Břišní tuk může zmenšovat mozek, říká studie

Nadbytečný břišní tuk kolem pasu zvyšuje riziko nejen srdečních chorob a cukrovky. Studie z ledna 2019 naznačuje, že nadbytečný břišní tuk dokonce může zmenšovat mozek.

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


Břišní tuk může zmenšovat mozek, říká studie.
Břišní tuk může zmenšovat mozek, říká studie. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Výzkumníci přišli na to, že účastníci s vysokým BMI, kteří měli nadbytečný břišní tuk, měli v porovnání s účastníky se zdravým BMI o dost nižší objem šedé mozkové hmoty.

V této studii sledovali výzkumníci 9652 účastníků s průměrným věkem 55 let a porovnali u  nich index tělesné hmotnosti (BMI) s objemem šedé a bílé mozkové hmoty v jejich mozcích. Šedá hmota je tmavá tkáň v mozku a míše, která obsahuje neurony a utvářejí se v ní synapse. Zatímco bílá mozková hmota je tvořena nervovými vlákny, která šedou hmotu propojují. S postupem stárnutí objem šedé a bílé mozkové hmoty klesá, což zvyšuje riziko alzheimerovy choroby a demence. 

Výsledky studie ukazují, že široký pas ovlivňuje centrální nervový systém, avšak aby se korelace potvrdila, bude zapotřebí další výzkum. “Zatímco naše studie zjistila, že obezita – obzvláště v oblasti kolem pasu – má spojitost s nižším objemem šedé mozkové hmoty, není zřejmé, zda abnormality v mozkové struktuře vedou k obezitě, nebo naopak vede obezita k těmto změnám v mozku,” říká v tiskové zprávě Mark Hammer, Ph.D., jeden z autorů studie.

Břišní tuk má souvislost s menším mozkem

“Našli jsme také spojení mezi obezitou a zmenšením určitých mozkových oblastí. Bude zapotřebí dalšího výzkumu, ale je možné, že jednou budeme zdraví mozku určovat z hodnoty BMI a poměru obvodu boků a pasu,” dodává.

Ať už jste obézní, nebo ne, na břišní tuk byste si měli dávat pozor. “Oblast pasu je bohužel nejnebezpečnější místo k ukládání tuku,” říká dr. Lawrence Cheskin, vedoucí oddělení studií výživy a jídla na Univerzitě George Masona a ředitel Centra zvládání obezity Johna Hopkinse. Důvodem je skutečnost, že břišní tuk je aktivnější než jiné druhy tělesného tuku. Dostává se do krevního oběhu a zvyšuje objem tuků ve vašem krevním obraze.

Odbourat tuk z břicha vyžaduje úsilí. Chce to důsledně dodržovat zdravý jídelníček, pravidelně cvičit, omezit stres a každou noc si dopřát spoustu kvalitního spánku. (zdroj: prevention.com)

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*