Studie: Vousáči jsou zdravější než oholení

Módní vlna plnovousu se zdá být na ústupu a probíhá podle toho, ve kterém místě světa se nacházíte a v jaké dekádě zrovna žijete. Ale co zdravotní důsledky takové hustého obličejového zárůstu? BBC zkoumala, jak bradka ovlivňuje naše zdraví, ať už jste sám jejím nositelem, nebo někým, kdo s ním přijde do kontaktu.

REKLAMA

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

399 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

449 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

chia+maca - Studie: Vousáči jsou zdravější než oholeníV tomto případě byla otázka zažehnuta objevem nové formy antibiotik žijících na bakteriích ve vousech. To není zrovna povzbuzující zjištění pro ty, které bradka odrazuje (kdyby vás to zajímalo, technický termín pro osobu, která má strach z vousů je pogonofob).

Co tedy říká věda? Michael Mosley z BBC odkazuje na studii uveřejněnou v časopise Journal of Hospital Infection, která se zaměřila na vzorky sebrané od 408 členů nemocničního personálu. Data ukázala, že to byli překvapivě právě oholení jedinci, kteří měli vyšší pravděpodobnost výskytu „určitých bakteriálních druhů“ na svém obličeji.

Personál bez vousů měl konkrétně třikrát vyšší pravděpodobnost výskytu meticilin rezistentního stafylokoka aurea (MRSA) na kůži, což je obzvláště nechvalně známý zdroj nemocničních infekcí.

Existují dvě hypotézy. Podle jedné z nich vytváří proces holení mikrooděrky, které jsou živnou půdou pro množení bakterií. Podle druhé vousy energiezivota Banner3 - Studie: Vousáči jsou zdravější než oholeníaktivně brání bakteriální infekci. V experimentu prováděném pro BBC byl mikrobiolog Adam Roberts schopný vypěstovat více než 100 typů bakterií z materiálu nasbíraného z vousů a říká, že je možné, že někteří z těchto mikrobů pomáhají zabíjet jiné.

Jedním z těchto „tichých zabijáků“ vypěstovaných Robertem byl například člen druhu Staphylococcus epidermidis, který je účinný při potírání Escherichia coli (E. coli). Zdá se, že unikátní mikroklima plnovousu může být neocenitelným podhoubím pro některé léčebné metody.

Vousy nejspíš i v budoucnu zůstanou poněkud kontroverzní. Například pro muže v Afghánistánu pod vládou Talibanu byly povinné, zatímco Alexandr Veliký prý zakázal svým vojákům pěstovat si bradku, aby je za ni nepřítel nemohl chytit.

Podle Philipa Tierna, klinického profesora, který nám odpovídal na mikrofon, je zdravotní otázka nošení vousů velmi složitá: podle jeho názoru neexistují důkazy o jeho zdravotním prospěchu ani škodlivosti.

„Lidé si často sahají na obličej – škrábou se na nose, protírají si oči a zanášejí na něj spoustu věcí,“ říká Tierno. „I polibek na tvář přenáší mikroorganismy. Za určitý čas takto nasbíráte mnoho druhů organismů, z nichž některé přetrvají a jiné zahynou.“

zdroj: http://www.sciencealert.com/bearded-men-are-probably-more-hygienic-new-research-finds

překlad: Honzoid

 
REKLAMA

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

399 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

249 Kč

CORDYCEPS BIO 100 g

silné tělo

399 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*