Střevní chřipka řádí hlavně na podzim

Postihla vás střevní chřipka? V tom případě nyní zápasíte s nepříjemným průjmem a zvracením a mnohdy i s horečkou. Poradíme vám, jak se s tímto akutním infekčním onemocněním odborně zvaným gastroenteritida co nejlépe vypořádat.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč


Střevní chřipka řádí hlavně na podzim.
Střevní chřipka řádí hlavně na podzim. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Střevní chřipka patří k akutním infekčním onemocněním, které postihuje žaludek a střeva. Gastroenteritida na nás útočí hlavně na podzim. Proto bychom měli vědět, co dělat, když nás toto onemocnění náhle zaskočí. Léčba střevní chřipky totiž spočívá nejen v užívání vhodných léčebných přípravků, ale také v dodržování správných výživových opatření.

Střevní chřipka a její projevy

Jak poznáte, že máte střevní chřipku? Nejčastěji podle průjmu, který často doprovází nadýmání a křeče v břiše. Jestliže musíte na toaletu kvůli řídké stolici více než třikrát za jeden den, týká se gastroenteritida i vás.

Střevní chřipka se kromě průjmu může projevovat také zvracením a zvýšenou teplotou až horečkou. Nemocný se cítí velmi slabý, bolí jej svaly, klouby a hlava a bývá rovněž dehydratovaný. Střevní chřipku u něj může doprovázet také celková únava, nechutenství či nepříjemný pocit v ústech.

Příčiny střevní chřipky

Střevní chřipku způsobují některé viry (zejména rotaviry a noroviry), kterými se vzdušnou cestou nakazíte v prostředí, ve kterém se nachází více lidí. Za střevní chřipkou mnohdy stojí i nákaza bakteriemi ze špatně omytého ovoce a zeleniny nebo ze zkažených potravin (nejčastěji jde o bakterie Salmonella či Escheria Coli). Za nákazu často může i nedostatečná osobní hygiena. Před střevní chřipkou vás často může ochránit i taková maličkost, jako je pravidelné mytí a dezinfikování rukou.

Léčba střevní chřipky: Hydratace je základ

Je střevní chřipka i váš problém? V prvé řadě dbejte na to, abyste v průběhu dne vypili dostatečné množství tekutin. Během gastroenteritidy vypijte ideálně dva až tři litry čisté neperlivé vody. Pomůže vám také minerální voda, kterou si doplníte ztracené minerály, a slabý černý čaj, který si maximálně mírně osladíte přírodním sladidlem. Tyto nápoje pijte vždy po doušcích.

Proti střevní chřipce účinkují dále některé bylinkové čaje. Vhodný je pro vás čaj heřmánku, máty peprné, meduňky lékařské nebo ostružinového listí. Uleví vám také čaj z lipového květu, jitrocele nebo tymiánu, které mají protizánětlivé účinky. Hydratovat organismus a doplnit minerály během střevní chřipky vám pomůže i rehydratační roztok. Proti průjmům velmi dobře zabírá chlorella.

Dodržování výživových opatření při střevní chřipce

Aby byla ve vašem případě střevní chřipka na ústupu, musíte začít dodržovat  přísná výživová opatření. Pokud se vás týká akutní průjem a zvracení, jeden den držte tzv. hladovou pauzu. Zapomeňte tedy na jídlo a pouze svému tělu dodávejte tekutiny. Když se následující den příznaky střevní chřipky zmírní, naordinujte si jídelníček obsahující dušenou mrkev, banány, rýži, suchary a bílé starší pečivo.

Během dalších dnů jezte rovněž suché brambory a těstoviny. Zároveň i pomocí přírodních přípravků svému tělu doplňujte tolik potřebné minerály a probiotika. Vyhněte se naopak mléčným výrobkům a tučným, smaženým a kořeněným jídlům, která zatěžují a dráždí zažívací trakt. Pokud vaše problémy neustoupí do 14 dnů a zároveň je budou stále provázet vysoké horečky, navštivte raději specialistu.

Střevní chřipka a její prevence

  • Nekonzumujte prošlé potraviny. U kupovaných potravin vždy sledujte datum minimální trvanlivosti.
  • Ovoce a zeleninu, které chcete konzumovat, nejprve předem umyjte. A to ve vodě se lžící octa nebo pár kapkami grepového extraktu, který má dezinfekční účinky.
  • Pravidelně si myjte ruce. A to zejména po návštěvě rizikových míst, jako jsou toalety, obchody či zdravotnická zařízení. Ruce si myjte také před každým jídlem.
  • Posilujte imunitu. Jelikož má imunitní systém tendenci oslabovat zejména v podzimních a zimních měsících, jeho činnost povzbuďte pravidelným užíváním rakytníku řešetlákového, echinacey nebo hlívy ústřičné. 
  • Na posílení imunity i jako prevenci střevní chřipky konzumujte rovněž stravu bohatou na probiotika, která podpoří správné fungování střevní mikroflóry. Co tedy můžete zařadit do svého jídelníčku? Například miso, kysané zelí, tempeh, kimchi nebo kefír.
REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*