Puriny způsobující dnu najdete ve všech potravinách

Trpíte dnou? Léčba tohoto onemocnění je velmi komplikovaná. Nejlepším způsobem, jak dnu léčit, je kromě klasických léků radikální úprava jídelníčku. Zkuste si naordinovat zejména stravu s nízkým obsahem purinů. Právě tyto sloučeniny jsou jedním z původců vzniku dny.

REKLAMA

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


Puriny způsobující dnu najdete ve všech potravinách.
Puriny způsobující dnu najdete ve všech potravinách. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Puriny jsou sloučeniny, které vznikají při chemických procesech v těle nebo se do lidského organismu dostávají spolu s přijatou potravou. Nadměrné množství purinů přímo souvisí s vysokou hladinou kyseliny močové v těle. Puriny se totiž rozkládají na kyselinu močovou, přebytečná kyselina močová následně krystalizuje v kloubech a měkkých tkáních, kde vyvolává bolest a záněty. V tomto případě mluvíme o dně nebo o záchvatu dny.

Puriny a dna spolu úzce souvisí: Co tedy dělat při léčbě dny?

V případě, že budete konzumovat potraviny s vysokým obsahem purinů, vystavujete se vyššímu riziku, že onemocníte dnou. A co když už dnou trpíte? Základem pro vás je snížit množství kyseliny močové ve svém těle.

I když puriny způsobující dnu najdete prakticky ve všech potravinách, zařaďte do svého jídelníčku pouze takové suroviny, které vykazují minimální množství purinů. Kromě nízkopurinové diety byste si rovněž měli hlídat ideální váhu. Pokud tedy máte nadváhu či obezitu, je pro vás v zájmu úspěšné léčby dny nezbytné, abyste zhubli.

Nízkopurinový jídelníček

Aby se ve vašem těle přestala hromadit kyselina močová, která způsobuje dnu, ovšem může být i původcem ledvinových kamenů, začněte konzumovat pouze nízkopurinové potraviny. Základ vašeho jídelníčku by měly tvořit potraviny, které mají obsah purinů nižší než 50 miligramů na 100 gramů své váhy. Jen v minimálním množství konzumujte potraviny, které obsahují puriny v poměru 50 až 150 miligramů na 100 gramů váhy. Ze svého jídelníčku byste měli vyškrtnout ty potraviny, v nichž najdete puriny v poměru 150 miligramů nebo více na 100 gramů váhy.

Které potraviny tedy obsahují puriny pouze v té nejnižší možné míře? Do nízkopurinové stravy zahrňte zejména následující potraviny, u nichž číslo představuje počet miligramů purinů na 100 gramů jejich celkové váhy.

 • ovoce ( např. hrušky – 1, borůvky – 2, jahody – 5)
 • zelenina (např. cibule – 1, mrkev – 2, salátové okurky – 3, brambory – 6, ředkvičky – 6, celer – 10, chřest – 14, špenát – 23)
 • ořechy (např. vlašské ořechy – 8 mg/g, mandle – 9 mg/g, lískové ořechy – 10 mg/g)
 • celozrnné potraviny: například hnědá rýže, ovesné vločky nebo celozrnný chléb
 • nápoje: káva, čaj i zelený čaj.
 • bylinky a koření: všechny druhy bylinek a koření.
 • rostlinné oleje: kokosovýolivový olej i olej z lněného semínka.

Kterým potravinám se vyhnout?

Některé potraviny a nápoje obsahují velmi vysoké množství purinů a zvlášť, pokud máte dnu, by pro vás měly být tabu. Puriny najdete zejména v následujících surovinách, které obsahují více než 150 miligramů purinů na 100 gramů jejich celkové váhy.

 • tvrdý alkohol, pivo
 • mladé maso (kuřecí, telecí, jehněčí atd.)
 • zvěřina
 • vnitřnosti
 • mořské plody
 • potraviny obsahující nasycené tuky (slanina, sádlo atd.)
 • výrobky z droždí a kvasnic

Puriny: Jak s nimi dále bojovat?

Zaměřte se také na dostatečný pitný režim. Pokud málo pijete, ve vašem těle se hromadí vysoké množství kyseliny močové. Abyste tomu zabránili, v průběhu dne vypijte dva až dva a půl litru čisté neperlivé vody. Žádné nebo mizivé množství purinů obsahuje rovněž káva, rakytníkový džus, rajčatový džus, mrkvový džus, jablečný džus nebo mléko. Kávu ovšem pijte s mírou, obsažený kofein má totiž vliv na zadržování vody v těle. Kromě jídelníčku a pitného režimu dále upravte svůj celkový životní styl. Více se hýbejte a také na minimum omezte stres.

REKLAMA

Monoatomické zlato rozšiřuje vědomí

Zlato ormus 576x700web final hot 247x300 - Puriny způsobující dnu najdete ve všech potravinách 269b - Puriny způsobující dnu najdete ve všech potravinách  MONOATOMICKÉ ZLATO AKTIVUJE DNA

Již spící prorok Edgar Cayce hovořil o léčivém použití zlaté vibrační energie jako o léčbě koordinací impulzů v nervovém systému. Doktor Richard Gerber, autor knihy „Vibrační medicína“, říká, že monatomické zlato je produktem, vhodným pro jednotlivce, kteří se chtějí rozvíjet směrem k vyššímu vědomí, samoléčení a jsou na cestě duchovní transformace.

2665 - Puriny způsobující dnu najdete ve všech potravinách  OBJEDNEJTE SI ORMUS 27a1 - Puriny způsobující dnu najdete ve všech potravinách  monoatomické zlato

POŠTOVNÉ nad 1500 Kč ZDARMA, DÁRKY: nad 2000 korun MACA BIO 100 g, nad 2500 Kč Kotvičník extrakt 50% 20 g, nad 2500 Kč Camu Camu BIO 100 g v hodnotě 349 Kč.

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*