Břišní tuk může zmenšovat mozek, říká studie

Nadbytečný břišní tuk kolem pasu zvyšuje riziko nejen srdečních chorob a cukrovky. Studie z ledna 2019 naznačuje, že nadbytečný břišní tuk dokonce může zmenšovat mozek.

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč


Břišní tuk může zmenšovat mozek, říká studie.
Břišní tuk může zmenšovat mozek, říká studie. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Výzkumníci přišli na to, že účastníci s vysokým BMI, kteří měli nadbytečný břišní tuk, měli v porovnání s účastníky se zdravým BMI o dost nižší objem šedé mozkové hmoty.

V této studii sledovali výzkumníci 9652 účastníků s průměrným věkem 55 let a porovnali u  nich index tělesné hmotnosti (BMI) s objemem šedé a bílé mozkové hmoty v jejich mozcích. Šedá hmota je tmavá tkáň v mozku a míše, která obsahuje neurony a utvářejí se v ní synapse. Zatímco bílá mozková hmota je tvořena nervovými vlákny, která šedou hmotu propojují. S postupem stárnutí objem šedé a bílé mozkové hmoty klesá, což zvyšuje riziko alzheimerovy choroby a demence. 

Výsledky studie ukazují, že široký pas ovlivňuje centrální nervový systém, avšak aby se korelace potvrdila, bude zapotřebí další výzkum. “Zatímco naše studie zjistila, že obezita – obzvláště v oblasti kolem pasu – má spojitost s nižším objemem šedé mozkové hmoty, není zřejmé, zda abnormality v mozkové struktuře vedou k obezitě, nebo naopak vede obezita k těmto změnám v mozku,” říká v tiskové zprávě Mark Hammer, Ph.D., jeden z autorů studie.

Břišní tuk má souvislost s menším mozkem

“Našli jsme také spojení mezi obezitou a zmenšením určitých mozkových oblastí. Bude zapotřebí dalšího výzkumu, ale je možné, že jednou budeme zdraví mozku určovat z hodnoty BMI a poměru obvodu boků a pasu,” dodává.

Ať už jste obézní, nebo ne, na břišní tuk byste si měli dávat pozor. “Oblast pasu je bohužel nejnebezpečnější místo k ukládání tuku,” říká dr. Lawrence Cheskin, vedoucí oddělení studií výživy a jídla na Univerzitě George Masona a ředitel Centra zvládání obezity Johna Hopkinse. Důvodem je skutečnost, že břišní tuk je aktivnější než jiné druhy tělesného tuku. Dostává se do krevního oběhu a zvyšuje objem tuků ve vašem krevním obraze.

Odbourat tuk z břicha vyžaduje úsilí. Chce to důsledně dodržovat zdravý jídelníček, pravidelně cvičit, omezit stres a každou noc si dopřát spoustu kvalitního spánku. Chcete vědět více? Sledujte náš návod, jak se zbavit břišního tuku jednou provždy. (zdroj: prevention.com)

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*