Sociální úzkost se dá účinně eliminovat

Sociální úzkost na vlastní kůži zakusil takřka každý druhý člověk. Tato častá úzkostná porucha je charakteristická strachem z různých sociálních situací. Jakým způsobem můžete sociální úzkost neboli sociální fóbii zmírnit?

REKLAMA

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč


Sociální úzkost se dá účinně eliminovat.
Sociální úzkost se dá účinně eliminovat. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Sociální úzkost ztěžuje kontakt s druhými lidmi. Pokud touto poruchou trpíte, cítíte se silně nervózní ve společnosti jiných lidí. V případě, že tento stav nebudete řešit, můžete inklinovat k sociální izolaci či depresím.

Sociální úzkost a její příčiny

O sociální úzkosti se v odborných kruzích výrazněji mluví od 80. let 20. století. Během života se se sociální fóbií setká až 40 procent lidí. Nejčastěji se začíná projevovat v období puberty a dospívání, tedy ve věku 14 až 20 let. Sociální úzkost můžete účinně zmírnit, u řady lidí dokonce v průběhu času zcela vymizí.

Z jakého důvodu k sociální úzkosti vůbec dochází? Jednou z příčin je psychické trauma, na vině může být také vliv rodiny, nepřekonatelný ostych či nahromaděné životní neúspěchy. Ke zvýšenému napětí a úzkosti však můžete mít rovněž genetické předpoklady.

Vnější projevy sociální úzkosti

Na lidi, kteří trpí sociální úzkostí, naše společnost často nahlíží jako na introverty nebo na někoho, kdo je nadměrně úzkostný. Člověk trpící sociální fóbií se snaží vyhýbat sociálním situacím, které se odehrávají mimo okruh jeho nejbližších. Má například strach a úzkost, které se týkají styku s lidmi, seznamování se, práce v kolektivu, mluvení na veřejnosti, projevení názoru ve skupině osob, telefonování nebo přijímání návštěv. 

Sociální úzkost má u nemocného také specifické fyzické projevy. Jestliže se dostane do situace, která mu není příjemná, ale do které je často svou rodinou, zaměstnavatelem či nejbližším okolím nucen, třesou se mu ruce, potí se, má sevřené hrdlo, červená se v obličeji, špatně se mu dýchá, buší mu srdce nebo má pocit na zvracení. Ve vážnějším případě se může zhroutit.

Sociální úzkost a její vnitřní projevy

Lidé trpící sociální fóbií zažívají strach a úzkost. Jestliže se dostanou do pro ně nepříjemné situace, mají pocit, že se na ně všichni dívají a že je neustále hodnotí. Mají strach z toho, že se zostudí a že se stanou nechtěným středem pozornosti. Nemocným se hlavou honí negativní myšlenky, které se týkají jejich vlastní osoby. Na veřejnosti se často hněvají sami na sebe, stydí se a mají pocit naprosté bezmoci.

Sociální úzkost, která se neřeší, může přerůst ve velmi vážné problémy. Nemocnému se výrazně snižuje sebevědomí, často žije sám bez přátel i bez partnera, má problémy ve škole či v práci, propadá stresu a depresím, inklinuje k závislosti na alkoholu a na drogách a někdy se jeho stav může vyvinout až k sebevraždě.

Tipy, jak zmírnit sociální úzkost

Sociální fóbii lze léčit klasicky psychofarmatiky či psychoterapií. Rovněž se můžete rozhodnout pro doplňkovou léčbu sociální úzkosti přírodní cestou. Jakým způsobem svůj problém konkrétně zmírníte?

1. Projděte se ve své mysli a uvědomte si všechny situace, které ve vás vyvolávají úzkost. Tyto situace si vypište a naučte se jim čelit. Vždy si vyberte jednu z nich a začněte v rámci ní trénovat své sociální dovednosti.

2. Vsaďte také na sílu bylinek. Úlevu od úzkostných stavů vám přinese kava kava, která má uklidňující účinky. Úzkost výrazně snižuje také kozlík lékařský, jehož výhodou je, že nemá sedativní účinky. Při úzkostných stavech je vhodná také meduňka lékařská, která nemá výrazné vedlejší efekty a kterou můžete užívat i dlouhodobě. Šetrnou bylinkou, která pomáhá bojovat proti úzkostným stavům a která navozuje dobrou náladu, je dále heřmánek pravý.

3. V případě zmírnění úzkosti vám pomohou také Bachovy esence, které pozitivně ovlivňují řadu negativních emočních stavů. Jde zejména o strach a úzkost.

4. Věnujte se věcem, na které máte talent, ve kterých jste dobří a které vás baví. V těchto oblastech se rozvíjejte a budujte si tím své sebevědomí.

5. Relaxujte a meditujte. Stav vašeho těla a mysli vám zlepší cvičení jógy.

6. Každý den vyrazte alespoň na třicetiminutovou procházku. Třikrát do týdne se věnujte intenzivnější tělesné aktivitě, která vás baví. Naroste u vás pocit štěstí a spokojenosti a oprostíte se od úzkostných a depresivních stavů.

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*