Základní stavební kameny životních forem

REKLAMA

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

249 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

399 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

dna - Základní stavební kameny životních foremVazba, která drží aminokyseliny spolu, se skládá z uhlíku a dusíku, je extrémně pevná a lze ji oddělit pouze po hodinách, v některých případech dnech vření v silné kyselině.

V případě, že v řetězci je přibližně sto aminokyselin, peptid je považován za polypeptid; při dvě stě aminokyselinách za protein.

Aby bylo možné identifikovat nový peptid, chemik musí nejprve extrahovat látku a pak ji odloučit od všech ostatních biochemických nečistot. Pak je úkolem popsat ho, což je proces, kdy se určí každá z aminokyselin, které peptid tvoří – existuje dvacet známých hlavních aminokyselin – a zapsat jejich názvy v přesném pořadí podle jejich uspořádání. Výsledkem je chemická struktura peptidu.

Nyní možná někteří z vás začínají dřímat, ale dřív, než se začnete učit číst, musíte znát abecedu. Aminokyseliny jsou písmena. Peptidy včetně polypeptidů a proteinů jsou slova z těchto písmen.

A všechny se daly dohromady, aby vytvořily jazyk, který tvoří a řídí každou buňku, orgány a systémy ve vašem těle.

Aminokyseliny byly první látky získané ze živých věcí, jejichž struktury popsali organičtí chemikové – tento proces začal v roce 1806. Izolace a identifikace dvaceti aminokyselin byla výsledkem řady objevů, které se odehrály mezi lety 1806 až 1936, kdy byl po odpaření vody z extraktu chřestu poprvé izolován L-asparagin. (Možná jste si všimli silného zápachu moči několik hodin poté, co jste snědli větší množství chřestu – to je asparagin!) Jako zatím poslední byla objevena aminokyselina threonin, která by mohla mít zásadní význam pro mou práci v budoucnu.

Byla izolována z lidské krevní sraženiny, která obsahuje protein fibrin. Fibrin musí vřít v kyselině několik dnů, aby se porušila jeho chemická vazba. V pořadí, jak byly objeveny, od první po poslední je dnes známých dvacet aminokyselin: L-asparagin, cystin, L-leucin, glycin, DL-tyrosin, L-kyselina asparagová, DL-alanin, L-valin, L-serin, L-glutamová kyselina, L-fenylanin, L-arginin, L-lysin, L-histidin, L-prolin, L-tryptofan, L-hydroxyprolin, L-isoleucin, methionin, threonin.

Trvalo více než jedno století, než chemici objevili chemické struktury každé z těchto aminokyselin. Prováděli extrakci za extrakcí záhadných organických zdrojů bílkovin, jako jsou hedvábí, pankreatické žlázy, pšeničný lepek nebo mléčný kasein, dokud jim nezůstalo nic, jen bílé krystaly naznačující, že je to čistá látka.

z knihy Molekuly emocí od Candace B. Pert, vydané nakladatelstvím Anag

REKLAMA

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

89 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

129 Kč

CORDYCEPS BIO 100 g

silné tělo

399 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

299 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*