Neurogeneze aneb i starší mozek dokáže omládnout

Vědci z Kolumbijské univerzity New York potvrdili závěr, k němuž v minulosti dospěli mnozí neurologové: lidský mozek je schopen vytvářet nové neurony po celý život. Definitivně tak prokázali teorii, že pokud se mozku dostane patřičné stimulující výživy, může téměř zázračně omládnout.

eshop energie života nabízí


GARCINIA 100 g

sníží hmotnost

149 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

399 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

OSTROPESTŘ. OLEJ 500 ml

vyčistí játra

199 Kč


Neurogeneze aneb i starší mozek dokáže omládnout
Neurogeneze aneb i starší mozek dokáže omládnout
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Předchozí studie o mozku zvířat vedly mnoho vědců k závěru, že kapacita pro neurogenezi nebo tvorbu nových neuronů klesá s věkem. A v dospělém mozku se pak zcela zastavuje. „U myší výzkumníci ukázali, že neurogeneze klesá velmi dramaticky až po středním věku,“ uvedla vedoucí studie Maura Boldrini. Ta je vědeckou pracovnicí v oboru psychiatrie a zároveň členkou iniciativy Columbia Stem Cell.

Hipokampus, který je zodpovědný za paměť a učení, byl hlavním cílem studií neurogeneze. Přestože předchozí studie ukazovaly, že i v dospělosti pokračuje růst nových neuronů, mnoho vědců argumentovalo, že se nejedná o mozkové buňky nové. Ale jen stávající, byť zvětšené. Anebo že jde o rozrůstání cév nebo jiných vnitřních podpůrných struktur.

Aby vědci z Kolumbijské univerzity rozlouskli tento neřešitelný problém, výzkumníci zkoumali reprezentativní vzorek lidských hippocampů zdravých lidí různého věku poté, co zemřeli.

Vznik mozkové banky byl pro studii zásadní

„Vědci byli schopni tento výzkum uskutečnit díky založení mozkové banky a shromážděním posmrtných, rozsáhlých klinických informací o dárcích,“ uvedl jeden z badatelů John profesor Mann.

Poté, co on a jeho kolegové shromáždili mozky dárců, získali všechny příslušné lékařské záznamy dárců. A provedli takzvanou „psychologickou pitvu“. Pomocí rozhovorů s přáteli a členy rodiny vědci zjistili, zda dárci mohli mít v době smrti neurologickou nebo psychiatrickou poruchu.

Výsledná mozková banka se stala jedinečným zdrojem pro neurovědu. Umožňuje výzkumníkům provádět podrobné studie o lidských mozcích v celém spektru života, zdraví a nemoci.

V aktuální studii výzkumný tým používal kombinaci molekulárních sond a matematického modelování k sledování neurogeneze v mozku 28 zdravých dárců ve věku od 14 do 79 let. Na základě původních předpokladů očekávali, že s věkem bude počet nově vznikajících neuronů klesat. To se však nestalo.

„Zdá se, že neurogeneze v hipokampu pozoruhodně stále trvá,“ řekl Mann.


e203dd30b26dfc8f4d8813fa52c810f7 0 - Neurogeneze aneb i starší mozek dokáže omládnout

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

349 Kč

5f2188d25af3bccf4e7c875d73cb30e4 0 - Neurogeneze aneb i starší mozek dokáže omládnout

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

7ba6b8bd9c53e0cc3a39ddb3021d688f 0 - Neurogeneze aneb i starší mozek dokáže omládnout

AŠVAGANDA 50 g

uklídní a povzbudí

129 Kč

06dcc63d1babcf9e5f20ff456a918f13 0 - Neurogeneze aneb i starší mozek dokáže omládnout

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

222 Kč


Neurogeneze není u všech stejná

Přestože tedy mozek v jakémkoliv věku produkuje tisíce nových neuronů, ve starších mozcích tyto nové neurony přece jen mají nižší schopnost vytvářet nová spojení.

Analýza ukázala, že starší mozky měly menší vaskulární vývoj. Neurony starších hippocampů navíc vykazovaly nižší hladiny proteinů spojených s plasticitou nebo vznikem nových neuronových vazeb.

Výsledky tak umožnily vytvořit nový model stárnutí mozku, v němž si starší mozky zachovávají schopnost vytvářet nové neurony. Zároveň se jim ale už tak nedaří vytvářet nová spojení a stejně tak je udržovat za pomoci kyslíku.

„Je možné, že změny, které vidíme ve starších mozcích, souvisí s některými kognitivně-emocionálními změnami, ke kterým dochází během stárnutí,“ tvrdí Boldrini, Podle něj cvičení, zdravá strava a léky mohou pomoci, ale k tomu bude zapotřebí dalších výzkumů.

Nyní vědci doufají, že prozkoumají základní mechanismy změn, které nalezli ve starších mozcích za pomoci kultivace kmenových buněk. „S těmito metodami bychom měli být schopni lépe porozumět tomu, jak nové neurony dospívají. A jak by bylo možné s nimi manipulovat,“ dodala Boldrini. (zdroj: technologynetworks.com)


ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč

CHIA semínka 1 kg

zrychlí metabolismus

99 Kč

HROZNOVÉ JÁDRO 20 g

zkrásní pokožku

299 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*