Jelikož je podrážděná slinivka nejčastěji důsledkem konzumace nezdravých jídel a přílišného holdování alkoholu, chce to především změnu jídelníčku a životního stylu. Podrážděnou slinivku vám pomůžou zklidnit také některé přírodní přípravky.
Trápí vás podrážděná slinivka? Zásadní je jídelníček
Máte podrážděnou slinivku? V prvé řadě zaveďte přísnější jídelníček. Vyškrtněte z něj všechny tučné, smažené a kořeněné pokrmy. Vyvarujte se konzumaci polotovarů a zpracovaných potravin. Vařte si ze základních potravin a vsaďte na jednodušší stravu, která bude zahrnovat rýži, brambory, batáty či těstoviny. Z pečiva dejte přednost pšeničnému nebo žitnému chlebu.
V rámci slinivkové diety je pro vás prospěšná dýně Hokaidó, která pomáhá při oslabené slinivce. K běžné funkci slinivky vám dále napomůže mrkev, pastinák a další kořenová zelenina. Výtečná je rovněž červená řepa, brokolice, rajčata nebo čínské zelí.
Z ovoce jsou pro vás vhodné meruňky, švestky, ryngle, jablka a hrušky, a to vždy loupané. Konzumovat můžete rovněž sušené banány nebo čerstvý ananas. Takové švestky, jablka a hrušky si navíc můžete na zimu nasušit jako křížaly a pochutnávat si na nich, když vás přepadne chuť na něco sladkého.
Při podrážděné slinivce byste totiž měli co nejvíc omezit i příjem rafinovaných cukrů. Ideální jsou pro vás naopak jednoduché cukry, ať už ty v ovoci, nebo ve formě javorového sirupu či medu.
Koření při slinivkové dietě
Čím při podrážděné slinivce kořenit? Zapomeňte na masox, mletou papriku, pepř, sójovou a worchestrovou omáčku a další dráždivé kořenicí přípravky. Při slinivkové dietě připravovaná jídla kořeňte libečkem, čerstvou petrželkou, koprem, kmínem, majoránkou, bazalkou či tymiánem. Použít můžete i pomerančovou a citronovou šťávu a kůru.
Podrážděná slinivka a zdravé potraviny: Kterým se vyhnout?
Při podrážděné slinivce byste se měli vyhnout i na první pohled zdravým potravinám. Tabu je pro vás syrový česnek, cibule, paprika, ale také ořechy. Vyhněte se dále nadýmavým potravinám, k nimž patří zejména luštěniny, květák nebo hrášek. Zapomeňte i na pepř a všechny druhy octa. Z ovoce jsou pro vás nepřípustné ostružiny, maliny, jahody, borůvky, fíky, datle, hroznové víno nebo rybíz.
Oleje vhodné pro podrážděnou slinivku
Při přípravě pokrmů se zamyslete také nad oleji, které budete používat v teplé i studené kuchyni. Je-li podrážděná slinivka i váš případ, vyřaďte ze svého jídelníčku vepřové sádlo a přepalované tuky. Vhodný je pro vás panenský olivový olej (studená kuchyně) i panenský slunečnicový olej (teplá kuchyně).
Změna životního stylu: V hlavní roli abstinence
Pokud jste byť svátečně popíjeli alkohol, začněte abstinovat. Právě tato věc je při podrážděné slinivce ta nejdůležitější. Také se vyhněte pití kávy, kofeinových nápojů a perlivé vody. V případě, že kouříte cigarety, přestaňte. Snažte se u sebe také co nejvíc omezit stres. Právě stresové situace, do kterých se dostáváte, se rovněž neblaze promítají do stavu vaší slinivky.
Podrážděná slinivka a přírodní přípravky: Které účinkují?
Podrážděná slinivka už nemusí být váš problém nejen díky úpravě jídelníčku a celkové životosprávy. Tento důležitý tělesný orgán můžete dostat do formy i přírodní cestou s pomocí některých bylinek.
Pro slinivku je prospěšný například kořen ze smetánky lékařské, květ měsíčku lékařského, řepíková nať nebo kůra Kondurango. Spojení těchto rostlin naleznete ve speciálních bylinných čajích, které slinivce odlehčují a navíc napomáhají trávení a očistě těla.
Příznivé účinky na slinivku má také peruánská bylinka Cuti Cuti, která napomáhá její správné činnosti a rovněž zmírňuje následky, které na slinivce zanechala nesprávná strava a nezdravý životní styl. Cuti cuti je navíc vhodná i pro zaléčení zánětu slinivky.
Pokud chcete svou slinivku navrátit do původního stavu, pomůže vám rovněž pravidelné popíjení čaje z Moringy nebo odvaru z Vilcacory, která v lidském těle zmírňuje následky špatného jídelníčku a nezdravé životosprávy.
Buďte první kdo přidá komentář