Řepný cukr můžete při pečení nahradit mnoha přírodními sladidly

Ať už můžeme jíst bílý cukr či například kvůli nemoci nesmíme, obecně platí, že jej vůbec konzumovat nemusíme. Dá se totiž nahradit zdravými přírodními alternativami, z nichž některé chutnají prakticky totožně. Pokud byste rádi sladili zdravěji, v následujícím článku vám přinášíme přehled přírodních sladidel, které bílý cukr beze zbytku plně nahradí.

eshop energie života nabízí


KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zkrásní pokožku

149 Kč

ŠKORNICE 10:1 20g

nahradí viagru

399 Kč

CAIGUA 100 tob.

vyčistí cévy

359 Kč

CHIA semínka 0,5 kg

zrychlí metabolismus

79 Kč


Řepný cukr můžete při pečení nahradit mnoha přírodními sladidly.
Řepný cukr můžete při pečení nahradit mnoha přírodními sladidly. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Řepný cukr je základní ingrediencí snad všech klasických sladkých dobrot. Díky své sněhově bílé barvě se skvěle i z estetického hlediska hodí na nejrůznější krémy a piškotová těsta. Jeho sladkost je ale značně vysoká a rafinovaný cukr, bílý i hnědý, obsahuje minimum zdraví prospěšných látek.

ERYTHRITOL 150 g

Tento negativní efekt se ještě znásobí, když použijeme nekvalitní rostlinné oleje a rafinovanou mouku.  Dochází tak k intenzivní zátěži pro tělo, které se tak vyčerpává ze svých zdrojů. Pečení se však může obejít i bez klasického bílého řepného cukru. Existuje totiž řada přirozených a pro zdraví přínosnějších sladidel, která lze použít i na pečení.

Přírodní sladidla nám pomáhají s trávením

Přírodním sladidlem, které se hodí na slazení nápojů, krémů, do pečených i nepečených dobrot, kde nepotřebujeme sladidlo na objem, je melasa. Jedná se o odpadní produkt z výroby rafinovaného cukru. Řepný cukr je při tomto procesu zbaven všech zdraví prospěšných látek. Ty pak zůstávají v melase. Díky své formě se melasa skvěle rozpouští a látky v ní obsažené se v těle lehce vstřebávají. Melasa patří mezi jeden z nejbohatších rostlinných zdrojů železa.

Další přírodní alternativou za řepný cukr, je rýžový sirup. Obsahuje především složené cukry  a je v něm zastoupena řada minerálních látek. Rýžový sirup je velice oblíben mezi stoupenci zdravého životního stylu, a to nejen díky svému nízkému glykemickému indexu. Svou konzistencí je tekutější  a hodí se do pečených dobrot, kde se nepoužívá příliš tekutých ingrediencí.

Řepný cukr není pro pečení nezbytný

Na koláče, zákusky, marmelády a všeobecně na pečení se skvěle hodí sušená třtinová šťáva. Je vhodná i pro vaši cukřenku. Lze se setkat i s názvem rapadura či panela. Na rozdíl od hnědého cukru není rafinovaná a má pestrou škálu chutí i vůní. Sušená třtinová šťáva si uchovává důležité minerály a vitamíny. Jedná se o přirozenou potravu podobně jako med.

Lze se setkat ještě s třtinovým cukrem, který prochází jednodušším procesem zpracování, než hnědý cukr. Hnědý cukr je rafinovaný cukr, který se pouze obarví trochou melasy. Naopak třtinový cukr stále obsahuje řadu aminokyselin, minerálů, vitamínů, včetně antioxidantů. Třtinový cukr je z pohledu zdravotních přínosů považovaný za přijatelnější variantu než řepný cukr a hnědý cukr. A svými vlastnostmi při pečení dokáže řepný cukr skvěle nahradit.

Na pečení lze použít i erythritol. Jedná se o alkoholický cukr, který se přirozeně vyskytuje například v hruškách, hroznech či některých fermentovaných potravinách. Svým vzhledem i chutí  vypadá jako cukr, ale má spoustu příznivých efektů na tělo, kdy neovlivňuje metabolismus a ani nenarušuje trávení.

Javorový a datlový sirup vynikají svou lahodnou chutí

Na pečení se skvěle hodí i javorový sirup, což je míza z javorového stromu. Ta se poté vařením koncentruje a existuje ve třech variantách – A, B, C. Ty se kromě jiného liší i intenzitou chutě. Je zdravější než řepný cukr, protože obsahuje méně sacharózy a obsahuje zdraví prospěšné látky jako je třeba vápník, fosfor, zinek, železo, vitamíny B, B2 a spoustu aminokyselin. Při jeho výběru se soustřeďte hlavně na to, aby se opravdu jednalo pouze o javorovou mízu bez žádných přidaných látek.


710d2ffe1d386e21348b4bcfb5914051 0 - Řepný cukr můžete při pečení nahradit mnoha přírodními sladidly

VOJTĚŠKA 100g

vyladí trávení

239 Kč

619554246215f3a4cde80781e360ef67 0 - Řepný cukr můžete při pečení nahradit mnoha přírodními sladidly

MERUŇKOVÝ OLEJ 200 ml

zkrásní vaši pokožku

199 Kč

d001ace275d4a10cd8b769b4e675ce20 0 - Řepný cukr můžete při pečení nahradit mnoha přírodními sladidly

KRATOM 50 g

nahradí antidepresivum

599 Kč

449175095cfebd2b301a37a6d4909b3a 0 - Řepný cukr můžete při pečení nahradit mnoha přírodními sladidly

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč


Lahodnou chuť má i datlový sirup. Vyrábí se z přezrálých datlí a vody. Opět se jedná o sladidlo s přirozenou sladkou chutí a s obsahem dalších látek, které tělu pomáhají. Datlový sirup nezatěžuje slinivku, nepřekyseluje žaludek a nepřispívá k vyplavování některých minerálů z lidského těla. Spíše ho využijete při pečení, kde nehrajete na objem. Vynikající je pro cukrovinky, sušenky, nepečené dezerty či raw záležitosti.

Darina


CORDYCEPS FORTE

posílí zevnitř

799 Kč

MANDLE NATURAL 250 g

doplní nutné živiny

129 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

doplní nutné živiny

139 Kč

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*