Inkontinence trápí nejen ženy, ale i muže

Inkontinence dokáže pořádně zkomplikovat život. Tento choulostivý problém si nevybírá. Inkontinencí nejčastěji trpí lidé po padesátce, a to bez ohledu, zda jde o ženy, či muže. S přibývajícím věkem je tento problém ještě palčivější. Jak tedy inkontinenci zmírnit, aby vám tolik nekomplikovala život?

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč


Inkontinence trápí nejen ženy, ale i muže.
Inkontinence trápí nejen ženy, ale i muže. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Inkontinence je ve své podstatě nekontrolovatelným únikem moči, za který se nemocný člověk velmi stydí. Raději o tomto intimním problému nikomu neřekne a ukrývá jej před světem. Není se ale za co stydět, v průběhu života bojuje s inkontinencí každý druhý až třetí z nás.

Inkontinence se nevyhýbá ani mužům

Problém jménem inkontinence se přitom netýká pouze žen. Zvláště v seniorském věku se s nechtěným únikem moči stále více trápí také muži. Poměr žen a mužů trpících inkontinencí se tedy postupně dorovnává. Co ale inkontinenci způsobuje? Na vině je celá řada příčin.

Hlavní příčiny inkontinence

  1. Stresová inkontinence

Se stresovou inkontinencí, která souvisí s oslabením svalů pánevního dna či s oslabením mechanismu močového svěrače, se častěji setkáte u žen. Vzniká totiž vlivem těhotenství, porodu či menopauzy. V pozdějším věku se tento typ úniku moči, ke kterému nejčastěji dochází při kašli, smíchu nebo kýchnutí, objevuje také u mužů. U pánského pokolení na ni má vliv zejména přirozené slábnutí pánevního svalstva, fyzicky náročná práce či obezita.

  1. Infekce močových cest

Zánět močových cest je vážným zdravotním problémem, který vám může způsobit celou řadu nepříjemností. A to inkontinenci nevyjímaje. Pokud máte podezření na infekci močových cest, začněte ji neodkladně léčit, v opačném případě se toto onemocnění může přenést až na ledviny a způsobit nenávratné zdravotní komplikace.

  1. Zvětšení prostaty

Nejčastější příčinou mužské inkontinence je zvětšení prostaty, která tlačí na močovou trubici. Následkem zvětšené prostaty má muž problémy s močením a mnohdy u něj dochází až k nekontrolovatelnému úniku moči.

  1. Cukrovka

V nízkém procentu případů inkontinence souvisí také s cukrovkou. Samovolný únik moči se přitom v kombinaci s diabetem objevuje až ve vyšším věku.

Nekontrolovatelný únik moči: Jak jej zmírnit?

Pokud chcete mít opět kontrolu nad svým močovým měchýřem, máte hned několik možností, pomocí kterých můžete inkontinenci zmírnit. V prvé řadě byste měli ale znát hlavní příčinu své inkontinence, až poté můžete nasadit vhodnou léčbu. Jestliže trpíte stresovou inkontinencí, která je nejčastější formou samovolného úniku moči, svůj problém eliminujte následujícím způsobem.

Posilujte svaly pánevního dna

Nejjednodušším způsobem posilování svalů pánevního dna je naučit se postupně zadržovat (nebo alespoň zpomalit) proud moči. Svaly, které k tomuto úkonu používáte, jsou právě svaly pánevního dna. K posílení svalů pánevního dna vyzkoušejte také tzv. Kegelovy cviky, které lze provádět nenápadně kdykoliv a kdekoliv – vaše okolí si ničeho nevšimne. Právě pravidelné cvičení Kegelových cviků pomáhá výrazněji snižovat nepříjemné projevy inkontinence.

Relaxujte a vyhýbejte se stresu

Jestliže je vaším hlavním problémem inkontinence, stres vám v rámci tohoto problému ještě přitíží. Vyhýbejte se proto stresovým situacím a myslete pozitivně. Začněte také pravidelně praktikovat relaxační techniky, jako jsou meditace a dechová cvičení, která vám zajistí lepší fungování močového měchýře.

Vyhýbejte se kávě a alkoholu

Kofeinové nápoje, alkohol, ale i umělá sladidla odvodňují. Zvyšují tak u vás potřebu návštěvy toalety. Je-li to možné, začněte se jim proto vyhýbat. V pití čisté pramenité vody se ovšem neomezujte, protože je pro vaše tělo životně důležitá.

Doporučení: Aby byl únik moči co nejméně nápadný, pravidelně používejte také speciální inkontinenční pomůcky.

Inkontinence a vhodné bylinky

Váš boj proti samovolnému úniku moči podpoří také některé bylinky a přírodní produkty. Správnou funkci močového měchýře ovlivňují především dýňová semínka, která konzumujte loupaná v sušeném stavu nebo ve formě dýňového oleje. Vyzkoušejte rovněž kombinaci semen štýrské dýně a lichořeřišnice, která přispívá ke správné činnosti močových cest. Standardní fungování močového měchýře podporují také brusinky v jakémkoliv stavu, kopřivová šťáva či extrakt ze semen tykve obecné.

V boji proti inkontinenci vám pomůže také vyšší dávka hořčíku a vitamínů D, C a B12. Pravidelně popíjejte rovněž čaj z kokošky pastuší tobolky, která dokáže posilovat svěrač močového měchýře. Činnost močového měchýře vylepšuje rovněž čaj z medvědice lékařské.

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*