Ve potravinách se našla nanotechnologie (2)

Profesor Thomas Faunce z právnické a lékařské fakulty australské národní univerzity říká, že výzkum Přátel Země odhaluje, že tvrzení o bezpečnosti prodávaných potravin jsou „falešná a lživá“. Podle jeho slov by společnosti měly mít povinnost vyznačit výskyt nanočástic na obalech, aby zákazníci měli možnost informovaného výběru, podobně jako v EU. Mohli bychom zajásat, že nás se to netýká, ale už jste na některém z obalů potravin na podobnou informaci narazili?

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

„Nejsou to přirozeně se vyskytující nanočástice. Buněčné studie prokázaly, že nanočástice oxidu titaničitého a oxidu křemičitého mohou poškodit DNA a zdá se, že měly nepříznivý dopad na imunitní systém pokusných krys,“ prohlásil profesor Faunce, který nepochybuje o tom, že neexistuje žádný přesvědčivý důkaz o tom, že tyto nanomateriály jsou bezpečné“.

Společnost Woolworths tvrdí, že všechny produkty její značky splňují australské požadavky bezpečnosti potravin. Netýká se to však otázek možného použití nano-oxidu titaničitého a nano-oxidu křemičitého. „Všechna námi používaná aditiva jsou schválena pro užití Zákonem o potravinových standardech,“ nevylučuje tiskový mluvčí použití nanočástic v jejich výrobcích.

Světový gigant s potravinami a sladkostmi, společnost Mars, se pro jistotu k otázkám možného použití nanočástic nevyjadřuje vůbec.

Společnost Nestlé zase svatosvatě prohlašuje, že do žádného ze svých produktů nepřidává uměle vyrobené nanočástice.

„Nanočástice se přirozeně vyskytují v mnoha potravinách. V našich produktech používáme malé množství oxidu titaničitého a oxidu křemičitého a to jsou regulovaná a schválená potravinová aditiva,“ nicméně paradoxně přiznal tiskový mluvčí Nestlé.

Státní úřednici mají plná ústa výmluv

Organizace Potravinové standardy pro Austrálii a Nový Zéland (FSANZ – obdoba České potravinářské a zemědělské inspekce) už dříve sdělila australskému parlamentu, že si nebyla vědoma použití nanomateriálů v potravinách. Dále uvedla, že neprovedla žádné testování ani nedotazovala výrobce a importéry potravin, aby zjistila, zda potraviny nanočástice obsahují.

Podle úředníků údajně neexistovalo podezření, které by je opravňovaly k zjišťování přítomnosti nanomateriálů. FSANZ také tvrdí, že neexistuje soupis nanomateriálů pro použití v australských potravinách.

FSANZ nicméně jedním dechem říká, že nedávno angažovala přední toxikology, aby provedli posouzení nanotechnologií v potravinách. Výsledky očekává koncem letošního roku.

Aktivisté loni v listopadu vyčetli FSANZ, že se rozhodla vyloučit nanomateriály ze studie, která se zabývala přenosem chemikálií z obalů do potravin.

Asociace Public Health Australia prohlásila, že existuje rostoucí počet důkazů o tom, že nanotechnologie může potenciálně představovat závažné zdravotní, bezpečnostní a environmentální rizika.

Sílí volání po vládou řízené nanotechnologické strategii a jejím regulačním rámci, které budou vedeny principem prevence a poskytnou jednotný přístup napříč potravinovými aditivy, léčivy a průmyslovými chemikáliemi.

překlad: Honzoid

Konec.

zdroj: http://www.smh.com.au

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*