Léky na úzkost a jejich skrytá nebezpečí užívání

Možná znáte benzodiazepiny - diazepam (Valium), lorazepam (Ativan) a alprazolam (Xanax). Patří mezi celosvětově nejoblíbenější léky předepisované pro generalizovanou úzkost a záchvaty paniky. Je zde však i temná stránka – mnoho temných stránek – kvůli kterým byste měli zvážit, zda se vydáte na cestu benzodiazepinů. Tyto léky lze užívat bezpečně, ale takové rozhodnutí by nemělo být bráno na lehkou váhu.

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč


Léky na úzkost a jejich skrytá nebezpečí užívání.
Léky na úzkost a jejich skrytá nebezpečí užívání. foto: Pixabay
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jak léky na úzkost (benzodiazepiny) fungují

Benzodiazepiny stimulují mozkové receptory citlivé na kyselinu gama-aminomáselnou (GABA). Jedná se o hlavní inhibiční neurotransmiter, který ovlivňuje úzkost, náladu, spánek a citlivost na bolest. Léky na úzkost se liší primárně v rychlosti a délce účinku.

Jaké jsou nežádoucí účinky těchto léků

Tyto léky na úzkost mohou snížit schopnost jasného myšlení, zhoršit paměť a snížit schopnost reagovat na naléhavé situace, které se mohou objevit. Například pokud řídíte auto nebo třeba ovládáte nebezpečný stroj.

Tyto účinky se mohou objevit i v případě běžně předepisovaných nízkých dávek. Nedávná studie navíc prokázala, že užívání některého z těchto léků na úzkost po dobu delší než tři měsíce, zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby o 50 %.

Ve vysokých dávkách může benzodiazepin způsobit život ohrožující respirační depresi nebo kóma. Od roku 2000 se zdvojnásobil počet příjmů na pohotovosti spojených s užíváním tohoto léku. V kombinaci s narkotiky dochází k výraznému zvýšení rizika a závažnosti těchto vedlejších účinků.

Lze si na těchto lécích vypěstovat závislost?

Ano. Opakované užívání snižuje citlivost mozku na GABA. Proto časem potřebujete větší množství léku k dosažení stejného účinku. Ale nejen to. Základní stav úzkosti bez užití léku se ve skutečnosti zhoršuje.

Jakmile začnete tyto léky na úzkost užívat, může být velmi těžké s nimi přestat. V takovém případě se navíc mohou objevit vážné abstinenční příznaky. Mezi ty nejběžnější patří například:

  • nespavost
  • podrážděnost
  • zvýšená úzkost
  • panika a nervozita

V dnešní době končí na odvykací kúře více pacientů kvůli užívání benzodiazepinu v kombinaci s opioidy, než kvůli potížím spojeným s alkoholem.

Lze tyto léky na úzkost užívat bezpečně? Existují alternativy?

Benzodiazepiny mohou účinně ulevovat od akutních záchvatů paniky nebo působit jako prevence v případě vysoce rizikových situací. Skoro vždy však existují lepší alternativy. Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a selektivní inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu (SNRI) patří mezi první volby při zvládání generalizovaných úzkostných poruch u pacientů vyžadujících léčbu.

Z dlouhodobého hlediska může být lepší objevit příčinu problému pomocí kognitivně behaviorální terapie (CBT), využít poradenství a upravit životní styl tak, abyste posílili obranu před úzkostí. Jedná se tedy o kvalitní spánek, optimální stravu, vyhýbání se kofeinu a alkoholu. To vše může mít kumulativní efekt, který může snížit nebo dokonce odstranit potřebu léků na úzkost.

Použitím dovedností naučených v CBT, cviků s hlubokým dýcháním nebo vizualizace můžete záchvat paniky zvrátit ještě dříve, než se stanou nezvladatelnými. Existuje mnoho mobilních aplikací, které mohou v tomto případě situaci usnadnit. A čím více budete tyto dovednosti trénovat, tím budou účinnější.

Zároveň lze tuto terapii doplnit o vhodné přírodní prostředky na úzkost jako je například ašvaganda či kava kava. Tyto doplňky stravy dokáží člověka příjemně povzbudit, zlepšit mu náladu, ale zároveň ho neutlumí. Naopak ho v aktivitě podporují a nedostávají ho do stavu letargie či neschopnosti soustředit se, řídit či dělat náročnější aktivity. Navíc dokáží tlumit případnou bolest či křeče.

O autorech článku:
Dr. Malcolm Thaler je lékařem na One Medical Group a autorem a šéfredaktorem několika bestselerů. Má rozsáhlé zkušenosti například s prevencí a léčbou kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a sportovních zranění.
Dr. Ellen Vora je certifikovaná psychiatrička, licencovaná akupunkturistka a certifikovaná instruktorka jógy. Věří, že duševní zdraví je základ primární péče a léči řadu zdravotních problémů, od panické poruchy po bipolární poruchu a od ADHD po fibromyalgii.
REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*