Padesát dní v absolutní tmě. Jaké to vůbec je?

Psycholog Andrew Urbiš strávil na začátku roku 2011 padesát dní v naprosté tmě, a sice ve vile Mátmá v Čeladné. Tenkrát se mi podařilo s ním uskutečnit rozhovor, který je i dnes podle mne stále zajímavý svým obsahem.

REKLAMA

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Když jsme s ním hovořil, zbývalo mu do konce unikátního pokusu jen deset dní. Sám tehdy řekl, že jej pobyt v temnotě změnil. „Zpomalil jsem se. Zažil jsem tady také zvláštní světelné jevy, dokonce jsem se vznášel nad Brnem či Christ church na Novém Zélandu,“ prozradil Urbiš své nezvyklé zážitky.

Ať už jsou jeho dojmy skutečné či jen výplodem jeho psychiky, což by mohl namítnout leckterý skeptik, po stránce fyzické došlo k téměř zázračnému omlazení. „Játra, žaludek či plíce se mi čistí, což zaskočilo i maséra, který díky akupresury nohou pozná stav vnitřních orgánů. Tlak mám jako dvacetiletý,“ řekl čtyřiašedesátiletý muž.

Terapie tmou má podle ředitele Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné Milana Bajgara na lidský organismus téměř zázračné účinky. „Za prvé tam držíte dietu. Za druhé se v naprosté tmě uvolňuje v lidském těle hormon melatonin, který zpomaluje stárnutí, zabraňuje vysokému tlaku a srdečním záchvatům. A za třetí se srovnáte psychicky,“ vyjmenovává šéf lázní účinky terapie.

Na čtyřicet minut v absolutní tmě

Dialog s Urbišem byl velmi netradiční. Poprvé jsem hovořil s někým, koho jsem vůbec neviděl. Navíc v naprosto nezvyklých podmínkách. Absolutní tma. Nemůžete si nic psát, jen nahrávat na diktafon. Vila Mátma v čeladenském Beskydském rehabilitačním centru, kde terapie tmou probíhá, je prostě královstvím tmy.

„Mám pro vás zajít?“ zeptal se hlas ze tmy. „Ne, jdu sám,“ hrdinně odpovídám a opatrně se šoupu jen v ponožkách po podlaze. Po pěti krocích prý natrefím na křeslo, zní rada. Narážím do něj. Chci si sednout, ale je obráceně než jsem čekal. Hmatám rukama. Ještě se správně natočit a je to. „Tady jsem,“ navádí mne hlas.

Abych pravdu řekl, takovou tmu jsem ještě neviděl…

No to jste asi neviděl. Svítí vám něco nebo ne? Abych věděl, jestli si mám nechat neprůhledné brýle.

Doufám, že nic. Displej na diktafonu je vypnutý. Možná vaše oči už vidí jako termokamera.

To ne, ale je zajímavá jiná věc. Jsou tady světelné jevy. Občas je vidět, jak něco blýskne, něco bodového. Červené, zelené, různé barvy. Mám někdy dokonce pocit, jako by mi za hlavou něco svítilo. Pak se ukazuje jakoby váš stín na zemi.

Je to nějaké vnitřní světlo z Vás?

To nevím. Ale několikrát jsem viděl, že ve verandě, kde není žádné okno, tak jakoby tam bylo, navíc zadělané zvenku okenicemi. A přes to imaginární zavřené okno jdou proužky světla. Jak jdu, tak jdou proužky přes mne. Pak se to ztratí.

Jak si to jako psycholog vysvětlujete?

Nevím. Akorát se mi stává, že u některých osob, které tady chodí, taky svítí. Jakoby měli v sobě energii. A když odejdou, tak pořád jako bych tady ve tmě viděl.

Sám teď vidím červené světlo.

No je to možné. Jedna psycholožka, co tady jezdí, tak tady rozpoznala nábytek. Přitom tady nikdy nebyla.

Co se děje uvnitř vás po čtyřiceti dnech v absolutní tmě?

To se v člověku mění. Ze začátku to bylo náročné, když si uvědomíte, že tady bude padesát dní… Po šesti dnech už to bylo lepší, už jsem se začal uklidňovat.

Jak to působí na Vaši psychiku?

Vůbec nic nevidíte, jen slyšíte, a přitom málo, tak si psychika začne informace dotvářet sama, když je nemá. Nebo vytahovat z podvědomí. Třeba se vám začnou vybavovat různé vzpomínky z minulosti. Jak jsem byl poprvé zavřený ve tmě, tak jsem si uvědomil jména všech třiceti spolužáků z první třídy, dokonce jsem si vybavil i jejich obličeje. A než bych na to myslel a něco hledal, ale ono se to začne objevovat samo. Něco.

Co vlastně celý den děláte?

Nerozeznávám, jaká je tady doba. Jedině podle oběda, který mi tady nosí. Pojem času se prostě ztratí. Den se mi neustále posunuje, chodím pozdě spát a vstávám později. Když usoudím, že je ráno, tak snídám, pak cvičím, s přestávkami, lehnu si, přemýšlím, zase cvičím, to se tak táhne do oběda, pak si odpočinu, pak zase cvičím, až do večeře. Pak se osprchuji.

Ještě pořád hledáte koupelnu nebo wc?

Už se tady pohybuji naprosto jasně a jistě. Trefím se

Podle toho, co říkáte, nejvíce času strávíte cvičením.

To ano, nazvedám denně okolo deset patnáct až dvacet tun.

To je opravdu hodně. Když uvážím, že máte navíc dietu, tak jste musel určitě shodit, ne?

Sedm kilo, takže je to mnohem levnější než liposukce, a ke všemu bez bolesti. Každý den stoupám na speciální váhu, která kromě hmotnosti zjišťuje množství tkáně, tuků, vody. Narostly mi svaly, cítím se velice dobře.

Jste tady po celou dobu sám?

Chodí tady za mnou opatrovník. Také mne navštěvuje psycholog z olomoucké univerzity Palackého a lékař z fakultní nemocnice v Ostravě, který sleduje zase fyziologické hodnoty. Mám na sobě takový přístroj, který mi měří a zaznamenává, kdy spím, kdy bdím, kolik toho nachodím.. Berou mi pravidelně krev a měří tlak. Prodělal jsem řadu testů před nástupem, jak vyjdu ven, tak mi je udělají znovu a vyhodnotí je.

Můžete už dnes říct, že Vás pobyt tady změnil?

maca 250 - Padesát dní v absolutní tmě. Jaké to vůbec je?Těžko říct. Za tu dobu jsem si vyřešil v sobě spoustu osobních problémů, říkáte si, že jsem to mohl udělat jinak. Vyplyne to ven a vy si to zpracujete. Tak se vlastně vyčistíte. Zregeneruje vám to celý organismus. Celé to posoudím, až vylezu ven. Už teď ale mohu říct, že jsem se zpomalil. Jsem jinak hodně živý, pořád jsem v pohybu, pořád někde běhám.

Lidé, kteří se zabývají esoterikou, by možná očekávali při takovém pobytu mystické zážitky. Měl jste nějaké vize či zjevení?

Autor knihy Terapie tmou Calveit popsal celou řadu takových případů. Ovšem řada pacientů tady přichází s takovým očekáváním, ale pak jsou zklamání, když nic nepřijde. Já osobně jsem měl zážitky, nesmírně zajímavé.

Jaký váš největší zážitek tohoto druhu?

Nic. Totální nic. To vlastně ani není zážitek, protože když máte nic, tak vlastně nic nezažíváte.

Máte na mysli naprostou prázdnotu?

Ano. Ono to není nepříjemné ani příjemné, je to prostě prázdné. Je to naprosto fantastické. Ale měl jsem i zážitky levitace, tedy pohyby prostorem. Měl jsem pocit, že letím prostorem.

Kam jste letěl?

Jednou jsem tak vznášel, tak jsem si říkal, podívám se do Brna, protože tam mám bráchu. A najednou jsem byl na Petrovem, je tam takový kostel na ostrově. Byl jsem nad ním, viděl jsem auta, lidi jako mravence. Přitom podotýkám, že jsem nikdy neviděl Petrov zhora, z letadla. Pak jsem si řekl, že se povídám do Christchurch na Novém Zélandu, kde jsem chvíli žil. Náměstí znám, chodil jsem tam, ale najednou jsem ho viděl zhora, jak po něm chodí lidé. Byla tam nějaká postava, co se nehýbala. Ta mne zaujala. Jen co jsem upnul pozornost, tak se mi udělal jakoby zoom, najednou jsem viděl jednonohého žebráka, jak hraje na harmoniku. Takových zážitků jsem měl mnoho.

Náš rozhovor se „dotměl“ do konce. Teď akorát zvládnout, jak bez nehody vyjít ven. „Postavte se, já vás nasměruji. Tady jdeme ke dveřím,“ vede mne psycholog Urbiš. Šátrám po klice. Už ji mám. „Mějte se, přeju hodně síly do zbývající části pobytu,“ loučím se, obouvám a vycházím ven. Prudké světlo mne málem oslepilo. A to jsem tam byl pouhých čtyřicet minut…

amber

Co je terapie tmou

Terapie tmou, jinak také dunkelterapie, patří k velmi starým metodám sebepoznání. Je významnou léčebnou metodou umožňující ukonejšit zneklidněnou a nejistou mysl. Umožňuje rozvíjení různých vnitřních prožitků, které jsou za obvyklých okolností utlumeny, a přispívá k efektivnímu řešení osobních problémů.

Provádí se v dokonale zatemněné místnosti vybavené veškerým potřebným zařízením, kde klient stráví v naprosté tmě a odhlučněném prostředí nejméně 7 dnů. V průběhu pobytu může provádět různá tělesná cvičení a sledovat své prožitky. Podle dohody navštěvuje klienta terapeut – takzvaný opatrovník. Zabezpečuje aktuální potřeby klienta, sleduje jeho zdravotní stav a průběh terapie. Většinou se podává vegetariánská strava, která je sestavená tak, aby obsahovala nutričně kompletní denní doporučený přísun energie a živin, včetně minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. V průběhu pobytu platí přísný zákaz kouření, požívání alkoholických nápojů, drog a používání jakýchkoliv elektrických a elektronických přístrojů. Před zahájením pobytu provádí terapeut s klientem vstupní pohovor, seznámí jej s průběhem terapie tmou a s obsluhou zařízení instalovaných v objektu. S ukončením terapie vyzvedne klienta opatrovník a provede s ním závěrečný pohovor.

Ormus aktivuje DNA a zvyšuje inteligenci

REKLAMA

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*