Kapacita plic se dá snadno zvýšit

Potřebujete zvýšit kapacitu svých plic? Zaměřte se nejen na posilování dýchacích svalů a vytrvalostní sporty. Co vše vám pomůže k vyšší kapacitě plic?

REKLAMA

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč


Kapacita plic se dá snadno zvýšit.
Kapacita plic se dá snadno zvýšit. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Kapacita plic se u dospělého člověka průměrně pohybuje kolem hodnoty 4 litrů. Pokud se nalézáte pod touto hodnotou, můžete i díky pravidelnému tréninku zvýšit svou plicní vitální kapacitu dokonce na 5 až 7 litrů. V každém případě se vaše aktuální kapacita plic odvíjí především od vašeho věku, pohlaví, trénovanosti a zdravotního stavu. Jakými způsoby ji můžete ještě zvýšit?

REKLAMA
cordyceps forte new - Kapacita plic se dá snadno zvýšit

Lepší kapacita plic: Jezte potraviny bohaté na antioxidanty

Lepší kapacitu plic vám zajistí zejména potraviny, které jsou bohaté na antioxidanty. A nejen to. Antioxidanty také plíce chrání a posilují jejich celkové zdraví. Tyto důležité látky najdete především v ovoci a zelenině. Které druhy se vyplatí pravidelně konzumovat?

Vysoké množství blahodárně působících antioxidantů najdete v bobulovém ovoci (jahodách, malinách, ostružinách, borůvkách a brusinkách), hroznovém vínu, granátových jablkách, meruňkách, citrusových plodech (zejména grapefruitu), jablcích nebo goji (kustovnici čínské). Vysoký podíl antioxidantů mají také artyčoky, brokolice, kapusta, červená řepa, špenát nebo červené zelí. Na antioxidanty jsou však bohaté i fazole nebo pekanové ořechy.

Zaměřte se na pravidelný příjem čisté vody

Pro zdraví plic je nezbytný také pravidelný příjem čisté vody. V rámci svého pitného režimu byste měli v průběhu dne vypít ideálně dva litry čisté vody. Zlepšíte nejen kapacitu svých plic, ale posílíte zároveň i jejich zdraví. Suché plíce jsou totiž více náchylné k infekcím a podráždění.

Vyšší kapacita plic díky bylinkám

Svou plicní vitální kapacitu můžete zlepšit i díky některým bylinkám a přírodním produktům.

Prohloubit dech vám pomůže například čínská medicinální houba Cordyceps.

Zdraví plic podpoří také peruánská bylina Tahuari Lapacho, která plíce posiluje, zlepšuje jejich kapacitu a podporuje lepší dýchání. Na plíce blahodárně účinkuje také oregáno, které je zejména detoxikuje.

Aby se vám kapacita plic zlepšila, pomůže vám také česnek, zázvor nebo lékořice. Dalšími osvědčenými bylinkami podporujícími zdraví plic je eukalyptus, máta, jitrocel, tymián nebo květ černého bezu.

Důležitá jsou i dechová cvičení

Ke zvýšení kapacity plic přispívají pravidelná dechová cvičení, jejichž základem je hluboký nádech a výdech. Správně dýchat se tímto způsobem naučíte zejména na kurzech jógy. V rámci tohoto meditačního cvičení si můžete osvojit až několik typů dýchacích technik.

Intenzivně se hýbejte minimálně třikrát do týdne

Aby se kapacita plic zlepšila, zaměřte se několikrát do týdne také na sportovní aktivity, u kterých musíte pravidelně a vědomě dýchat. Pro zdraví plic je ideální běh v přírodě a plavání. Vyzkoušejte také pilates, SM systém, kruhový trénink nebo silové cvičení v posilovně. Pravidelné cvičení zkrátka vašim plicím pomůže, aby správně fungovaly.

Kapacita plic závisí i na prostředí, ve kterém žijete

Snažte se u sebe doma co nejvíce zlepšit kvalitu vzduchu. Eliminujte prach a zvířecí chlupy a odstraňte případné plísně. Doma byste neměli používat ani umělé vůně v podobě vonných svíček nebo vonných olejů. Vnitřní prostředí u vás doma naopak zlepší čistička či zvlhčovač vzduchu a samozřejmě také pravidelné větrání.

Tipy, jak dále zvýšit kapacitu plic

  • Naučte se hluboce dýchat nosem. Při hlubokém nádechu a výdechu tedy mějte stále zavřenou pusu.
  • Každý den si dopřejte procházku na čerstvém vzduchu.
  • Alespoň jednou do týdne choďte do lesa.
  • Každý den naspěte ideálně 6-8 hodin. Kvalitní spánek je totiž pro správnou činnost plic naprostým základem.
  • Vyhýbejte se stresu.
  • Pokud kouříte, přestaňte.
  • Jste obětí pasivního kouření? Tento problém zkuste řešit.
  • Vyhýbejte se alkoholu
REKLAMA

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*