Péče o hlasivky, abyste neztratili hlas

Hlasivky představují důležitý orgán, díky kterému se můžeme dorozumívat s druhými. Aby hlasivky dobře fungovaly, je důležité o ně správně pečovat. Jak se tedy starat o hlasivky, abyste předešli chrapotu, nebo dokonce ztrátě hlasu?

REKLAMA

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč


Péče o hlasivky, abyste neztratili hlas.
Péče o hlasivky, abyste neztratili hlas. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Hlasivky jsou párový orgán v podobě dvou velmi pružných vazů, který nalezneme v hrtanu. Při výdechu přes ně prochází vzduch, hlasivky se rozvlní a vzniká hlas. I když tento párový orgán bereme jako samozřejmost, je třeba o něj náležitě pečovat. V opačném případě se může objevit chrapot, nebo dokonce ztráta hlasu. Co vše by tedy měla pravidelná péče o hlasivky obnášet?

Hlasivky a jejich zdraví: Zaměřte se na pitný režim

Pro zdraví hlasivek je velmi důležitý pitný režim. V průběhu dne se snažte vypít dva litry čisté neperlivé vody, díky čemuž své hlasivky dostatečně zvlhčíte a nebudete mít sucho v krku. Vyhněte se naopak konzumaci tvrdého alkoholu, který vysušuje sliznice. I z toho důvodu omezte také pití kofeinových nápojů.

REKLAMA
mispulnik new - Péče o hlasivky, abyste neztratili hlas

Pozor na nepřiměřené namáhání hlasivek

Hlavním nepřítelem hlasivek je nepřiměřená hlasová námaha. Nekřičte, nezpívejte příliš nahlas ani příliš nahlas nemluvte. Vyhýbejte si i hlasitým hovorům v nadměrně hlučném prostředí, a to například v zaměstnání nebo na koncertech. Zkuste tuto komunikaci vyřešit jiným způsobem.

Dejte si pozor na příliš suchý vzduch v místnosti

Hlasivky nemají rády velmi suchý vzduch z klimatizace nebo ústředního topení, který je dokáže velmi podráždit. Suchý vzduch má za následek překrvení, vysychání a otok sliznic, což může následně vést i k častějším nemocem dolních a horních cest dýchacích.

Chcete-li chránit své hlasivky, nepobývejte v klimatizovaných prostorách. Také myslete na to, že by se vlhkost vzduchu zvláště v zimním období u vás doma měla optimálně pohybovat kolem 60 procent. Často proto větrejte a pro zdraví svých hlasivek si pořiďte také zvlhčovač vzduchu.

Dýchejte nosem, hlasivky vám poděkují

Naučte se dýchat zásadně nosem, své hlasivky tímto způsobem zvlhčíte. Dýchání ústy není přirozené, způsobuje navíc vysychání hlasivek, které následně hůře fungují. I pokud máte rýmu nebo nachlazení, snažte se s ohledem na zdraví svých hlasivek udržet svůj nos co nejvíce průchodný.

Vyhýbejte se prostředí se znečištěným vzduchem

Zdravým hlasivkám nesvědčí ani znečištěný vzduch. Vyhýbejte se proto prašnému prostředí, kouři z kotlů, cigaretovému kouři, výparům chemických látek či rozpouštědel. Pokud jste pravidelně vystaveni pasivnímu kouření, začněte tento problém řešit. Jestliže jste kuřákem cigaret, zkuste s tímto zlozvykem s ohledem na zdraví svých hlasivek skoncovat.

Jste nachlazení? Hlasivky nepřetěžujte

V případě, že jste nachlazení nebo máte rýmu, své hlasivky co nejvíce šetřete a dopřejte jim hlasový klid. Nezpívejte, nešeptejte, mluvte jenom málo (nebo vůbec) a během mluvení si dělejte přestávky. I při nachlazení nezapomeňte své hlasivky dopovat tekutinami. V průběhu dne vypijte dva litry čisté neperlivé vody a vyhýbejte se alkoholu, kouření cigaret či pasivnímu kouření.

Vašim hlasivkám v případě onemocnění horních cest dýchacích uleví také pravidelné kloktání vlažného šalvějového odvaru. Tento bylinkový odvar kloktejte ideálně pětkrát denně. Úlevu vašim hlasivkám přinese dále šalvějový čaj nebo lipový čaj, které doslaďte pravým včelím medem. Vyzkoušejte také Priessnitzův zábal na krk.

Hrdlo a hrtan zklidňuje rovněž mišpulníkový sirup, který zároveň léčí i nemocné hlasivky. Léčebné účinky mišpulníkového sirupu uvítáte i tehdy, když chraptíte nebo vás bolí hlasivky nejen z důvodu nachlazení, ale také po náročném mluvení nebo zpěvu. A co když chraptíte nebo jste přišli o hlas? Pokud vaše problémy s hlasivkami trvají déle než tři týdny, je rozhodně na místě konzultace s odborníkem.

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*