Mléko nechte telatům, říká vědec a vysvětluje proč

Dnes už víme, že mléko není až tak zdravé, jak jsme si dlouho mysleli. Víte však vůbec, jaký dopad má pití kravského mléka na vaše tělo? Bodo Melnik, profesor nutriční vědy na univerzitě v Osnabrücku, patří mezi největší kritiky mléčné výroby. Vysvětluje, proč mléko určitě nepít. Předkládá šokující fakta, která vám žádný producent mléka a mléčných výrobků nikdy neřekne.

REKLAMA

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Mléko nechte telatům, říká vědec a vysvětluje proč.
Mléko nechte telatům, říká vědec a vysvětluje proč. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

„Mléko není produkt,“ říká profesor Bodo Melnik. „Je to velmi složitá látka určená k péči o novorozená telata, která vysílá mnoho signálů. Ponouká vás k růstu. Lze jej také chápat jako určitý druh dopingu. Ten však musí skončit s odstavením mláděte od kojení, vysvětluje Melnik. „Všechna zvířata jsou od mléka odstavena. Kromě lidí.“

10 nejdůležitějších důvodů, proč skončit s konzumací mléka a mléčných výrobků:

 • kasein obsažený v kravském mléku je nejvýznamnějším dosud objeveným podpůrcem rakoviny
 • růstové hormony ucpávají vaše póry a způsobují akné, ekzémy a lupénku
 • mléko a výrobky z něj mají spojitost s chronickými chorobami jako je osteoporóza, srdeční choroby, cukrovka a podobně
 • vápník z mléka se v porovnání s vápníkem rostlinného původu špatně vstřebává
 • laktóza, kterou neumíme dostatečně strávit, je příčinou chronického nadýmání, plynatosti a nemocí
 • nejste telata. Lidé jsou jediným živočišným druhem na planetě, který pije mléko jiného živočišného druhu
 • mléko a jeho produkty znesnadňují hubnutí. Obsahují totiž nasycené tuky a způsobují zánět
 • jsou nadité nasycenými tuky a cholesterolem a zvyšují tak riziko kardiovaskulárních nemocí
 • existují mnohem chutnější alternativy jako například kokosové nebo mandlové mléko a z nich vyráběné jogurty
 • sýry mají na mozek silný opiátový vliv a stáváme se na něm závislými

Bližší informace najdete v rozsáhlém rozhovoru s Bodo Melnikem – KLIKNI ZDE.

Mléko zvyšuje riziko rakoviny prostaty

Podle Melnika vysílá mléko signály lidskému tělu a zaměřuje se na růst – proto je tak důležité pro novorozence. Stimulace dospělého těla k růstu však může být nebezpečná. Rakovinné nádory totiž způsobuje nekontrolovatelný růst buněk.

Dnes již víme, že konzumace mléka zvyšuje riziko rakoviny prostaty. Ale proč? Melnik předkládá hardwarově-softwarový argument. Mléko a aminokyseliny s sebou přinášejí hardware. Ten vytváří proteinovou základnu a aktivuje buněčný růst.

Když do hry vstoupí software, začne to být horší: vědci našli v kravském mléce okolo 250 genetických částic. Jejich přílišná konzumace může vést ke genetickým změnám. Zatím však není známo, jaké konkrétní důsledky na naši DNA to může mít.

Dodává nám vápník?

Panuje obecně rozšířený názor, že mléko je důležité pro silné kosti. Opačný názor říká, že obsah proteinů překyseluje tělo a tolik důležitý vápník je z něj pak naopak ještě více vylučován.

Je tedy mateřská výživa telat zdrojem vápníku, nebo ne? Časopis „Veganský svět“ píše, že rovnováha vápníku v mléčných produktech je v zásadě kladná. Zda však zároveň posiluje kosti, není jisté.

Riziko vzniku takových nemocí, jako je osteoporóza, u nás ovlivňuje řada jiných faktorů jako genetická výbava, hormony nebo úroveň fyzické aktivity. (zdroj: disclose.tv)

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


19 Comments

 1. Máte nějaký jiný zdroj než na obyčejnou anglicky psanou stránku? Mám na mysli vědeckou studii či web vědeckého ústavu či univerzity, kde daný výzkum proběhl. Protože jinak je článek pouhým mlácením prázdné slámy a nelze jím argumentovat.

  • Dobrý den Martine,
   jedná se o klasický zpravodajský článek, postavený na základě prohlášení uznávaného odborníka na nutriční výživu, profesora Bodo Melnika. Doporučuji proto spíše vyhledat jeho práce. Vodítkem by mohl být například tento velmi fundovaný rozhovor, v němž rozvíjí svá tvrzení, uvedená v našem článku.

   • Naše rodina měla několik let hospodářství, mléko pijeme několik generací nazpět. Nikdo nebyl závislý na lécích a neměl žádné choroby, obezitu ani rakovinu. Mě je 42, mléko piju plnotučné BIO denně litr, zbožňuju sýry, tvaroh, bílé jogurty, kefír. Mám pevné kosti, zdravé zuby včetně všech moudráků, má desetiletá dcera je zdravá neustále. Nikdo nemá kožní problémy. Osteoporóza u nikoho v rodině také nebyla a není.

  • Myslim, ze to vubec neni dulezite… kdo se chce probudit, probudi se, kdo ne, bude spat vecnym spankem… Pokud nejste schopen prijmout fakt, ze KRAVSKE mleko patri jen a jen TELETI, materske mleko kojenci, kozi mleko kuzleti, kocici mleko koteti, potom vam nepomuzou stohy studii… je v tom preci tolik logiky, na to nikdo na svete zadne studie nepotrebuje.. pise se tam zretelne a jasne: LIDE JSOU JEDINY DRUH, KTERY PIJE MLEKO CELY ZIVOT A JESTE OD JINEHO DRUHU… absurdni.
   vzdy se neco tak anomalniho musi odrazit na zdravi, protoze tak je to vzdy, kdyz se deje neco proti prirode.. sladke sny

  • Děkujeme za odkaz, byť dle našeho názoru prakticky v žádném ohledu nedokládá Vaše tvrzení, že zjištění profesora Melnika jsou v něčem zavádějící či nepravdivá. Z tohoto důvodu doporučujeme prostudovat podrobný rozhovor s profesorem Melnikem, kde výsledky svého dlouholetého bádání rozvíjí a doplňuje vědeckými argumenty. Děkujeme.

   • tak například:- nejste telata. Lidé jsou jediným živočišným druhem na planetě, který pije mléko jiného živočišného druhu… Každý savec (i dospělý jedinec), který má možnost se dostat ke kravskému mléku ho bude s chutí konzumovat.
    nebo
    vápník z mléka se v porovnání s vápníkem rostlinného původu špatně vstřebává … Ve skutečnosti je to právě naopak využitelnost vápníku je u kravského mléka vyšší než u vápníku rostlinného původu.

    Ať si každý dospělý člověk konzumuje co chce, ale ve výživě dětí jsou mléko a mléčné výrobky téměř nenahraditelné jak z pohledu minerálů, vitamínů tak i bílkovin.

    • Víte Jiří, takto se argumentace určitě nevede. Faktem, že člověk je jediný tvor na planetě, který konzumuje mateřské mléko jiného druhu. Váš spekulativní názor, co by kdyby, opravdu není argumentem.
     A co se týče tvrzení o lepším vstřebávání vápníku z kravského mléka než z rostlinných zdrojů – opět je to jen Vaše tvrzení, navíc nepodložené patřičnou studií, která by to porovnala. Naopak existuje rozsáhlá švédská studie o negativních zdravotních důsledcích konzumace mléka. Včetně osteoporózy, tedy odvápnění kostí právě vlivem konzumace kravského mléka.
     Naprosto chápeme, že závěry profesora Melnika nedokážete přijmout. Ale pokud chcete oponovat, musíte mít konkrétní argumenty s daty. Jinak budete jen dalším člověkem s názorem, což není totéž. Děkujeme za pochopení.

     • Spekulativní názor? Dejte misku mléka před kočku, psa, lva nebo další savce a sledujte, co udělají. Jaká spekulace?

     • Chcete tím říci, že Vámi vyjmenovaná zvířata si krávu sama před tím podojila?

    • Ano celozivotni piti kravskeho mleka je taak uzasne a prinosne, ze kdyz se dohrabete do 60ti a vys, tak pri padech se starym lidem lamou nohy v krcku nebo jejich krehke kosti (zbavene vapniku) prestoze po celozivotnim piti mleka by je preci mely mit betonove.. Faakt supr nazor..

 2. Asi nemá velkou cenu s vámi diskutovat .. ale: víte, jaký je rozdíl mezi skutečným kravským „mateřským“ mlékem .. tedy mlezivem .. a mlékem, které pijeme my lidé? Tak se neohánějte mantrou “ Lidé jsou jediným živočišným druhem na planetě, který pije mléko jiného živočišného druhu“
  Ale jinak chápu, že když potřebujete prodat své bio nebo homeopatické výrobky ..

 3. Dobře, zapojim se, moje kotě si podojilo samo moji fenu, prostě se přisalo a pilo jestli chcete,pošlu Vám video…

  • My Vám věříme, ale kotě se kojilo, nikoliv si fenu samo podojilo. Je v tom naprosto jasný rozdíl. A navíc je to kotě, tedy kočičí dítě, které potřebovalo ještě mléko od své kočičí mámy. Nebyla nablízku?

 4. Naprosto s člànkem souhlasím . Četla jsem na toto téma mnoho studii a ze své zkušenosti vím, že Mne mléko a mléčné výrobky dost znepříjemnily půlku života . AKNE , Ekzém, zahleněni , odvapnení kosti a zubu … a jiné . Po vysazeni mléka a všeho okolo , vymyzely postupně všechny problémy . Škoda , ze takových článku není víc , aby to lidé začali brát vazne.

 5. Už v roku 2012 som čítal vedecké články o tom, akými mechanizmami anorganický vápnik (napríklad ten v spracovanom mlieku) zanáša organizmus a spôsobuje osteoporózu. Alebo veľmi rozsiahle štúdie s výsledkom, že živočíšne bielkoviny sú významný karcinogén. Nikto v mojom okolí tomu doteraz neverí, napriek tomu že sami na sebe vidia následky svojej životosprávy. Ľudia nepremýšľajú a nechcú premýšľať (česť výnimkám), potrebujú vodcu ktorého budú nasledovať. A vodca (konzumný systém, v ktorom pre vsugerovaný nedostatok času treba slepo nasledovať väčšinu) káže: pite mlieko lebo potrebujete vápnik a jedzte mäso lebo potrebujete bielkoviny. Z toho dôvodu normálny človek (systémom znormalizovaný) články ako je tento nečítajú a zosmiešňujú. Ak potrebujete mlieko, pre človeka najmenej škodlivé je kozie mlieko. Ale všeobecne najlepší zdroj živín sú rastlinné produkty, ktoré ale neboli spracované nad 43C (teplota pri ktorej sa ničia enzýmy atď). Ak chcete nájsť takéto informácie, musíte ich hľadať cez iný vyhľadávač (napríklad duckduckgo) pretože google ich blokuje.
  A radšej ich ani nikomu nehovorte, lebo všetci budú blázni len Vy budete lietadlo. Bohužiaľ.

 6. Na co potrebuji lidi porad nejaky jiny zdroj, staci si to precist a je to naprosto logicke uz jen to, ze neni normalni vstrebavat mleko jineho zivocisneho druhu. A to ani nechci zacit v jakych podminkach kravy, od kterych si muzeme kupovat v obchodech mliko.. Umele oplodnene a tele ji vezmou. Jde jen o logicke uvazovani a trochu empatickeho citeni, ta cast, ze se po tom tloustne a podobne neni tak dulezita, zkratka si neumime ani vazit zvirat od kterych tolik bereme.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*