Onkologičtí pacienti mají málo koenzymu Q10

Koenzym Q10 (CoQ10) je látka podobná vitamínu. Nalezneme ji v každé tělní buňce. Naše tělo si umí CoQ10 vyrobit a buňky jej využívají k produkci energie potřebné ke svému růstu a údržbě. Funguje zároveň jako antioxidant, který chrání tělo před poškozením způsobovaném škodlivými molekulami.

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

399 Kč

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

CoQ10 se v malých množstvích přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách – například v sojovém oleji, sardinkách, makrelách anebo burských oříšcích.

Koenzymy pomáhají enzymům při trávení potravy a podílejí se na dalších tělních procesech. Také pomáhají chránit srdce a kosterní svaly.

CoQ10 je u nás dostupný jako potravinový doplněk. Je známý také jako Q10, vitamin Q10, ubiquinone nebo ubidecarenone.

K čemu se CoQ10 používá?

O Q10 existuje mnoho tvrzení. Říká se, že pomáhá předcházet srdečnímu selhání, rakovině, svalové dystrofii a periodontálním onemocněním.

Říká se také, že dodává energii a urychluje zotavení po cvičení. Někteří lidé jej berou, aby jim pomohl snížit nežádoucí účinky některých léků na srdce, svaly a další orgány.

Srdeční selhávání

Pokud trpíte srdečním selháváním, konzultujte příjem jakýchkoliv doplňků nejdříve se svým lékařem. Neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že vitamíny nebo další doplňky mohou pomoci léčit srdeční selhávání. Užívají se společně s konvenčními léky na srdeční selhávání, ne jako jejich náhražka nebo samostatná léčba.

Přesto však můžete nadále slýchat o doplňcích CoQ10 a srdečním selhávání. Nebylo přesvědčivě potvrzeno, že by CoQ10 mírnil projevy srdečního selhávání. Jen několik studií zaměřených na koenzym Q10 ukázalo, že pomáhá s příznaky srdečního selhávání.

Rakovina

V roce 1961 vědci zjistili, že pacienti s rakovinou mají v krvi málo koenzymu Q10. Nízké hladiny CoQ10 zjistili u pacientů s myelomem, lymfomem a s rakovinami prsu, plic, prostaty, slinivky, střev, ledvin a mozku nebo krku. Některé výzkumy naznačují, že CoQ10 pomáhá imunitnímu systému a může být užitečný jako druhotná léčba rakoviny.

  • CoQ10 může pomoci chránit srdce před vedlejšími účinky protirakovinného léku doxorubicinu.
  • Užívání CoQ10 spolu s konvenční léčbou rakoviny zkoumaly tři studie. Těchto studií se účastnilo 41 žen s rakovinou prsu. V každé z nich se stav žen zlepšil.

zdroj: www.webmd.com

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

449 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

399 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

399 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*