Kašel: Které přírodní prostředky pomůžou

Kašel je přirozená obranná reakce těla. Tělo se tak snaží dostat z dýchacích cest hleny a cizorodá tělesa, která tam nepatří. Pomocí kašle si tak organismus udržuje stálou průchodnost dýchacích cest.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


Kašel: Které přírodní prostředky pomůžou.
Kašel: Které přírodní prostředky pomůžou. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Kašel je přirozená reakce organismu, která však dokáže i pěkně potrápit. Nenápadný kašel totiž může nakonec trvat klidně až měsíc. A i to je v pořádku, pokud však po 14 dnech kašlání nenastane zhoršení. Jinak je naprosto normální dát tělu čas na zotavenou a přirozeně ho podpořit v jeho uzdravení.

Pokud kašleme, tak je velice prospěšné vynechat ze stravy jakékoliv sladkosti a podle typu kašle využít sílu bylin. Můžeme tak vyzkoušet bylinné preparáty ve formě sirupu, čaje, inhalace, masti či kloktadla. Většinu těchto preparátů si lze navíc připravit doma. Receptů je spousta, jen vědět, který zrovna potřebujeme.

REKLAMA
mispulnik new - Kašel: Které přírodní prostředky pomůžou

Suchý kašel pomůže zmírnit lípa, heřmánek či šalvěj

Kašel většinou začíná zvolna a je spíše suchý a dráždivý. Tento kašel dokáže být velice vyčerpávající a může vést až k dávení. Namáhá nám hlasivky a dráždí sliznice. Proto je vhodné zvolit takové preparáty, které nám podrážděné sliznice zklidní a utlumí nepříjemné dráždění.

Nejvhodnější budou takové, které budou obsahovat například:

Pro zklidnění krku a bolesti z kašle lze vyzkoušet i kloktadlo z vincentky, horkého mléka a medu. Díky němu se podpoří tvorba hlenů, zklidní se sliznice a suchý kašel nebude tak bolestivý.

Tymián a jitrocel rozpouští hleny

Pokud se suchý kašel změní a začíná se tvořit hlen, tak je potřeba podpořit jeho rozpouštění a odchod z těla ven. Vykašláváním hlenu se totiž krk čistí od infekce a bakterií.

Jedničkou v rozpouštění hlenů je tymiánový sirup. Tymián je totiž jedna z nejsilněji působících antiseptických bylin. Je účinný nejen proti bakteriím, ale i plísním a střevním parazitům.

Tymiánový sirup si připravíme tak, když necháme přes noc luhovat cca 50 g sušeného tymiánu ve 200 ml vody. Následně pak tuto směs svaříme s cca 100-200 g sušené třtinové šťávy. Část sušené třtinové šťávy lze nahradit i medem.

Sušená třtinová šťáva obsahuje vysoké procento živin, minerálních látek, vitamínů, bílkovin, a proto je vhodnější než čistý bílý cukr. Do sirupu lze přidat trochu prášku z camu camu, který je bezkonkurenčním přírodním zdrojem vysokého množství vitamínu C. Pokud část tymiánu při přípravě nahradíme slézovým květem, tak získáme sirup, který se hodí i na případný suchý kašel.

Další sirup, který můžeme při vlhkém kašli vyzkoušet, je sirup jitrocelový. Obsahuje totiž sliz, který pomáhá uvolňovat hlen a usnadňuje tak jeho vykašlávání. Navíc příjemně uklidňuje, proto je tak hojně doporučovaný právě pro děti.

Mišpulníkový sirup na zastavení kašle z nejrůznějších příčin

REKLAMA
mispulnik new - Kašel: Které přírodní prostředky pomůžou
Takovým univerzálním pomocníkem může být divizna, která se hodí na suchý i vlhký kašel. Díky obsaženým saponinům podporuje zředění hlenu a jeho lepší vykašlávání. Ale také pomáhá na sliznici dýchacích cest vytvářet ochranný film, který brání jejímu vysychání a tím snižuje nucení ke kašli.

Sirup, který pomáhá na zastavení kašle z nejrůznějších příčin, je tzv. mišpulníkový sirup. Jedná se o nejznámější přírodní prostředek na kašel v Asii a jeho hlavní složkou jsou listy z mišpulníku japonského. Celkové jeho složení pomáhá s odhleněním, má protizánětlivý efekt, regeneruje, zvlhčuje dýchací cesty a zklidňuje případné dávení.

Nejen sirupy a čaje nám pomohou s nepříjemným kašlem

Byliny na kašel lze však využít i ve formě éterických olejů či náplastí. Éterické oleje se skvěle hodí pro inhalace či do masťových základů, kterými pak můžeme potírat hrudník, záda a krk. Sníží se tak odpařování vlhkosti skrz pokožku.

Takto nám stejně můžou pomoci i náplasti s výtažky z bylin, které fungují na principu suché kapačky a postupně uvolňují silice do těla. Dokáží tak tlumit zánět a zklidnit kašel či bolesti s ním spojené. Hledejte kombinace, které obsahují tyto výtažky a oleje:

Inhalace s těmito bylinami pomáhají uvolnit hleny a zprůchodnit dýchací cesty. Neměli bychom ani zapomínat na dostatečný přísun tekutin nejen v podobě čaje, ale třeba i v podobě vývarů a polévek s již zmíněným tymiánem či česnekem. A samozřejmě nezapomínat komplexně podporovat svou imunitu.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*