Řepkový olej výrazně poškozuje mozek

Řepkový olej má velmi negativní vliv na naše zdraví. Tento olej zhoršuje paměť a snižuje schopnost učení. A přibírá se z něj. Řepkový olej má tak mnohem více negativ než pozitiv, zejména pro náš řídící počítač, tedy mozek.

Monoatomické prvky.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Tento zdrcující závěr přinesla studie publikovaná lékaři z americké univerzity v Temple začátkem prosince v časopise Scientific Reports.

„Řepkový olej je přitažlivý, protože je levnější než jiné rostlinné oleje a považuje se za zdravý,“ vysvětlil profesor šéf výzkumného týmu a ředitel Alzheimerova centra, profesor Domenico Praticò.

„Velmi málo studií však zkoumalo toto tvrzení, zejména pokud jde o mozek,“ podotýká profesor, jehož tým v rámci studie prováděl svá pozorování na myších, u nichž modeloval Alzheimerovu chorobu.

Badatelé se proto zaměřili na souvislost konzumace řepkového oleje se zhoršením paměti a na tvorbu mozkových usazenin, které jsou zodpovědné za degeneraci a ztrátu paměti u Alzheimerovy choroby.

Zvířecí model vědci navrhli z důvodu, že se jim osvědčil v předchozí studii, která naopak prokázala, že olivový olej našemu mozku prospívá.

Celý výzkum ve zkratce probíhal tak, že vědci rozdělili myši na dvě skupiny, přičemž jednu krmili normální stravou, druhou pak obohacenou o řepkový olej.

Po dvanácti měsících bylo zřejmých několik zásadních věcí:

a) zvířata přikrmovaná řepkovým olejem vážila výrazně více

b) zvířata vyživovaná řepkovým olejem si v testech v bludišti vedla výrazně hůře


Zdravé tipy pro jednotlivá znamení

♈ BERANBrahmi • ♉ BÝKCordyceps

♊ BLÍŽENCICordyceps • ♋ RAKAcai Berry

♌ LEVCaigua • ♍ PANNAAšvaganda

♎ VÁHYCordyceps • ♏ ŠTÍRKotvičník

♐ STŘELECReishi • ♑ KOZOROHKřemelina

♒ VODNÁŘBrahmi • ♓ RYBYAšvaganda


Při zkoumání mozku myší na řepkové dietě pak výzkumníci zjistili jeho znatelné poškození, doprovázené významným poklesem počtu neuronových spojení, což hraje ústřední roli pro formování a uchování paměti.

Výsledky naznačují, že dlouhodobá konzumace řepkového oleje má negativní důsledky pro zdraví mozku.

„I když je to rostlinný olej, musíme být stále opatrní, než vyslovíme, že je zdravý,“ varuje profesor Praticò. „Na základě našich důkazů by se proto neměl považovat za olej s prokázanými přínosy pro zdraví,“ dodává s tím, že další bádání se budou ubírat směrem k ověření, jak konzumace řepkového oleje ovlivňuje nástup a průběh jiných neurodegenerativních onemocnění nebo jiných forem demence. (geo)

Zdroj: Lauretti, E., & Praticò, D. (2017). vědecká studie Vliv konzumace řepkového olej na paměť, synapse a neuropatologii u trojitého transgenního myšího modelu Alzheimerovy nemoci.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*