Erythritol jako nové přírodní sladidlo, které chutná jako cukr

Erythritol je označení pro cukerný alkohol, který se přirozeně vyskytuje v některém ovoci a fermentovaných potravinách. Je řazen mezi přírodní sladidla, která nám můžou ve stravě nahradit bílý rafinovaný cukr. Erythritol však má idalší kvality, které ocení nejen příznivci zdravého stravování.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

469 Kč


Erythritol jako nové přírodní sladidlo, které chutná jako cukr.
Erythritol jako nové přírodní sladidlo, které chutná jako cukr.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Erythritol je látka, která se přirozeně vyskytuje v ovoci. Najdeme ho například v hruškách, hroznech, melounech či v potravinách jako jsou sýry, víno či pivo. Jeho přítomnost najdeme však i v lidském těle. Pro slazení a potravinářské účely se vyrábí přirozenou fermentací glukózy za přítomnosti specifických nepatogenních kvasinek. Poté probíhá filtrace, krystalizace a sušení erythritolu. Nejedná se tedy o rafinovaný cukr, ale přírodní sladidlo.

Vzniklé sladidlo se prodává v podobě prášku, granulí či v kapalné formě. Je bez zápachu, pachuti a má čistou sladkou chuť. Při rozpuštění v ústech navíc způsobuje silný chladící účinek.

V potravinářském průmyslu se používá samostatně nebo v kombinaci s jinými sladidly. Najdeme ho například ve žvýkačkách, nízkokalorických nápojích, bonbónech a jiných pochutinách. Jeho přítomnost v potravinách poznáte podle toho, že na obalu najdete ve složení značku E968.

Erythritol je sladidlo s téměř nulovým obsahem kalorií a se sladivostí až 70%

Erythritol má řadu výhod pro mnoho skupin lidí. Především pro lidi, co preferují zdravé stravování, trpí cukrovkou a pro ty, co chtějí zhubnout. Jeho velká výhoda je v tom, že má téměř nulový obsah kalorií a přitom jeho sladivost je až 70% ve srovnání s klasickým bílým cukrem.

Svou podstatou a působením nezpůsobuje v těle zvýšení hladiny krevního cukru ani změny hladiny inzulínu.

Erythritol nezpůsobuje plynatost, a tak je vhodný i pro jedince se syndromem dráždivého tračníku. Další výhodou je, že není fermentován ústními bakteriemi, a tak podobně jako sladidlo xylitol nepřispívá svým působením k případnému vzniku zubního kazu.

Tato pozitiva erythritolu jsou způsobena především tím, že projde organismem téměř beze změny. Jeho většina se absorbuje v tenkém střevě a většina se i v nezměněné podobě vyloučí s močí.

Při větší konzumaci se může i část tohoto sladidla vyloučit s výkaly. Svou přítomností v těle však neovlivňuje metabolismus a nenarušuje trávení.

Bezpečný doplněk stravy

Celkově se při testech neprokázaly žádné nežádoucí účinky. Erythritol je tak považován za bezpečný doplněk stravy, a tak by se k němu i mělo přistupovat.

Navíc sami výrobci nedoporučují toto přírodní sladidlo používat jako 100% náhražku za cukr. Je totiž potřeba si hlídat, tak jako u většiny doplňků stravy, jeho množství.

Většinou se maximální dávka u dospělých osob odhaduje do 50 g. Záleží však i na pohlaví a hmotnosti konkrétního jedince. U dětí je dávka nižší. Nadměrná spotřeba erythritolu může vyvolat průjem, a to kvůli přitahování vody ze střevní stěny.

Riziko vzniku průjmu navíc zvyšuje kombinace erythritolu s fruktózou. Může pak způsobovat i bolesti břicha, bolesti hlavy a u citlivých osob může vyvolat alergickou reakci.

Erythritol tedy nabízí možnost, jak si při případné chuti na sladké, zvolit tu nejšetrnější variantu a vyčlenit z jídelníčku nebezpečný rafinovaný cukr.

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

469 Kč


4 Comments

  1. Pokud používám třeba do kávy jen erythritol, tak z toho mám divný pocit, jako nevolnosti. Ale vyřešila jsem to tím, že jsem ho smíchala normálně s cukrem, asi 1 pětinu cukru, a v pohodě. A k tomu jsem se dočetla, že když se kombinují umělá sladidla s trochou cukru, tak střevo produkuje víc hormonu GLP-1, který signalizuje mozku pocit zaplněnosti.

    • Ten divný pocit je spíš psychického původu. Když nebudete vědět, že máte v kávě Erythritol, nevolnost se určitě nedostaví. Používám ho jen do kávy a je to úplně bez problémů, naopak mám dobrý pocit, že tam není cukr. 😀

      • Zkouším vyřadit cukr z jídelníčku. Všechny reklamy na takzvané zdravé cukry jsou plné pozitiv. Čekankový sirup mi způsobuje průjem a nadýmání, xylitol to samé, teď jsem zkusila erythritol a je mi neskutečně na zvracení. Zkusila jsem všechna ta sladidla zavádět postupně v malém množství, kombinovat s řepným cukrem, ale nefunguje to. Výsledkem je, že jsem sice zhubla 5 kg, ale jem díky průjmu a nevolnosti. Takže tak nevinné nebudou, i když u někoho to funguje. Nechci je zatracovat, ale pro někoho to prostě není. A k tomu, že bych rozdíl nepoznala, kdyby mi někdo osladil erythritolem – tak to sakra poznala, chuť je úplně jiná.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*