Podrážděná slinivka se dá zklidnit i přírodně

Podrážděná slinivka rozhodně není nic příjemného. Projevuje se zejména nevolností, nadýmáním a bolestí břicha pod žebry, tento stav se přitom nejčastěji zhoršuje po jídle. Abyste mohli znovu fungovat, proveďte s ohledem na své zdraví několik zásadních režimových opatření.

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč


Podrážděná slinivka je často důsledkem konzumace nezdravých jídel a přílišného holdování alkoholu.
Podrážděná slinivka je často důsledkem konzumace nezdravých jídel a přílišného holdování alkoholu. Foto: Shutterstock.com
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jelikož je podrážděná slinivka nejčastěji důsledkem konzumace nezdravých jídel a přílišného holdování alkoholu, chce to především změnu jídelníčku a životního stylu. Podrážděnou slinivku vám pomůžou zklidnit také některé přírodní přípravky.

Trápí vás podrážděná slinivka? Zásadní je jídelníček

Máte podrážděnou slinivku? V prvé řadě zaveďte přísnější jídelníček. Vyškrtněte z něj všechny tučné, smažené a kořeněné pokrmy. Vyvarujte se konzumaci polotovarů a zpracovaných potravin. Vařte si ze základních potravin a vsaďte na jednodušší stravu, která bude zahrnovat rýži, brambory, batáty či těstoviny. Z pečiva dejte přednost pšeničnému nebo žitnému chlebu.

V rámci slinivkové diety je pro vás prospěšná dýně Hokaidó, která pomáhá při oslabené slinivce. K běžné funkci slinivky vám dále napomůže mrkev, pastinák a další kořenová zelenina. Výtečná je rovněž červená řepa, brokolice, rajčata nebo čínské zelí.

Z ovoce jsou pro vás vhodné meruňky, švestky, ryngle, jablka a hrušky, a to vždy loupané. Konzumovat můžete rovněž sušené banány nebo čerstvý ananas. Takové švestky, jablka a hrušky si navíc můžete na zimu nasušit jako křížaly a pochutnávat si na nich, když vás přepadne chuť na něco sladkého.

Při podrážděné slinivce byste totiž měli co nejvíc omezit i příjem rafinovaných cukrů. Ideální jsou pro vás naopak jednoduché cukry, ať už ty v ovoci, nebo ve formě javorového sirupu či medu.

Koření při slinivkové dietě

Čím při podrážděné slinivce kořenit? Zapomeňte na masox, mletou papriku, pepř, sójovou a worchestrovou omáčku a další dráždivé kořenicí přípravky. Při slinivkové dietě připravovaná jídla kořeňte libečkem, čerstvou petrželkou, koprem, kmínem, majoránkou, bazalkou či tymiánem. Použít můžete i pomerančovou a citronovou šťávu a kůru.

shutterstock 1108486253 449x300 - Podrážděná slinivka se dá zklidnit i přírodně
Nevolnost, nadýmání a bolesti břicha pod žebry. Právě to jsou nejčastější příznaky podrážděné slinivky. Foto: Shutterstock.com

Podrážděná slinivka a zdravé potraviny: Kterým se vyhnout?

Při podrážděné slinivce byste se měli vyhnout i na první pohled zdravým potravinám. Tabu je pro vás syrový česnek, cibule, paprika, ale také ořechy. Vyhněte se dále nadýmavým potravinám, k nimž patří zejména luštěniny, květák nebo hrášek. Zapomeňte i na pepř a všechny druhy octa. Z ovoce jsou pro vás nepřípustné ostružiny, maliny, jahody, borůvky, fíky, datle, hroznové víno nebo rybíz.

Oleje vhodné pro podrážděnou slinivku

Při přípravě pokrmů se zamyslete také nad oleji, které budete používat v teplé i studené kuchyni. Je-li podrážděná slinivka i váš případ, vyřaďte ze svého jídelníčku vepřové sádlo a přepalované tuky. Vhodný je pro vás panenský olivový olej (studená kuchyně) i panenský slunečnicový olej (teplá kuchyně).

Změna životního stylu: V hlavní roli abstinence

Pokud jste byť svátečně popíjeli alkohol, začněte abstinovat. Právě tato věc je při podrážděné slinivce ta nejdůležitější. Také se vyhněte pití kávy, kofeinových nápojů a perlivé vody. V případě, že kouříte cigarety, přestaňte. Snažte se u sebe také co nejvíc omezit stres. Právě stresové situace, do kterých se dostáváte, se rovněž neblaze promítají do stavu vaší slinivky.

Podrážděná slinivka a přírodní přípravky: Které účinkují?

Podrážděná slinivka už nemusí být váš problém nejen díky úpravě jídelníčku a celkové životosprávy. Tento důležitý tělesný orgán můžete dostat do formy i přírodní cestou s pomocí některých bylinek.

Pro slinivku je prospěšný například kořen ze smetánky lékařské, květ měsíčku lékařského, řepíková nať nebo kůra Kondurango. Spojení těchto rostlin naleznete ve speciálních bylinných čajích, které slinivce odlehčují a navíc napomáhají trávení a očistě těla.

Příznivé účinky na slinivku má také peruánská bylinka Cuti Cuti, která napomáhá její správné činnosti a rovněž zmírňuje následky, které na slinivce zanechala nesprávná strava a nezdravý životní styl. Cuti cuti je navíc vhodná i pro zaléčení zánětu slinivky.

Pokud chcete svou slinivku navrátit do původního stavu, pomůže vám rovněž pravidelné popíjení čaje z Moringy nebo odvaru z Vilcacory, která v lidském těle zmírňuje následky špatného jídelníčku a nezdravé životosprávy.

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*