Před nástupem alergické reakce totiž procházejí náročnějším životním obdobím, zažívají nadměrný stres, pociťují neklid, jsou unavení a vyčerpaní. K tomu všemu často onemocní závažnější bakteriální nebo virovou chorobou.

Podrážděnost spojená s něčím konkrétním se často přetaví v alergii

I my sami reagujeme na něco, co se nám nelíbí, a co se nám vyloženě příčí nebo nás znechucuje, velmi subjektivně. Často se vyjadřujeme v tom smyslu, že jsme na určitou věc, situaci, zvíře, osobu či chování druhých vyloženě alergičtí. Naše myšlenkové pochody propojené s podrážděností a negativitou, které máme spojené s něčím konkrétním, se však mohou přenést na fyzické projevy našeho těla. A odtud je opět krůček k rozvoji alergie. Stav duše tedy ovlivňuje naše tělo.

shutterstock 786017698 450x300 - Psychické příčiny alergií jsou častější, než se zdá
Trpíte alergií? Zjistěte, zda to nemá hlubší příčinu. Foto: Shutterstock

Psychické příčiny alergií: Jak to vypadá v praxi?

Z pohledu psychosomatiky alergie propuká tehdy, pokud potlačujete své emoce a city. Jste například lítostiví, cítíte křivdu či zlobu, nebo jste podráždění. Dostali jste se do náročného životního období, které je pro vaši psychiku obrovskou zátěží. V tomto období něco nebo někoho nesnášíte nebo nepřijímáte. Nemusíte to být přitom jenom člověk, ale také určitá situace nebo životní oblast. Přinášíme konkrétní příklady:

  • Malé děti trpí častěji alergií, jestliže žijí uprostřed hádek a konfliktů. Alergie je obrannou reakcí jejich těla před chováním rodičů. Prostřednictvím alergických reakcí má tělo dítěte snahu rodiče opět stmelit.
  • Lidé s alergií na prach mívají podvědomě strach z něčeho špinavého.
  • Alergie na zvířecí srst může být podmíněna strachem z něčeho živočišného. Alergii na psy a kočky tedy můžete mít tehdy, máte-li blok v sexu.
  • Alergie na pyl se u vás může projevit tehdy, když máte problémy v lásce nebo se bojíte milovat druhé.

Léčba alergie z pohledu psychosomatiky

Psychické příčiny alergií jsou aktuálnější, než se zdá. Alergie z psychických příčin totiž vzniká až v 70 procentech případů. Pokud chcete projevy své alergie zmírnit, měli byste vědět, že vnější alergen (pyl, prach, zvířecí srst aj.) zastupuje něco, co je hluboko zasunuté ve vaší mysli či podvědomí. A právě s tím se naučte pracovat.

Alergickou reakcí se v zásadě projevují problémy, které nedostaly prostor ve vašem vědomí. Paradoxně za viníka toho všeho označíte dlouhosrstého psa nebo roztoče ukryté v prachu, ale není to tak. Hledejte psychické příčiny svých alergií. Zjistěte, co je ve vašem životě v nesouladu, poznejte, co nebo kdo vás stresuje, pozorujte, během kterých situacích jste v nepohodě, hledejte příčinu své alergie také v minulosti. Při léčbě alergií je tak důležitá psychická pohoda a uvolněnost. Příčiny vašich stresů a potíží přitom může odhalit i dobrý terapeut.

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*