Obezita může poškozovat paměť a výši IQ

Obezita přináší mnoho zdravotních komplikací a souvisí s řadou zdravotních problémů. Jedním z nich je i snížená schopnost paměti a učení se. Co přesně kvalitu paměti v souvislosti s obezitou ovlivňuje?

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Obezita může mít vliv na paměť a IQ
Obezita může mít vliv na paměť a IQ. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Obezita je problém mnoha lidí na světě. Spolu s ní jdou ruku v ruce další civilizační choroby. Především se jedná o onemocnění srdce, cév a cukrovku 2. typu. Není to však všechno. Obezita má na člověka celkově negativní dopad. Ovlivňuje totiž taky funkce mozku, a to především jeho schopnost paměti a učení se.

Na tuto souvislost přišli vědci díky sledování myší, kterým byla podávána strava bohatá na mastné kyseliny. Jednalo se tedy o nestandardní stravu, která způsobila, že hmotnost myší se razantně zvýšila. Spolu s touto změnou se taky změnilo jejich chování. Došlo totiž k oslabení jejich mozkové činnosti.

Obezita vyvolává zánět, který stimuluje imunitní buňky k přehnané reakci

Viditelně se změna mozkové činnosti projevila:

  1. zhoršenou orientací v bludišti
  2. sníženou schopností dostat se z bludiště ven
  3. špatným zapamatováním si umístění objektů

Příčinou těchto změn je na fyzické úrovni tzv. úbytek dendritických trnů. Tyto trny se nachází na nervových buňkách a jejich úkolem je přijímat signály. Úbytkem těchto přijímačů a díky jejich nedostatečné funkci pak  dojde ke zhoršení paměti. K úbytku dendritických trnů dochází díky zvýšené aktivitě mikroglií.

Mikroglie jsou malé imunitní buňky, které se vyskytují v nervové tkáni. Mikroglie se účastní imunitních dějů, zánětlivých procesů a obnovy nervové tkáně. Slouží k obraně proti infekčním patogenům, k eliminaci poškozených a dysfunkčních neuronů. Taktéž mikroglie urychlují tvorbu nových neuronů.  Avšak zvýšená aktivita těchto imunitních buněk je pro mozek nepříznivá. Vědci prokázali, že tuto zvýšenou aktivitu způsobují zánětlivé procesy v těle, které obezita vyvolává.

Obezita snižuje výkonnost mozku

Obézní lidé jsou tak vystaveni vyššímu riziku demence. Výzkumníci mají podezření, že mikroglie obecně souvisí s onemocněními mozku. Jakmile totiž vědci výraznou aktivitu mikroglií korigovali, tak se  výsledky v myšlenkových testech zlepšily. Vědci jsou tak na stopě léku pro ochranu mozku před útokem těchto imunitních buněk.

Tohle však není jediná studie, která dává do souvislosti činnost mozku s obezitou. Bylo provedeno již několik studií, a to přímo na lidech. Konkrétně vědci z Bostonské univerzity zkoumali IQ obézních mužů. Bylo zjištěno, že výkonnost jejich mozku byla znatelně nižší než u mužů, kteří obezitou netrpěli.

Nižší výkonnost mozku si však vědci vysvětlují nedostatečnou výživou mozku a jeho nedostatečné zásobení kyslíkem. Obezita totiž vážně poškozuje cévy, které výživu a zásobování kyslíkem zajišťují.

Podle vědců je mozek obézních lidí v mnohem horší kondici a je opotřebovanější než u lidí s normální hmotností. Nejde však jen o mozek, ale i o srdce a pohybový aparát, které obezita taktéž velice opotřebovává. U žen však toto tvrzení, že obezita ovlivňuje jejich IQ, zatím vědci nepotvrdili. Zřejmě to bude tím, že u žen se tuk ukládá jinak a má jiné rozložení v těle než u mužů. (zdroj: sciencenews.org)

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*