Mléko nechte telatům, říká vědec a vysvětluje proč

Dnes už víme, že mléko není až tak zdravé, jak jsme si dlouho mysleli. Víte však vůbec, jaký dopad má pití kravského mléka na vaše tělo? Bodo Melnik, profesor nutriční vědy na univerzitě v Osnabrücku, patří mezi největší kritiky mléčné výroby. Vysvětluje, proč mléko určitě nepít. Předkládá šokující fakta, která vám žádný producent mléka a mléčných výrobků nikdy neřekne.

eshop energie života nabízí


CORDYCEPS FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

REISHI FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

MANDLE NATURAL 250 g

doplní nutné živiny

129 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

399 Kč


Mléko nechte telatům, říká vědec a vysvětluje proč.
Mléko nechte telatům, říká vědec a vysvětluje proč. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

„Mléko není produkt,“ říká profesor Bodo Melnik. „Je to velmi složitá látka určená k péči o novorozená telata, která vysílá mnoho signálů. Ponouká vás k růstu. Lze jej také chápat jako určitý druh dopingu. Ten však musí skončit s odstavením mláděte od kojení, vysvětluje Melnik. „Všechna zvířata jsou od mléka odstavena. Kromě lidí.“

10 nejdůležitějších důvodů, proč skončit s konzumací mléka a mléčných výrobků:

 • kasein obsažený v kravském mléku je nejvýznamnějším dosud objeveným podpůrcem rakoviny
 • růstové hormony ucpávají vaše póry a způsobují akné, ekzémy a lupénku
 • mléko a výrobky z něj mají spojitost s chronickými chorobami jako je osteoporóza, srdeční choroby, cukrovka a podobně
 • vápník z mléka se v porovnání s vápníkem rostlinného původu špatně vstřebává
 • laktóza, kterou neumíme dostatečně strávit, je příčinou chronického nadýmání, plynatosti a nemocí
 • nejste telata. Lidé jsou jediným živočišným druhem na planetě, který pije mléko jiného živočišného druhu
 • mléko a jeho produkty znesnadňují hubnutí. Obsahují totiž nasycené tuky a způsobují zánět
 • jsou nadité nasycenými tuky a cholesterolem a zvyšují tak riziko kardiovaskulárních nemocí
 • existují mnohem chutnější alternativy jako například kokosové nebo mandlové mléko a z nich vyráběné jogurty
 • sýry mají na mozek silný opiátový vliv a stáváme se na něm závislými

Bližší informace najdete v rozsáhlém rozhovoru s Bodo Melnikem – KLIKNI ZDE.

Mléko zvyšuje riziko rakoviny prostaty

Podle Melnika vysílá mléko signály lidskému tělu a zaměřuje se na růst – proto je tak důležité pro novorozence. Stimulace dospělého těla k růstu však může být nebezpečná. Rakovinné nádory totiž způsobuje nekontrolovatelný růst buněk.

Dnes již víme, že konzumace mléka zvyšuje riziko rakoviny prostaty. Ale proč? Melnik předkládá hardwarově-softwarový argument. Mléko a aminokyseliny s sebou přinášejí hardware. Ten vytváří proteinovou základnu a aktivuje buněčný růst.

Když do hry vstoupí software, začne to být horší: vědci našli v kravském mléce okolo 250 genetických částic. Jejich přílišná konzumace může vést ke genetickým změnám. Zatím však není známo, jaké konkrétní důsledky na naši DNA to může mít.

Dodává nám vápník?

Panuje obecně rozšířený názor, že mléko je důležité pro silné kosti. Opačný názor říká, že obsah proteinů překyseluje tělo a tolik důležitý vápník je z něj pak naopak ještě více vylučován.

Je tedy mateřská výživa telat zdrojem vápníku, nebo ne? Časopis „Veganský svět“ píše, že rovnováha vápníku v mléčných produktech je v zásadě kladná. Zda však zároveň posiluje kosti, není jisté.

Riziko vzniku takových nemocí, jako je osteoporóza, u nás ovlivňuje řada jiných faktorů jako genetická výbava, hormony nebo úroveň fyzické aktivity. (zdroj: disclose.tv)


CORDYCEPS FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

REISHI FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

129 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč


10 Comments

 1. Máte nějaký jiný zdroj než na obyčejnou anglicky psanou stránku? Mám na mysli vědeckou studii či web vědeckého ústavu či univerzity, kde daný výzkum proběhl. Protože jinak je článek pouhým mlácením prázdné slámy a nelze jím argumentovat.

  • Dobrý den Martine,
   jedná se o klasický zpravodajský článek, postavený na základě prohlášení uznávaného odborníka na nutriční výživu, profesora Bodo Melnika. Doporučuji proto spíše vyhledat jeho práce. Vodítkem by mohl být například tento velmi fundovaný rozhovor, v němž rozvíjí svá tvrzení, uvedená v našem článku.

  • Děkujeme za odkaz, byť dle našeho názoru prakticky v žádném ohledu nedokládá Vaše tvrzení, že zjištění profesora Melnika jsou v něčem zavádějící či nepravdivá. Z tohoto důvodu doporučujeme prostudovat podrobný rozhovor s profesorem Melnikem, kde výsledky svého dlouholetého bádání rozvíjí a doplňuje vědeckými argumenty. Děkujeme.

   • tak například:- nejste telata. Lidé jsou jediným živočišným druhem na planetě, který pije mléko jiného živočišného druhu… Každý savec (i dospělý jedinec), který má možnost se dostat ke kravskému mléku ho bude s chutí konzumovat.
    nebo
    vápník z mléka se v porovnání s vápníkem rostlinného původu špatně vstřebává … Ve skutečnosti je to právě naopak využitelnost vápníku je u kravského mléka vyšší než u vápníku rostlinného původu.

    Ať si každý dospělý člověk konzumuje co chce, ale ve výživě dětí jsou mléko a mléčné výrobky téměř nenahraditelné jak z pohledu minerálů, vitamínů tak i bílkovin.

    • Víte Jiří, takto se argumentace určitě nevede. Faktem, že člověk je jediný tvor na planetě, který konzumuje mateřské mléko jiného druhu. Váš spekulativní názor, co by kdyby, opravdu není argumentem.
     A co se týče tvrzení o lepším vstřebávání vápníku z kravského mléka než z rostlinných zdrojů – opět je to jen Vaše tvrzení, navíc nepodložené patřičnou studií, která by to porovnala. Naopak existuje rozsáhlá švédská studie o negativních zdravotních důsledcích konzumace mléka. Včetně osteoporózy, tedy odvápnění kostí právě vlivem konzumace kravského mléka.
     Naprosto chápeme, že závěry profesora Melnika nedokážete přijmout. Ale pokud chcete oponovat, musíte mít konkrétní argumenty s daty. Jinak budete jen dalším člověkem s názorem, což není totéž. Děkujeme za pochopení.

     • Spekulativní názor? Dejte misku mléka před kočku, psa, lva nebo další savce a sledujte, co udělají. Jaká spekulace?

     • Chcete tím říci, že Vámi vyjmenovaná zvířata si krávu sama před tím podojila?

 2. Asi nemá velkou cenu s vámi diskutovat .. ale: víte, jaký je rozdíl mezi skutečným kravským „mateřským“ mlékem .. tedy mlezivem .. a mlékem, které pijeme my lidé? Tak se neohánějte mantrou “ Lidé jsou jediným živočišným druhem na planetě, který pije mléko jiného živočišného druhu“
  Ale jinak chápu, že když potřebujete prodat své bio nebo homeopatické výrobky ..

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*