Paměť seniorů se může zlepšovat: Jak?

Pokud prožíváte svůj podzim života, s přibývajícím věkem se jistě snažíte udržovat své fyzické i psychické zdraví. Ve formě by měla zůstat i vaše paměť. Její stav ovšem nemusí být neměnný, vaše paměť se vám může i postupně zlepšit. Jak na to?

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Paměť seniorů se může zlepšovat: Jak?
Paměť seniorů se může zlepšovat: Jak? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Paměť seniorů se s přibývajícím věkem zhoršuje, tato skutečnost však nemusí ještě poukazovat na případnou Alzheimerovu chorobu. Poruchy paměti u seniorů běžněji patří k mírným kognitivním poruchám, za které může celá řada faktorů. Paměť seniorů neblaze ovlivňuje třeba stres a nadměrná zátěž nebo sklon k depresivním stavům.

Zhoršená paměť seniorů patří k mírným mentálním poruchám

Statistiky říkají, že v České republice trpí lehkým zhoršením paměti, se kterým souvisí zejména zvýšená zapomnětlivost, každý pátý senior. Takto mírně zhoršená paměť seniorů však výrazněji neovlivňuje běžné fungování. Pokud máte problémy s pamětí i vy nebo váš blízký, je třeba na paměti ihned zapracovat. V opačném případě může dojít v průběhu let ke zhoršení a tato mírná kognitivní porucha může přejít až do stádia demence. Jakým způsobem tedy posílit paměť seniorů?

Tipy jak zlepšit paměť seniorů

Stárnutí je bezesporu spojeno s určitým zhoršením paměti. Senioři mívají také značné problémy učit se novým věcem. Hranice mezi běžným zhoršením paměti a zhoršením paměti, které odkazuje na nástup možné choroby, je velmi neostrá. Svůj stav tedy nejprve pečlivě zkonzultujte s odborníkem. Jestliže se vaše paměť zhoršuje vlivem stárnutí a stáří, a nikoliv vlivem závažnější choroby, můžete je zlepšit především následujícími způsoby.

Pravidelně se hýbejte

Paměť seniorů se může ustálit díky několika důležitým preventivním opatřením. Jedním z nich je pravidelný pohyb. Každý den si proto dopřejte alespoň 45 minut rychlé chůze, věnovat se můžete i lehčímu posilování či protahovacímu cvičení.

Jezte zdravě a sledujte svou hmotnost

Jste to, co jíte, a to i ve stáří. Na paměť seniorů má tedy výrazný vliv složení jídelníčku. Naordinujte si pestrou a vyváženou stravu s důrazem na dostatečné množství bílkovin, minerálů a vitamínů. S ohledem na svůj jídelníček se snažte udržovat také svou optimální tělesnou hmotnost. Máte-li nadváhu či obezitu, vaší paměti to rozhodně nesvědčí.

Vyhněte se lékům na uklidnění

Užívejte pouze léky, které nezbytně potřebujete. Zapomeňte na léčiva, která na vaše tělo působí pouze podpůrně. Tabu by pro vás měly být léky na uklidnění a léky na spaní. Pokud budete tyto léky užívat dlouhodobě, vypěstujete si na nich závislost. Jejich užívání se odrazí také na zhoršení vaší paměti i dalších mozkových funkcí. Jestliže se cítíte unavení a vyčerpaní, dopřejte si raději dostatečné množství spánku, a to i přes den.

Paměť seniorů zlepší ginkgo biloba a indické bylinky

Paměť seniorů zlepšíte také přírodní cestou. Pozitivní vliv na ni má především dlouhodobé užívání ginkgo biloby. Ginkgo bilobě se právem přezdívá „mozková bylina“, neboť dokáže zlepšit paměť také u lidí, u nichž je zřetelný nástup demence. Vědecké studie rovněž prokázaly, že tato bylina chrání nervové buňky poškozené Alzheimerovou chorobou a dále zlepšuje paměť a myšlení lidí postižených Alzheimerem.

K lepšímu fungování paměti přispívají rovněž indické byliny Brahmi a Gotu Kola, které mají příznivý vliv na celou řadu dalších mozkových funkcí včetně koncentrace. Brahmi podle četných studií přispívá k razantnímu zlepšování činnosti proto, že obsahuje bakopasidy. Jde konkrétně o chemické látky, které dokážou opravit poškozené neurony, a tím zlepšit přenos nervových impulzů.

Svou paměť trénujte každý den

Aby se paměť seniorů nezhoršovala, je třeba ji každý den trénovat. Není také od věci, když se začnete učit novým věcem a zaměříte se na využití rezervní kapacity svého mozku. Čemu se konkrétně můžete pro zlepšení své paměti věnovat?

1. Luštěte křížovky, sudoku, osmisměrky.

2. Sledujte v televizi vědomostní soutěže.

3. Skládejte puzzle.

4. Hrajte společenské hry, u kterých si procvičíte koncentraci. Ideálně šachy nebo karty.

5. Jděte do obchodu nakupovat jinou trasou, než běžně chodíte.

6. Zkuste dělat rutinní záležitosti poslepu.

7. Vyčistěte si zuby levou rukou.

8. Nestraňte se druhých lidí. Pravidelně se s nimi setkávejte.

9. Choďte na semináře, přednášky nebo výstavy.

10. Počítejte bez kalkulačky. Sečítejte například pravidelně položky na nákupním seznamu.

REKLAMA

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


1 Trackback / Pingback

  1. Paměť seniorů se může zlepšovat: Jak? | Energie života – ZPH | Za práva hendikepovaných, z.s.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*