Káva může poškozovat žaludeční sliznici

Pití kávy patří k našim oblíbeným rituálům. Řada z nás si ji dopřává až několikrát za den. Věděli jste ale, že káva může poškozovat žaludeční sliznici? Prozradíme vám, proč mají kofein a další látky obsažené v kávě neblahý vliv na žaludek.

REKLAMA

KONOPNÉ SEMÍNKO 100 g

dodá zdravé tuky

59 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

149 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

699 Kč


Káva může poškozovat žaludeční sliznici.
Káva může poškozovat žaludeční sliznici.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Káva je oblíbeným nápojem s vysokým obsahem kofeinu, který má spoustu pozitivních účinků na lidské tělo a mysl. Stimuluje náš nervový systém, díky čemuž je skvělým nakopávačem. Káva dodává energii, zlepšuje efektivitu práce, napomáhá k lepšímu soustředění, je skvělým spalovačem tuků a snižuje svalovou únavu. Neblahý vliv však může mít na náš žaludek.

Káva a žaludek: Na co si dát pozor?

Pití kávy má přímý vliv na stav žaludeční sliznice. Jakým způsobem? Zvyšuje vylučování žaludeční šťávy a enzymů pepsinu. Tyto látky při normálním stavu působí příznivě na trávení. U citlivých jedinců však může zvýšená produkce žaludečních kyselin dráždit žaludek.

Zvýšená tvorba žaludeční šťávy navíc zvyšuje riziko vzniku žaludečních vředů. Pokud již trpíte peptickými vředy jícnu, žaludku nebo dvanáctníku, pití kávy se raději nadobro vyhněte. Tento nápoj nekonzumujte ani tehdy, když trpíte syndromem dráždivého tračníku. Káva totiž může příznaky tohoto onemocnění ještě zhoršovat.

Pokud trpíte dlouhodobými žaludečními problémy, doporučujeme užívat chioskou mastichu.

Pití kávy na prázdný žaludek není dobrý nápad

Konzumace kávy na lačný žaludek je velmi problematická věc. Pokud se před pitím tohoto voňavého nápoje nenajíte, podpoříte tím vyšší produkci žaludeční kyseliny, kvůli čemuž může dojít k podráždění žaludeční sliznice.

Jakým způsobem se podráždění žaludeční sliznice vlastně projevuje? Nejčastěji bolestí břicha, žaludeční nevolností nebo nadýmáním. Pokud tedy máte citlivý žaludek nebo trpíte gastrointestinálními problémy, rozhodně se vyhněte pití kávy na lačno.

Jak káva dále působí na žaludeční sliznici?

Káva působí na žaludeční sliznici také jiným způsobem než zvýšením žaludeční kyseliny. Některé látky obsažené v kávě, jako jsou například fytochemikálie a třísloviny, mohou snižovat vstřebávání některých živin v těle, a to včetně včetně železa a vápníku.

Bolest žaludku po kávě může trvat až několik hodin

Nejčastějším problémem, který se může objevit bezprostředně po pití kávy, je bolest žaludku. K tomuto nepříjemnému stavu dochází podrážděním žaludeční sliznice v důsledku zvýšené hladiny kyseliny nebo přímo kofeinem a dalšími látkami, které jsou obsažené v kávě. Bolest žaludku po kávě přitom může trvat až několik hodin.

Po konzumaci nadměrného množství kávy se může objevit také žaludeční nevolnost nebo nadýmání. Jestliže se s těmito problémy potýkáte, není od věci, když omezíte množství šálků kávy, které za den vypijete. Nepijte navíc kávu na lačný žaludek a dopřejte si ji až poté, co se najíte. Snížíte tím tvorby žaludeční kyseliny a minimalizujete riziko podráždění sliznice.

Tipy na kávu, která nedráždí žaludek

Patříte k milovníkům kávy, ale máte citlivější žaludek? Tohoto oblíbeného nápoje se nemusíte vzdávat, pokud si pro sebe vyberete skutečně vhodnou kávu. Která je pro vás konkrétně vhodná?

Zelená káva – Tato káva je sušená, ale nikoliv pražená. Zelená káva, která obsahuje méně kofeinu nežli pražená káva, je ideálním tipem pro příznivce zdravého životního stylu. Vhodná je pro vás také zelená káva ve směsi s čekankou.

Káva bez kofeinu – Jde o tzv. dekofeinovanou (bezkofeinovou) kávu, ze které byl speciálním procesem odstraněn kofein.

Ajurvédská káva Brahmi – Tato excelentní náhražka kávy je v podstatě instantní čekankovou kávovinou, která je obohacena o ajurvédskou bylinu Barhmi. Ajurvédská káva Brahmi je bez kofeinu, lepku, konzervantů, barviv a sladidel. Díky bylině Brhami navíc podporuje paměť a koncentraci.

Káva s nízkým obsahem kofeinu – Pít můžete také praženou kávu, která má označení, že obsahuje nízké množství kofeinu nežli běžné druhy kávy. Tyto kávy bývají často označené jako lehké nebo nízkokofeinové.

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

399 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

499 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*