Lámání nehtů ukazuje na nedostatek vitaminů a minerálů

Na polámané nehty na rukou není příliš hezký pohled. Nejde však jenom o kosmetický problém, lámající se a třepící nehty svědčí o tom, že vaše tělo trpí nedostatkem vitaminů a minerálů. Které jim chybí nejvíce?

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

149 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

449 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

449 Kč


Lámání nehtů ukazuje na nedostatek vitaminů a minerálů.
Lámání nehtů ukazuje na nedostatek vitaminů a minerálů. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Lámání nehtů na rukou je velkým problémem především pro ženy, nevyhýbá se však ani mužům. Pokud chcete začít nadměrně se lámající a třepící nehty řešit, měli byste si být v prvé řadě vědomi toho, že nejde o kosmetický, ale spíš o zdravotní problém, který je začít třeba hned řešit. Právě problémy s nehty jsou jedním z prvních příznaků odkazujícím na to, že s naším tělem není něco v pořádku nebo že mu něco chybí.

Příčiny lámání nehtů

Problém jménem lámání nehtů může mít celou řadu příčin. Lámající se a třepící nehty můžete mít z toho důvodu, že si pravidelně myjete ruce nekvalitním mýdlem, anebo jste v příliš častém kontaktu se saponáty na nádobí. Lámání nehtů způsobují často způsobují také nekvalitní laky na nehty, v nichž najdete nevhodná organická rozpouštědla.

Lámání nehtů však může být i psychického původu. Projevuje se tak v důsledku extrémního stresu. Na roztřepené a lámající se nehty mají vliv také hormonální změny probíhající v těle.  Nejčastější příčinou tohoto problému je však nedostatek některých minerálů či vitaminů, v důsledku čehož nehty ztrácejí sílu.

Deficit vitaminů a minerálů

Pokud u vás dochází k lámání nehtů a zároveň jsou vaše nehty roztřepené a křehké, detailně prozkoumejte i stav svých vlasů. Jestliže vám i vlasy nadměrně vypadávají, pravděpodobně trpíte deficitem některých vitaminů a minerálů.

  • V případě, že se vám nehty lámou a třepí, jsou hrbolaté a bledé a navíc připomínají lžičku, pravděpodobně trpíte nedostatkem železa.
  • Třepící se nehty, na kterých se tvoří bílé tečky nebo drobné čáry, odkazují na nedostatek zinku, vápníku, křemíku i vitaminů A, E, C a skupiny B.
  • Lámavé nehty s výraznými podélnými nehty poukazují na špatné vstřebávání živin ve vašem trávicím ústrojí. Také upozorňují na nedostatek zinku a hořčíku.

Pokud se vaše nehty lámou a zároveň mají nažloutlou barvu, vaše tělo nemusí mít pouze nedostatek vitaminů a minerálů. Pravděpodobně máte co do činění s nehtovou mykózou. Nažloutlé lámající se nehty však rozhodně nepodceňujte. Ve vážnějším případě poukazují na nemoc štítné žlázy nebo onemocnění jater.

Lámání nehtů: Jak se jej zbavit?

Nejčastější příčinou nadměrného lámání nehtů je tedy nedostatek určitých vitaminů a minerálů. Abyste zamezili třepícím se a lámajícím nehtů, upravte si jídelníček. Pomohou vám také některé přírodní doplňky.

Vitaminy A, E, a C a skupiny B

Pro pevnost a sílu nehtů jsou nezbytné vitaminy A, C, E a vitaminy skupiny B (zejména B2, B5, B7 a B12). Vitamin A, který zabraňuje, aby nehty byly křehké a suché, najdete v rybách, brokolici či špenátu. Vitamin C udržuje nehty bez záděrů. Konzumujte citrusové plody, ale i rakytník či ovoce camu camu.

Pro sílu nehtů je velmi důležitý vitamin E obsažený třeba v mléčných výrobcích, ořeších, semíncích či listové zelenině. Nezapomeňte ani na zvýšený příjem vitaminů skupiny B, které najdete v mléčných výrobcích, vejcích, vnitřnostech či chřestu. Vitaminy skupiny B můžete svému tělu doplnit také prostřednictvím přírodního vitaminu B komplex v tekuté formě.

Zinek, hořčík, křemík, železo a vápník proti lámání nehtů

Abyste zabránili lámání nehtů, doplňte svému tělu také celou řadu minerálních látek. A to zejména zinek, hořčík, křemík, železo a vápník. Pro zdraví vašich nehtů jsou však důležité i bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny omega 3 a omega 9.

Kvalitu nehtů, které se lámou a na kterých se tvoří bílé tečky nebo čárky, ovlivňuje především nedostatek zinku. Abyste do svého těla přijali vyšší množství zinku, pravidelně konzumujte ořechy, dýňová semínka, ořechy, celozrnné cereálie, ale i mořské plody, vaječné žloutky, tmavé maso, játra či mléko.

Nepodceňujte však ani deficit dalších minerálních látek, který se neblaze podepisuje na stavu vašich nehtů. A to také železa, které je běžnou součástí masa. Do svého těla jej dostanete i prostřednictvím sušených datlí, švestek, rozinek, ale i listové zeleniny nebo vajec.

Důležitý je pro vás rovněž vápník, který najdete nejen v mléčných výrobcích. Tato minerální látka je obsažena rovněž v listové zelenině, v oříšcích a semínkách či v ovesných vločkách. Dobře vstřebatelný křemík do svého těla dostanete nejen prostřednictvím běžné stravy, ale také díky křemelině, jejíž pravidelná konzumace se blahodárně podepisuje na zdraví nehtů, ale i vlasů a pokožky celého těla.

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

149 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

KOKOSOVÝ CUKR BIO 1 kg

nahradí bílý cukr

249 Kč

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč


4 Comments

  1. Dobrý den,
    jak se řeší deficit vitamínů a minerálů z důvodu špatného vstřebávání živin v trávícím ústrojí? Děkuji

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*