
Puriny jsou sloučeniny, které vznikají při chemických procesech v těle nebo se do lidského organismu dostávají spolu s přijatou potravou. Nadměrné množství purinů přímo souvisí s vysokou hladinou kyseliny močové v těle. Puriny se totiž rozkládají na kyselinu močovou, přebytečná kyselina močová následně krystalizuje v kloubech a měkkých tkáních, kde vyvolává bolest a záněty. V tomto případě mluvíme o dně nebo o záchvatu dny.
Puriny a dna spolu úzce souvisí: Co tedy dělat při léčbě dny?
V případě, že budete konzumovat potraviny s vysokým obsahem purinů, vystavujete se vyššímu riziku, že onemocníte dnou. A co když už dnou trpíte? Základem pro vás je snížit množství kyseliny močové ve svém těle.
I když puriny způsobující dnu najdete prakticky ve všech potravinách, zařaďte do svého jídelníčku pouze takové suroviny, které vykazují minimální množství purinů. Kromě nízkopurinové diety byste si rovněž měli hlídat ideální váhu. Pokud tedy máte nadváhu či obezitu, je pro vás v zájmu úspěšné léčby dny nezbytné, abyste zhubli.
Nízkopurinový jídelníček
Aby se ve vašem těle přestala hromadit kyselina močová, která způsobuje dnu, ovšem může být i původcem ledvinových kamenů, začněte konzumovat pouze nízkopurinové potraviny. Základ vašeho jídelníčku by měly tvořit potraviny, které mají obsah purinů nižší než 50 miligramů na 100 gramů své váhy. Jen v minimálním množství konzumujte potraviny, které obsahují puriny v poměru 50 až 150 miligramů na 100 gramů váhy. Ze svého jídelníčku byste měli vyškrtnout ty potraviny, v nichž najdete puriny v poměru 150 miligramů nebo více na 100 gramů váhy.
Které potraviny tedy obsahují puriny pouze v té nejnižší možné míře? Do nízkopurinové stravy zahrňte zejména následující potraviny, u nichž číslo představuje počet miligramů purinů na 100 gramů jejich celkové váhy.
- ovoce ( např. hrušky – 1, borůvky – 2, jahody – 5)
- zelenina (např. cibule – 1, mrkev – 2, salátové okurky – 3, brambory – 6, ředkvičky – 6, celer – 10, chřest – 14, špenát – 23)
- ořechy (např. vlašské ořechy – 8 mg/g, mandle – 9 mg/g, lískové ořechy – 10 mg/g)
- celozrnné potraviny: například hnědá rýže, ovesné vločky nebo celozrnný chléb
- nápoje: káva, čaj i zelený čaj.
- bylinky a koření: všechny druhy bylinek a koření.
- rostlinné oleje: kokosový, olivový olej i olej z lněného semínka.
Kterým potravinám se vyhnout?
Některé potraviny a nápoje obsahují velmi vysoké množství purinů a zvlášť, pokud máte dnu, by pro vás měly být tabu. Puriny najdete zejména v následujících surovinách, které obsahují více než 150 miligramů purinů na 100 gramů jejich celkové váhy.
- tvrdý alkohol, pivo
- mladé maso (kuřecí, telecí, jehněčí atd.)
- zvěřina
- vnitřnosti
- mořské plody
- potraviny obsahující nasycené tuky (slanina, sádlo atd.)
- výrobky z droždí a kvasnic
Puriny: Jak s nimi dále bojovat?
Zaměřte se také na dostatečný pitný režim. Pokud málo pijete, ve vašem těle se hromadí vysoké množství kyseliny močové. Abyste tomu zabránili, v průběhu dne vypijte dva až dva a půl litru čisté neperlivé vody. Žádné nebo mizivé množství purinů obsahuje rovněž káva, rakytníkový džus, rajčatový džus, mrkvový džus, jablečný džus nebo mléko. Kávu ovšem pijte s mírou, obsažený kofein má totiž vliv na zadržování vody v těle. Kromě jídelníčku a pitného režimu dále upravte svůj celkový životní styl. Více se hýbejte a také na minimum omezte stres.
Monoatomické zlato rozšiřuje vědomí
![]() ![]() Již spící prorok Edgar Cayce hovořil o léčivém použití zlaté vibrační energie jako o léčbě koordinací impulzů v nervovém systému. Doktor Richard Gerber, autor knihy „Vibrační medicína“, říká, že monatomické zlato je produktem, vhodným pro jednotlivce, kteří se chtějí rozvíjet směrem k vyššímu vědomí, samoléčení a jsou na cestě duchovní transformace.
POŠTOVNÉ nad 1500 Kč ZDARMA, DÁRKY: nad 2000 korun MACA BIO 100 g, nad 2500 Kč Kotvičník extrakt 50% 20 g, nad 2500 Kč Camu Camu BIO 100 g v hodnotě 349 Kč. |
Buďte první kdo přidá komentář