
Pokud je alergie na prach z ovzduší i vaším problémem, zmírnění příznaků tohoto onemocnění je během na dlouhou trať. Určitě víte, že to nejhorší pro vaše zdraví představuje špinavý a znečištěný vzduch, ve kterém kromě prachu najdete také písek, kouř nebo pyl. Vaši alergii na prach dokáže zhoršit především smog, který je jedním z typů znečištěného prostředí. Smog totiž kromě prachu, pylu, písku či kouře obsahuje také oxid uhličitý, oxid uhelnatý, ozon, oxid dusičitý nebo oxidy dusíku.
Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!
Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!
ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY
Toto znečištěné ovzduší však není vlastní příčinou alergie na prach. Alergická reakce však může být kvůli němu mnohem intenzivnější. Jestli tedy víte, že se alergie na prach týká i vás, měli byste se naučit hlídat, ať už žijete v čistém prostředí, nebo v místě, pro které jsou typické časté smogové situace.
Jak se alergie na prach z ovzduší projevuje
Hlavním spouštěčem alergie na prach je především polétavý prach, který se běžně vyskytuje v ovzduší. Polétavý prach obsahuje velmi drobné částečky, které naše nosní sliznice nedokáže zachytit. Tyto částečky tak putují naším dýchacím systémem a usazují se následně v dýchacích cestách. Z toho důvodu dochází k rozvoji respiračních onemocnění, ale také samotné alergie na prach. Jak se tato alergická reakce projevuje?
- kýcháním
- slzením a pálením očím, zarudnutýma očima a často i zánětem spojivek
- ztíženým dýcháním
- zduřením nosní sliznice
- zánětem v dýchacích cestách
- netypickou kožní reakcí, nejčastěji vyrážkou a svěděním
Víte, že? Vaši alergickou reakce na polétavý prach přitom může znásobit také pyl některých sezónních rostlin.
Prevence a léčba alergie na prach
Jak si poradit s alergií na prach? Máte hned několik možností, které v sobě zahrnují jak preventivní opatření, tak klasickou léčbu antihistaminiky i alternativní léčbu přírodní cestou. V každém případě se této alergie ze dne na den nezbavíte, alergické reakci můžete předejít nebo ji také zmírnit pomocí preventivních opatření. Svou alergii na prach můžete mít pod kontrolou zejména díky následujícím tipům.
Noste pokrývku hlavy, případně také roušku
Pokud je v místě, kde žijete, aktuálně špinavý a znečištěný vzduch, omezte pobyt venku na minimum. Když půjdete ven, vezměte si kromě klasického oblečení pokrývku hlavy. Jestli je vaše alergie na prach opravdu silná, noste také respirační roušku.
Osprchujte se a umyjte si vlasy
Po příchodu domů se vždy pečlivě osprchujte, umyjte si vlasy a převlečte se do čistého prádla. Zbavíte se polétavého prachu, pylu a další alergenů, které se na vás během pobytu venku nahromadily. Toto preventivní opatření se s ohledem na vaše zdraví vyplatí rozhodně dodržovat. Nezáleží na tom, zda žijete v čistém, či znečištěném prostředí. Alergie na prach si vás může najít všude.
Proti alergii na prach praktikujte pravidelné nosní výplachy
Ať už žijete v čistém, či znečištěném prostředí, není od věci, když si poté, co se vrátíte z venku domů, provedete výplach nosu. Nosní výplach provádějte roztokem z vlažné vody a mořské soli. Do jedné i druhé nosní dírky použijte v ideálním případě speciální nosní konvičku. Prostřednictvím nosního výplachu odstraníte z nosní sliznice nahromaděný prach, pyl i další dráždivé látky.
Vdechujte horkou páru
Od alergie na prach vám po nosním výplachu uleví také vdechování horké páry. Prostřednictvím inhalace totiž zklidníte své dutiny a ulevíte své zduřené nosní sliznici. Uvolníte navíc i své dýchací cesty, díky čemuž se vám bude mnohem lépe dýchat.
Jakým způsobem byste měli vdechovat horkou páru? Do kovové misky nebo hrnce nalijte vařící vodu, přehoďte si přes hlavu ručník a jemně inhalujte stoupající páru. Do vařící vody přidejte také lžičku mořské soli, která má dezinfekční účinky. Od alergie na prach vám uleví také některé bylinky. Do vařící vody tak můžete ještě přihodit například heřmánek, mátu, šalvěj nebo tymián. Kromě bylinek můžete sáhnout i po esenciálních olejích. V tomto případě je dobrou volbou tea tree olej.
Posilujte svůj imunitní systém
Projevy alergie na prach zmírníte především tehdy, když začnete intenzivně posilovat svůj imunitní systém. Svou obranyschopnost zocelíte především díky betaglukanům, což jsou látky, který zrychlují a zvyšují aktivitu imunitních buněk.
Svému tělu dále dodávejte všechny potřebné vitaminy a minerály. Zvyšte příjem ovoce a zeleniny. Pomoci si můžete některými doplňky stravy bohatými zejména na vitamin C a antioxidanty. Váš imunitní systém posílí například pravidelná konzumace plodů camu camu nebo rakytníkové šťávy.
Omezte psychickou zátěž na minimum
O stresu je všeobecně známo, že výrazně oslabuje imunitní systém. V důsledku toho může také dojít ke zhoršení vaší alergické reakce. Jestliže se tedy chcete postavit alergii na prach čelem, pokud možno se vyhýbejte stresovým situacím.
Vyhněte se látkám, které dráždí průdušky
Od alergie na prach se vám uleví i tehdy, když omezíte používání látek, které vám můžou podráždit průdušky. Nepoužívejte parfémy či osvěžovače vzduchu s aerosoly. Pokud kouříte, cigarety odložte nadobro.
Buďte první kdo přidá komentář