Studie nezjistila, že vegetariánství škodí planetě

Několik nedávných titulků naznačovalo, že nová studie na rozdíl od těch předchozích shledává vegetariánství pro životní prostředí škodlivější, než pojídání masa. Avšak výzkumníci, kteří za touto novou studií stojí, tvrdí, že je to naprostá dezinterpretace toho, na co přišli.

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Z hlediska environmentálního dopadu se spíše ukazuje, že existují rozdíly mezi potravinami v určité skupině, řekli pro Huffinghton Post Michele Tom a Paul Fischbeck z Carnegie Mellon University.

„Nemůžete dát všechnu zeleninu do jednoho pytle a říci, že je dobrá,“ říká Fischback. „A nemůžete tam dát ani všechno maso a říci, že je špatné.“

Někteří novináři zdůraznili závěr, že při porovnání vyprodukovaných kalorií vytváří produkce hlávkového salátu více emisí skleníkových plynů, než slanina. To jsou však jen dva druhy potravin.

Ve skutečnosti žádný vegetarián nenahrazuje každou kalorii slaniny kalorií ze salátu. Taková interpretace výsledků výzkumu zcela ignoruje závěry výzkumníků. Například produkce kapusty, brokolice, rýže, brambor, špenátu a pšenice (to je jen několik zástupců) vytváří méně skleníkových plynů než produkce vepřového.

Podobně pokud budeme porovnávat spotřebu „modré“ vody – tedy sladké vody z podzemních a povrchových zdrojů oproti vodě, která padá z nebe jako déšť – pak produkce třešní, hub a manga spotřebuje více vody než produkce jakéhokoliv masa. Ale kukuřice, ořechy, mrkev a pšenice spotřebují méně vody než jakékoliv maso, které nepochází z moře.

Jinými slovy výzkumníci nezjistili, že vegetariánství je pro životní prostředí špatné. Zjistili, že ne každá plodina je k prostředí šetrnější než každý masný produkt.

„Sečteno, podtrženo: Na složitý problém neexistuje jednoduchá odpověď,“ říká Fischbeck. „A jídelníček a environmentální dopady zemědělství…to není jednoduchý problém.“

Původním cílem studie, která byla uveřejněna v časopise Enironment Systems and Decisions koncem listopadu, bylo prozkoumat environmentální dopady stravovacích doporučení ministerstva zemědělství Spojených států. Všeobecně doporučuje ministerstvo zemědělství vyšší příjem ovoce, zeleniny, mléčných výrobků a plodů moře. Výzkumníci se poté zaměřili na tři potenciální jídelní plány.

  1. jídelníček s redukcí kalorického příjmu, ale mixem potravin, který představuje průměrnou americkou stravu

  2. jídelníček bez redukce kalorického příjmu, ale částečně zahrnující potraviny doporučované americkým ministerstvem zemědělství

  3. jídelníček s redukcí kalorického příjmu a zahrnující druhy potravin doporučovaných americkým ministerstvem zemědělství

Výzkumníci analyzovali tyto tři potenciální jídelníčky vzhledem k průmyslové spotřebě energie (zdroje jako benzín a elektřina), spotřebu vody a emise skleníkových plynů na kalorii. Přišli na to, že varianta 2 byla nejhorší z hlediska dopadu na životní prostředí, když zvyšovala spotřebu energie o 43 procent, vody o 16 procent a emise skleníkových plynů o 11 procent. Varianta 3 nebyla až tak špatná, ale pořád horší než varianta 1, když zvyšovala spotřebu energie o 38 procent, vody o 10 procent a emise skleníkových plynů o 6 procent.

Žádný z těchto hypotetických jídelníčků však nebyl vegetariánský. Ve skutečnosti velká část nárůstu emisí skleníkových plynů u variant 2 a 3 byla způsobena doporučením amerického ministerstva zemědělství konzumovat více plodů moře, což způsobuje poměrně vysokou úroveň emisí skleníkových plynů. A ačkoliv určité druhy ovoce a zeleniny mají větší dopad na životní prostředí než maso, základní složky vegetariánského jídelníčku jako obilí a sója mají jedny z nejnižších úrovní spotřeby energie a emisí skleníkových plynů.

Takže ano, některá zelenina může být pro životní prostředí škodlivější, než některé druhy masa, ale pokud se chcete zbavit pocitu viny z pojídání hamburgerů, jste na špatné adrese.

zdroj:

http://www.huffingtonpost.com/entry/vegetarian-bad-for-environment-debunked_567072d7e4b0e292150f95a4

překlad: Honzoid

 
REKLAMA

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*