Bylinky si můžeme pěstovat sami doma 2

V minulém článku o domácím pěstování bylinek jsme si řekli, jaké zdravotní účinky může mít bazalka, rozmarýn či máta. Dnes vám poradíme, jak prospěšný pro vaše tělo může být fenykl, tymián a šalvěj.

REKLAMA

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Fenykl proti nadýmání

Plynatost bývá často nepříjemná a obtěžující. A tady právě pomůže další domácí bylinka, a sice fenykl. Látky obsažené v semenech fenyklu totiž uvolňují hladké svalstvo trávicího traktu, takže pomáhají energiezivota Banner3 - Bylinky si můžeme pěstovat sami doma 2uvolňovat křeče žaludku a střev. Tudíž zablokované plyny jdou ven.

Pomáhá rovněž při menších poruchách trávení, křečích nebo překyselení žaludku. Snižuje chuť k jídlu, protože navozuje pocit sytosti

Fenykl působí rovněž mírně dezinfekčně, takže je možné ho použít při menších katarech žaludku a střev.

Účinky fenyklu jsou ověřené rovněž při léčení onemocnění dýchacích cest. Čistí sliznici dýchacích cest a pomáhá při odkašlávání, zejména při nachlazení, chřipce či angíně.

Můžete jej používat buď samotný či s jinými bylinami, užívaných při nachlazení. Silný odvar ze semen slouží jako výborné kloktadlo při bolesti v krku.

Tymián a šalvěj

Další bylinkou, která nám pomůže jako koření i léčivo, je tymián. Má výborné antiseptické účinky na dýchací ústrojí a po staletí se používal k léčbě bronchitidy a úporných kašlů. Někteří vědci tvrdí, že jeho jméno pochází z řeckého slova znamenajícího „odvaha“. Protože je to bylina se silně povzbuzujícími vlastnostmi.

Tymián významně pomáhá při respiračních onemocněních a zažívacích problémech. Zahřívá a svírá při zastuzení žaludku a průjmech.

Méně často, ale přesto se také doma dá pěstovat za oknem šalvěj. Odvar z této bylinky nám výrazně pomůže, když se budeme trápit s rýmou, kašlem a mnoha jinými nemocemi dýchacích cest. Stejně tak nám bude významným pomocníkem v boji proti vetřelcům. Při bolestech v krku je vhodné kloktat nálev, který se hodí i při krvácení dásní.

Jako předchozí bylinky má blahodárné účinky na naše trávení. Šalvějový čaj je skvělým pomocníkem proti nadměrnému pocení. Zahání neklid, stres a nespavost.

Když šalvějový list rozmačkáme a přiložíme na místo, kde nás kousnul hmyz, postižené místo vydezinfikuje a uklidní. Opakované používání urychlí také jeho hojení. Odvar ze šalvěje léčí různé mykotické potíže a plísňová onemocnění kůže.

A jedna zajímavá informace o této bylince na závěr. Látky obsažené v šalvěji snižují tvorbu mateřského mléka. To je ideální v případě, jestli se chystáme ukončit kojení.

Pokud chtějí těhotné ženy kojit dále, neměly by šalvěj vnitřně užívat vůbec. To stejné platí i pro těhotné ženy. Vnější užití naopak neškodí.

 
REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*