Mutace, která umožnila dospělcům udržet si vytváření laktázy, se objevila asi před 7 tisíci lety a nyní má asi 35 % lidí v dospělém věku schopnost strávit mléko, ačkoliv jsou zde geografické rozdílnosti (viz mapka).
V Číně a jihovýchodní Asii se předpokládá, že 95 % lidí je intolerantních k laktóze. Oproti tomu u lidí severoevropského původu je to něco mezi 2 – 20 %.
U většiny lidí intolerantních k laktóze se symptomy projeví ještě před dosažením 16 let. Nedá se však říci, že by se u dospělých intolerance nemohla rozvinout, lidé se mohou stát intolerantní k laktóze v důsledku gastroenteritidy, střevních poranění a dalších okolností.
„Naše střeva jsou velmi citlivé orgány,“ říká Sioned Quirk z British Dietetic Asociation. „Když jsme nemocní, stresovaní nebo zničení, často se to projeví také střevními symptomy. Nemusí se nutně jednat o laktózovou intoleranci.“
Existuje mnoho testovacích souprav, které tvrdí, že umí laktózovou intoleranci odhalit. Avšak ne všechny jsou spolehlivé a založené na vědeckém principu. Pokud máte podezření, že jste intolerantní k laktóze, Quirk doporučuje, abyste podstoupili klinický test u svého lékaře – obvykle jde o test dechu, z nějž lze detekovat fermentaci laktózy střevními bakteriemi.
O laktóze kolují i další mylné domněnky. Důvodem může být i to, že lidé, kteří skutečně nedokáží vstřebat laktózu, mohou najednou vypít menší množství mléka – až kolem 250 mililitrů – aniž by pocítili symptomy a dokonce toto množství mohou vypít i dvakrát denně, pokud tak učiní s dostatečným časovým odstupem. Mohou také obvykle bez problémů jíst jogurty a tvrdé sýry, protože většina laktózy v těchto produktech se rozštěpí v průběhu jejich výroby. Měli by se však vyhýbat kozímu, buvolímu, ovčímu a jačímu mléku. Mléko všech těchto zvířat obsahuje podobné množství laktózy jako kravské. (zdroj: www.newscientist.com)
Buďte první kdo přidá komentář