Etikety na potravinách mohou ukrývat lživé údaje

Nápisy na etiketách mohou být zavádějící. Zákazníci jsou ke svému zdraví stále zodpovědnější, takže především větší výrobci průmyslově zpracovaných potravin využívají zavádějící triky, aby je přesvědčili ke koupi vysoce zpracovaných a nezdravých výrobků.

REKLAMA

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč


Etikety na potravinách mohou ukrývat lživé údaje.
Etikety na potravinách mohou ukrývat lživé údaje. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nařízení ohledně potravinových etiket jsou složitá a pro pro zákazníka může být těžké jim porozumět. V tomto článku si vysvětlíme, jak číst potravinové etikety, abyste dokázali rozlišit mezi odpadky, kterými vás chtějí ošidit a skutečně zdravými potravinami.

Nenechte se ošálit nápisy na přední straně etikety

Jedním z nejlepších tipů může být naprosto ignorovat nápisy na přední straně balení.

Prohlášení o zdravém charakteru výrobku na jeho přední straně se vás snaží nalákat k jeho koupi.

Výzkum ukázal, že když výrobek na přední etiketě nese sdělení o zdravotní prospěšnosti, lidé věří, že takový výrobek je zdravější než stejný produkt, který zdravotní výhody nevyjmenovává. Zákazníkova volba je tak zmanipulovaná.

Výrobci jsou při užití těchto sdělení často neupřímní. Mají sklony uvádět na etiketách zavádějící informace a někdy vyložené lži.

Jako příklad můžeme uvést snídaňové cereálie plné cukru. Navzdory etiketě jsou tyto výrobky nezdravé.

Pro zákazníky je tak těžké vybrat si zdravé produkty bez pečlivé kontroly seznamu ingrediencí.

Shrnutí: Nápisy na přední straně mají často zákazníky pouze nalákat ke koupi produktu. Některé z těchto informací jsou však velmi závádějící.

Čtěte seznam surovin na zadní straně etikety

Seznam surovin je seřazen podle jejich množství. Od nejvyššího k nejnižšímu.

Znamená to, že první položka seznamu na etiketě je surovina, které je ve výrobku nejvíce.

Zlatým pravidlem je prověřit si alespoň tři první položky, neboť ty představují největší část toho, co jíte.

Pokud tyto první položky zahrnují rafinované obilniny, které jsou druhem cukru, nebo hydrogenované oleje, dá se říci, že produkt je nezdravý.

Zkuste si raději vybrat produkty, které mají na prvních třech místech seznamu surovin na etiketě nezpracované suroviny.

Navíc seznam surovin, který je delší, než dva či tři řádky napovídá, že produkt prošel vysokým stupněm zpracování. 

Shrnutí: Suroviny jsou na etiketě seřazeny podle obsaženého množství – od nejvyššího k nejnižšímu. Zkuste se podívat po produktech, které obsahují nezpracované suroviny na prvních třech místech seznamu a buďte skeptičtí k potravinám s dlouhým seznamem surovin.

Všímejte si velikosti porcí

Nutriční štítky stanovují, kolik kalorií a živin je ve standardním množství produktu – často jde o doporučenou porci.

Tyto porce jsou však často mnohem menší, než lidé zkonzumují na jedno posezení.

Jedna porce může být například půl plechovky limonády, čtvrtina koláčku, půlka čokolády nebo jeden oplatek.

Takto se výrobci snaží zákazníky oklamat, aby si mysleli, že daná potravina obsahuje mnohem méně kalorií a cukru.

Mnoho lidí nemá o tomto schématu porcí ponětí a předpokládá, že jednu porci představuje celé balení, když ve skutečnosti může balení obsahovat dvě, tři i více porcí.

Pokud chcete znát nutriční hodnotu toho, co jíte, musíte si vynásobit porci na zadní straně etikety množstvím porcí, které sníte.

Shrnutí: Doporučená velikost porcí na obalu může být zavádějící a nerealistická. Výrobce často uvádí na etiketě mnohem menší množství, než jaké většina lidí zkonzumuje na jedno posezení.

Nejvíce zavádějící sdělení, které etikety ukrývají

Sdělení o zdravotní prospěšnosti jsou vymyšlena tak, aby přitáhla vaši pozornost a přesvědčila vás, že výrobek je zdravý.

Uvádíme přehled nejběžnějších sdělení a jejich skutečný význam:

  • Light. Produkty označené jako Light jsou zpracované tak, aby obsahovaly méně tuku nebo kalorií. Některé jsou prostě jen zředěné. Pečlivě zkontrolujte, zda v produktu není nějaká náhražka, například cukr.
  • Vícezrnný. Zní to velmi zdravě, ale znamená to jen tolik, že produkt obsahuje více než jeden typ obilniny. Pokud výrobek není označený jako celozrnný, s velkou pravděpodobností se bude jednat o rafinované obilniny.
  • Natural (přírodní). Nemusí nutně znamenat, že produkt připomíná něco přírodního. Je to jen známka toho, že v určitém stupni výroby použil výrobce nějaký přírodní produkt jako rýži nebo jablka.
  • Organický. Takové označení nemusí být zárukou toho, že produkt je zdravý. Například organický cukr je stále cukr.

Další šálivé etikety

  • Bez přidaného cukru. Některé produkty mají přirozeně vysoký obsah cukru. Takže skutečnost, že neobsahují přidaný cukr neznamená, že jsou zdravé. Navíc v nich mohou být nezdravá sladidla.
  • Nízkokalorický. Nízkokalorické produkty musí mít o třetinu méně kalorií než originální produkt stejné značky. Avšak nízkokalorická verze jedné značky může mít podobné množství kalorií jako originální verze jiné značky.
  • Nízkotučný. Toto označení obvykle znamená, že množství tuku bylo snížené za cenu přidání cukru. Buďte velmi opatrní a přečtěte si seznam surovin.
  • Obsahuje celozrnné suroviny. Výrobek může obsahovat velmi nízké množství celozrnných surovin. Zkontrolujte seznam surovin. Pokud celozrnné suroviny nejsou na prvních třech místech seznamu, jejich množství je zanedbatelné.
  • Obohaceno. Znamená to, že do produktu byly přidány některé živiny. Například vitamín D do mléka. Nicméně skutečnost, že je něco obohaceno ještě neznamená, že je to zdravé.
  • Bezlepkové. Bezlepkové neznamená zdravé. Produkt zkrátka neobsahuje pšenici, špaldu, žito nebo ječmen. Mnoho bezlepkových potravin je hodně zpracovaných a napěchovaných nezdravými tuky a cukry.
  • Ovocná (pří)chuť. Mnoho zpracovaných potravin má názvy, které odkazují na přírodní chutě, například jahodový jogurt. Ani takový produkt však nemusí obsahovat žádné ovoce – pouze chemikálie navržené tak, aby chutnaly jako ovoce.
  • Žádné transtuky. Tato fráze znamená “méně než 0,5 gramů transtuků na porci.” Pokud jsou tedy doporučené porce zavádějícím způsobem malé, produkt může stále obsahovat transtuky.

Navzdory těmto varováním je mnoho skutečně zdravých jídel organických, celozrnných a vyrobených z nezpracovaných nebo přírodních produktů. 

Shrnutí: Mnoho marketingových pojmů si spojujeme s lepším zdravím. Často se toho využívá, aby si zákazník myslel, že nezdravé a zpracované jídlo je pro něj zdravé.

Různé názvy pro cukr

Cukr se označuje bezpočtem názvů, z nichž některé asi neznáte.

Výrobci jídla je užívají ke své výhodě a záměrně přidávají do výrobků mnoho různých typů cukru, aby zakryli jeho skutečné množství.

Tímto postupem mohou zdravější suroviny zařadit na vyšší místa seznamu surovin a cukr zmínit až mnohem níže. Takže přestože může být výrobek plný cukru, neznamená to nutně, že se cukr objeví na prvních třech místech seznamu surovin.

Abyste se vyhnuli nechtěné konzumaci velkého množství cukru, dávejte si pozor na následující názvy cukru v seznamu surovin:

  • druhy cukru: řepný cukr, hnědý cukr, máslový cukr, třtinový cukr, moučkový cukr, kokosový cukr, datlový cukr, zlatý cukr, invertní cukr, muscovado cukr, organický surový cukr, raspadurový cukr, zahuštěná třtinová šťáva, cukrářský cukr
  • druhy sirupů: karobový sirup, zlatý sirup, fruktózový glukózový (kukuřičný) sirup, med, agávový nektar, sladový cukr, javorový sirup, ovesný sirup, sirup z rýžových otrub a rýžový sirup
  • další přidávané cukry: pšeničný slad, melasa, krystalizovaná řepná šťáva, laktóza, kukuřičné sladidlo, krystalická fruktóza, dextróza, sladový prášek, etylmaltol, fruktóza, koncentrát z ovocné šťávy, galaktóza, glukóza, disacharidy, maltodextrin a maltóza.

Existuje mnoho dalších názvů pro cukr, avšak tyto jsou nejběžnější.

Pokud na seznamu surovin zahlédnete některý z těchto názvů – nebo několik z nich – pak takový produkt obsahuje vysoké množství přidaného cukru.

Shrnutí: Cukr bývá označován mnoha různými názvy. Pod mnohými z nich si cukr asi nepředstavíte. Může jít například o fruktózovo glukózový sirup, řepný cukr, invertní cukr, kukuřičné sladidlo, dextrózu, melasu, sladový sirup, maltózu a zahuštěnou třtinovou štávu. 

Celkové shrnutí

Nejlepší způsob, jak se nenechat oklamat nápisy na výrobcích, je zcela se vyhnout zpracovaným potravinám. Koneckonců nezpracované potraviny nepotřebují žádný seznam surovin. 

Pokud se přesto rozhodnete kupovat balené jídlo, zkuste za pomocí důkladného čtení etikety oddělit odpadky od kvalitnějších produktů s pomocí tipů v tomto článku. (zdroj: healthline.com)

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*