Jak léky na úzkost (benzodiazepiny) fungují
Benzodiazepiny stimulují mozkové receptory citlivé na kyselinu gama-aminomáselnou (GABA). Jedná se o hlavní inhibiční neurotransmiter, který ovlivňuje úzkost, náladu, spánek a citlivost na bolest. Léky na úzkost se liší primárně v rychlosti a délce účinku.
Jaké jsou nežádoucí účinky těchto léků
Tyto léky na úzkost mohou snížit schopnost jasného myšlení, zhoršit paměť a snížit schopnost reagovat na naléhavé situace, které se mohou objevit. Například pokud řídíte auto nebo třeba ovládáte nebezpečný stroj.
Tyto účinky se mohou objevit i v případě běžně předepisovaných nízkých dávek. Nedávná studie navíc prokázala, že užívání některého z těchto léků na úzkost po dobu delší než tři měsíce, zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby o 50 %.
Ve vysokých dávkách může benzodiazepin způsobit život ohrožující respirační depresi nebo kóma. Od roku 2000 se zdvojnásobil počet příjmů na pohotovosti spojených s užíváním tohoto léku. V kombinaci s narkotiky dochází k výraznému zvýšení rizika a závažnosti těchto vedlejších účinků.
Lze si na těchto lécích vypěstovat závislost?
Ano. Opakované užívání snižuje citlivost mozku na GABA. Proto časem potřebujete větší množství léku k dosažení stejného účinku. Ale nejen to. Základní stav úzkosti bez užití léku se ve skutečnosti zhoršuje.
Jakmile začnete tyto léky na úzkost užívat, může být velmi těžké s nimi přestat. V takovém případě se navíc mohou objevit vážné abstinenční příznaky. Mezi ty nejběžnější patří například:
- nespavost
- podrážděnost
- zvýšená úzkost
- panika a nervozita
V dnešní době končí na odvykací kúře více pacientů kvůli užívání benzodiazepinu v kombinaci s opioidy, než kvůli potížím spojeným s alkoholem.
Lze tyto léky na úzkost užívat bezpečně? Existují alternativy?
Benzodiazepiny mohou účinně ulevovat od akutních záchvatů paniky nebo působit jako prevence v případě vysoce rizikových situací. Skoro vždy však existují lepší alternativy. Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a selektivní inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu (SNRI) patří mezi první volby při zvládání generalizovaných úzkostných poruch u pacientů vyžadujících léčbu.
Z dlouhodobého hlediska může být lepší objevit příčinu problému pomocí kognitivně behaviorální terapie (CBT), využít poradenství a upravit životní styl tak, abyste posílili obranu před úzkostí. Jedná se tedy o kvalitní spánek, optimální stravu, vyhýbání se kofeinu a alkoholu. To vše může mít kumulativní efekt, který může snížit nebo dokonce odstranit potřebu léků na úzkost.
Použitím dovedností naučených v CBT, cviků s hlubokým dýcháním nebo vizualizace můžete záchvat paniky zvrátit ještě dříve, než se stanou nezvladatelnými. Existuje mnoho mobilních aplikací, které mohou v tomto případě situaci usnadnit. A čím více budete tyto dovednosti trénovat, tím budou účinnější.
Zároveň lze tuto terapii doplnit o vhodné přírodní prostředky na úzkost jako je například ašvaganda či kava kava. Tyto doplňky stravy dokáží člověka příjemně povzbudit, zlepšit mu náladu, ale zároveň ho neutlumí. Naopak ho v aktivitě podporují a nedostávají ho do stavu letargie či neschopnosti soustředit se, řídit či dělat náročnější aktivity. Navíc dokáží tlumit případnou bolest či křeče.
Buďte první kdo přidá komentář