Choďte v přírodě bosi, zlepšíte si zdraví

Šli jste nedávno po horách a viděli jste podivného týpka, který šel bos? Ačkoliv možná působil vyšinutě, věc se má tak, že měl naopak pod kšiltovkou. Chůze naboso, známá také jako uzemnění, se praktikuje od starověku. Má mnoho vědecky prokázaných zdravotních výhod – od zvyšování podílu antioxidantů v těle, přes snižování zánětů a až po zlepšení kvality spánku.

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Uzemnění znamená chodit naboso po pěšinách, trávě, písku či oblázcích, tedy po jakémkoliv přirozeném povrchu, což určitě není asfaltka či zámková dlažba. Dřívější studie prokázaly, že zdravotní pozitiva tkví v propojení těla a elektronů v zemi. Planeta má svůj vlastní přírodní náboj a tak je logické, že je nám mnohem lépe, když jsme s ní v těsném kontaktu na rozdíl od izolace v podobě více či méně masivní podrážky.

Proč bychom měli chodit bosi?

Recenze, publikovaná v časopise Journal of Environmental and Public Health, se zabývala řadou studií, které sledovaly, jak elektrony ze země zlepšují zdraví. V jedné z nich pacienti s chronickou bolestí používali uzemněné matrace z uhlíkových vláken. Spalo se jim pak mnohem lépe a zároveň méně trpěli bolestí.

Další studie za pomocí elektroencefalogramů zjistila, že uzemnění změnilo elektrickou aktivitu mozku. Jiný výzkum zjistil, že uzemnění prospívá vodivosti kůže, reguluje srdeční tep a hladinu krevního cukru, snižuje stres a celkově zvyšuje imunitu.

Jedna zvlášť zajímavá studie, publikovaná v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine, zjistila, že uzemnění dokonce zvyšuje povrchový náboj červených krvinek. Výsledkem je, že se krevní buňky neshlukují, což vede ke snížení hustoty krve (bez warfarinu!).

Hustá krve je přitom velmi významným rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění. Další studie, uveřejněná ve stejném časopise, zjistila, že chůze na boso může napomoci regulaci hormonální a nervové soustavy.

Sečteno a podtrženo: Pravidelná chůze na boso v přírodě, i pouhá půlhodina denně, může snížit riziko rakoviny, posílit srdce, snížit tělesnou hmotnost a zabránit vzniku cukrovky. Kromě toho chůze zlepšuje okysličení krve, krevní oběh, imunitu, odstraňuje toxiny a snižuje stres.

Takže kdo zítra tenisky nechá doma? (zdroj: mindbodygreen.com)

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*