Detoxikace jater: Jak ji zvládnout v pěti krocích

Je zapotřebí neustále detoxikovat játra, která čistí náš organismus od jedů a jsou rovněž důležitá v procesu zažívání. Tím spíše, pokud trpíte na náhlé projevy předčasného stárnutí, nevysvětlitelné přibírání na váze, často nafouklé břicho, nepřiměřené množství břišního tuku, nerovnováhu orální mikroflóry – tedy špatný dech či pocit těžkosti v žaludeční oblasti nebo pálení žáhy. Stejně tak by vás k očistě jater mělo přimět, pokud vaše tělo jeví známky nerovnoměrné pigmentace, především ve tváři, přehřívá se vám organismus, nadměrně se potíte nebo máte akné či jiné kožní projevy jako například svědivá, zarudlá, skvrnitá pokožka.

REKLAMA

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč


Detoxikace jater: Jak ji zvládnout v pěti krocích.
Detoxikace jater: Jak ji zvládnout v pěti krocích. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Detoxikace jater a jak ji zvládnout v 5 jednoduchých krocích? Odpověď najdete v tomto našem uceleném návodu.

1. Konzumujte vhodné potraviny

Každý den, po dobu sedmi dnů, přidejte do svého jídelníčku alespoň 3 z každé skupiny následujících potravin – strava je základ detoxikace jater.

 • zelí, květák, brokolici, růžičkovou kapustu
 • zelenolistou zeleninu a bylinky, jako petržel, kapusta, řeřicha, mangold, koriandr, čekanka, listy pampelišky
 • citrusové plody – pomeranče, citróny a limetky (vyhněte se grepové šťávě, která obsahuje látku, která svým působením může narušovat očistný proces jater)
 • na síru bohaté potraviny, jakým je česnek, cibule, vejce
 • jaterní čističe – jakými jsou artyčoky, chřest, řepa, celer, pampelišková káva

2. Jaterní doplňky stravy

Každý den, po dobu 30 dní, obohaťte svůj stravovací režim o jaterní doplňky stravy. Při výběru doplňků stravy mějte na zřeteli, že by měly obsahovat složky, které pomáhají čistit játra a jsou svými účinky klinicky prokázané. Jedině tehdy bude detoxikace jater účinná.

Mezi účinné produkty můžeme doporučit například Hepahit, jaterní tinktury, čaje na očistu a podporu funkce jater. Mezi silné pomocníky patří ostropestřec mariánský, již zmiňovaný artyčok zeleninový, kopřiva dvoudomá.

U detoxikace jater jsou rovněž velmi účinné peruánské byliny jako Hercampuri, která pomáhá při léčbě cirhozy či virových zánětech jater. Dále Chanca Piedra, Manayupa, Vilcacora nebo Sangre de drago, neboli Dračí krev.

Sangre de drago je míza ze stromu, který roste vysoko v Andách a povodí Amazonky. Po naříznutí vytéká z jeho kúry hustá tekutina temně červené barvy. V lidové medicíně Peru je tato rostlinná šťáva známá a používá se již celá staletí. Vnitřně se mimo jiné mnohé účinky užívá při virovém onemocnění jater typu A, B a C.

3. Důležitá je hydratace

Každý den pijte dostatečné množství vody. Jedině tak může být detoxikace jater účinná. Doporučujeme pít menší množství vody vícekrát za den. Nikoliv pít nárazově velké množství. Vždy pijte tolik, aby vám to bylo příjemné. Vyšší příjem tekutin si hlídejte obzvláště v letních měsících.

4. Detoxikace jater a čemu se vyhnout

Vyhněte se následujícím látkám, které mohou vaše čištění jater sabotovat:

 • přílišnému množství tuků ve stravě, obzvlášť pak nasyceným
 • cukrům v jakékoli formě. Dokonce i med či javorový sirup se doporučuje vynechat
 • umělým sladidlům, barvivům či konzervantům
 • rafinovaným uhlovodanům (rohlíky a pekařské výrobky z bílé mouky)
 • lepku, který se nachází v pšenici, žitu, ječmenu apod. a produktům z nich jako jsou balené cereálie, kynutá těsta (pizza), těstoviny, lívance. Vyhněte se rovněž ochuceným omáčkám tzv. dresingům, které obsahují ocet
 • alkoholu, běžně dostupným lékům bez předpisu proti bolení hlavy a kofeinu

5. Čištění jater podpoří kvalitní oleje

Každý den si dopřejte 1 až 2 polévkové lžíce kvalitních olejů – panenský olivový, lněný či olej z ostropestřce.

Mimo pět uvedených bodů je velmi vhodné přijímat rovněž dostatek antioxidantů (Acai berry, Camu Camu, Mladý Ječmen apod.), které pomáhají čistit organismus a zlepšit trávení. Podpoří tak proces přirozené a tělu vlastní detoxikace jater.

Detoxikace jater se neděje okamžitě, ale postupuje multifunkčně. Tedy v krocích, což si vyžaduje dostatek minerálů, vitamínů a aminokyselin pro správné fungování organizmu. Ideálně z pečlivě vyvážené stravy. (len)

zdroj: healthyfoodteam.com

REKLAMA

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*