Slinivka – anatomický popis a funkce orgánu

Slinivka břišní (pankreas) je asi 28 cm dlouhá žláza, ležící za žaludkem. Slinivka probíhá napříč břišní dutinou a její rozšířená část - hlava je uložena v ohbí duodena. Zúžený konec - ocas se dotýká sleziny. Slinivka břišní je žlázou trávicího systému, tedy převážně žlázou se zevní sekrecí. V hmotě žlázy jsou ale i ostrůvky buněk s endokrinní (vnitřní) sekrecí.

eshop energie života nabízí


MODRÝ LEKNÍN

snadnější meditace

349 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

186 Kč

REISHI FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

cuti - Slinivka - anatomický popis a funkce orgánuZevně sekreční část žlázy je složena z nepravidelných lalůčků tvořených žlázovým epitelem. Drobné vývody lalůčků se uvnitř žlázy spojují a vytvářejí vývod pankreatu (ductus pancreaticus), který probíhá zhruba horizontálně a ústí obvykle společně se žlučovými cestami na duodenální papile.

Pankreatickou št'ávu produkuje zevně sekreční část slinivky břišní. Až 1 litr této štávy odtéká denně do duodena. Štáva má silně zásaditou reakci, která neutralizuje kyselou žaludeční tráveninu vytlačovanou do dvanáctníku. Enzymy pankreatické št'ávy můžeme rozdělit do tří skupin:

1. Trypsinový komplex složený z několika proteáz štěpících bílkoviny. Přímo v pankreatu je neúčinný – aktivuje se až v duodenu.
2. Pankreatická lipáza se aktivuje žlučí. Štěpí emulgované tuky na glycerol a mastné kyseliny.
3. Pankreatická amyláza štěpí (podobně jako ptyalin) škrob na jednoduché cukry, které jsou dalšími enzymy rozkládány až na glukózu (hroznový cukr). 

Pankreatická št'áva se tvoří částečně reflexně – jako žaludeční št'áva, ale její množství je malé. Hlavním podnětem pro tvorbu pankreatické št'ávy je sekretin – látka uvolňovaná ve stěně duodena. Je-li sliznice duodena podrážděna kyselým žaludečním obsahem, uvolňuje se sekretin, který je krevní cestou zanášen do pankreatu, kde navozuje zvýšenou tvorbu pankreatické št'ávy v okamžiku, kdy se do duodena dostává potrava ze žaludku. 

magazin - Slinivka - anatomický popis a funkce orgánuVnitřně sekretorická část pankreatu je reprezentována Langerhansovými ostrůvky. V pankreatu člověka je asi 1,5 milionů těchto ostrůvků. Stavebně se nápadně liší od ostatní žlázové tkáně. Jsou složeny z trámců, mezi kterými vždy probíhá céva. Langerhansovy ostrůvky produkují přímo do krve hormon inzulin. 

Inzulin snižuje hladinu krevního cukru, která je různými regulačními mechanismy udržována na hodnotách 4,5-6,5 mmol/l. Udržováním stálé hladiny cukru je zajištěn trvalý přísun cukru pro buňky a tkáně, pro které je cukr hlavním zdrojem energie. Inzulin reguluje průnik cukru do buněk, takže jeho vyšší hladina v krvi vyvolá rychlejší vychytávání cukru hlavně ve svalech a koncentrace krevního cukru klesne. Není-li doplněna cukrem z potravy, vzniká hypoglykemie (méně než 3,9 mmol/l), provázená slabostí až bezvědomím.

Opakem je hyperglykemie (více než 8,5 mmol/l), kdy se cukr začíná vylučovat do moči.

Hyperglykemický stav se vyskytuje při onemocnění klasickou formou cukrovky (cukrovka prvního typu, diabetes mellitus), kdy nejčastěji chybí inzulin a hladina krevního cukru se zvyšuje i na více než 9,4 mmol/l (500mg%). Buňky tkání ale nemohou bez inzulinu využít krevní cukr a ten je vylučován močí. Cukrovka je závažné onemocnění, jehož důsledkem je narušení funkcí prakticky celého organismu. Nejčastější léčebnou metodou je podávání inzulinu a dietní opatření.

z knihy Základy funkční anatomie od Ivana Dylevského

Slinivku lze regenerovat přírodním způsobem


L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

399 Kč

SPIRULINA tbl.

vyčistí krev

199 Kč

MERUŇKOVÝ OLEJ 200 ml

zdravá pokožka

199 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*