Zahřívací potraviny aneb jak ušetřit za topení

Aby vám v chladném počasí nebyla zima, nosíte přirozeně více vrstev oblečení. Dále se můžete zahřát také zevnitř, a to nejen horkými nápoji, ale také tím, co jíte. Není proto od věci, když se zaměříte na složení svého jídelníčku a zařadíte do něj i tzv. zahřívací potraviny.

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

799 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

349 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

139 Kč


Zahřívací potraviny aneb jak ušetřit za topení.
Zahřívací potraviny aneb jak ušetřit za topení. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Proč zrovna zahřívací potraviny? Tato jídla, k nimž rozhodně nepatří pouze horké polévky nebo čaje, dokážou regulovat naši vnitřní tělesnou teplotu. Tak, jako si do mrazivé zimy oblékáme svetr, teplou bundu, čepici, rukavice, zateplené kalhoty či zimní boty, bychom se měli  umět zahřívat i zevnitř.

REKLAMA
kurkumin forte - Zahřívací potraviny aneb jak ušetřit za topení

Chcete tedy ušetřit za topení, neklepat se zimou při procházce mrazivou přírodou a zároveň si zvýšit imunitu? V tom případě do svého zimního jídelníčku zařaďte zahřívací potraviny. Po jejich konzumaci si budete připadat, jako kdybyste si na sebe oblékli další svetr. Která jídla vás tedy zaručeně zahřejí? Vyzkoušejte zejména následující potraviny.

Káva a kofeinové nápoje jako zahřívací potraviny

To, co vás zahřeje, není káva či černý čaj jako horký nápoj. Zahřívací schopnost má naopak kofein, který najdete nejen v kávě a kofeinových nápojích, ale například také v guaraně. Kofein stimuluje uvolňování mastných kyselin z tělesných tukových tkání, čímž zrychluje metabolismus. V důsledku toho dokáže zvýšit také vnitřní tělesnou teplotu.

Potraviny bohaté na železo

Jako zahřívací potraviny skvěle fungují také všechny potraviny, které jsou bohaté na železo. Jde například o listovou zeleninu, luštěniny, cereálie. Pokud dodáte svému tělu dostatečné množství železa, snížíte projevy studených rukou a nohou, na které můžete trpět, i když nemáte anémii.

Kurkuma a účinná látka kurkumin

Potravinou s výbornými zahřívacími schopnostmi je kurkuma. Tato hlavní složka kari obsahuje látku kurkumin, která se podílí nejen na zvyšování teploty lidského těla. Kurkumin má antioxidační a protizánětlivé účinky, čímž blahodárně působí také na posilování imunitního systému.

Koření a bylinky jako zahřívací potraviny

Mezi zahřívací potraviny patří rovněž některé koření a bylinky. Hlavní roli mezi nimi hraje čerstvý či sušený zázvor, který výrazně napomáhá v oteplování lidského těla. Zázvor můžete konzumovat nejen ve formě čaje. Přidávat jej můžete například do polévek či masových nebo zeleninových jídel.

Zahřát celé tělo a účinně rozproudit krev, umí také skořice. Jako další zahřívací potraviny zkuste konzumovat pepř, křen či kmín. Toto koření přidávejte do polévek, omáček či do masových nebo zeleninových jídel. Zahřívací schopnosti mají i sezamová semínka, která jsou vhodná jak do sladkých, tak do slaných pokrmů.

Tip: Kromě skořice patří k zahřívacím potravinám dále badyán, kardamon, hřebíček, ale i červené víno. Právě proto vás v mrazivém počasí tolik zahřeje svařená kombinace.

Další zahřívací potraviny: Jídla bohatá na sacharidy

Jako zahřívací potraviny skvěle fungují také jídla bohatá na složité sacharidy. Jezte tedy celozrnné výrobky, luštěninové pokrmy, obilniny (pohanku, rýži či ovesné vločky), ale i brambory či batáty. Lidské tělo totiž tyto potraviny déle zpracovává a při jejich trávení zvyšuje také svou tělesnou teplotu.

Jídla, která překvapivě zahřívají

Mezi zahřívací potraviny patří překvapivě banán. Toto oblíbené tropické ovoce je bohaté na vitaminy skupiny B a hořčík. Právě tyto látky pomáhají štítné žláze a nadledvinkám k tomu, aby mohly regulovat teplotu lidského těla v chladném počasí. Jako potraviny zvyšující vnitřní tělesnou teplotu skvěle fungují i sušené švestky či jablka.

Tepelně upravená zelenina

Pokud byste v zimě konzumovali syrovou zeleninu, vaše tělo by znatelně ochladila a vám by byla zima. Abyste nebyli ochuzeni o vitaminy, minerály a další cenné látky v ní obsažené, zeleninu jezte v tepelně upravené formě. Tepelně upravené papriky, cibule, česnek, rajčata, zelené fazolky či pórek se coby zahřívací potraviny hodí k mnoha druhům jídel.

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

799 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

449 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

249 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*