Záporné ionty velmi prospívají našemu zdraví

Záporné ionty jsou skvělé pro vaše zdraví. Co jsou ale zač a jak jich získáme více? Bolest hlavy, ospalost, neschopnost udržet pozornost a celkový pocit nepohody jsou některé z vedlejších účinků toho, že člověk tráví příliš času zavřený vevnitř. A to jste si mysleli, že je to prací. Vědci tvrdí, že všechno je to o iontech, přesněji řečeno o těch záporných.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Ionty jsou částice s nábojem, které se nacházejí v ovzduší. Některé jsou nabité záporně a jiné zase kladně. Záporné ionty, řekneme-li to nevědecky, jsou v podstatě ionty kyslíku s elektronem navíc, které jsou vyráběné vodními molekulami. Proto je jich tak velmi mnoho poblíž čerstvé, tekoucí vody – například u řek, potoků, moří a vodopádů. A proto je také tak osvěžující si dát sprchu, koupel nebo si zaplavat, když se cítíme unavení. Podobně to funguje na horách, kde je rovněž výskyt záporných iontů vysoký. V České republice v tomto směru vynikají především Beskydy, obzvláště pak Třinecko a Jablunkovsko.

REKLAMA

Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!

Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!

ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY


Záporné ionty, které se bohatě vyskytují právě ve výše zmíněném přirozeném prostředí, jsou však nebezpečně vzácné v běžných klimatizovaných kancelářských prostorech, přehřátých domovech nebo vydýchaných autech. Například vzduch kolem vodopádů může obsahovat 30 až 100 tisíc záporných iontů na centimetr krychlový. Toto číslo porovnejte s vydýchaným prostředím auta nebo kanceláře, kde jich může být od nuly po nanejvýš pár stovek na centimetr krychlový. Nedostatek připojených vodních molekul je často důvodem suché pokožky nebo velké žízně v dusných kancelářích nebo když fouká severní, suchý, kladně nabitý vítr.

Přířodní antidepresivum

Je to přesně jak se říká, že člověk „potřebuje na vzduch“. Záporné ionty, které jsou nejhojnější na většině míst v přírodě, mají výrazný antidepresivní účinek. Cvičení venku je tak mnohem lepší než v klimatizovaném fitku. Pravděpodobně prvním oficiálním průkopníkem ve studování iontů byl americký výzkumný inženýr, doktor Clarence Hansell. Ten si při zkoumání biologických účinků ionizovaného vzduchu v roce 1932 všiml, že u jednoho z jeho kolegů došlo v reakci na ionty vytvářené jejich vybavením ke změně nálady.

Objevil, že pokud stroj produkoval záporné ionty, tento jeho kolega překypoval dobrou náladou, a když zase kladné ionty, tak byl naopak zasmušilý. Na práci doktora Hansella navazovala později kontrolovaná studie sezónní afektivní poruchy (způsobující pravidelné deprese v určitém ročním období) zveřejněná v říjnu 1998 v odborném časopisu Archives of General Psychiatry, která zjistila, že záporně nabitý čerstvý vzduch funguje jako účinná prevence a lék na deprese.

Důvodem podle vědců je, že záporné ionty ovlivňují hladinu serotoninu v mozku, a to méně dramaticky (a uměle) než antidepresiva na předpis. Ať už tedy žijete kdekoliv, všude je možné nějakým způsobem získat ty „dobré“ ionty. Jděte na procházku do parku nebo kolem potoka. Dejte si sprchu, poseďte v rozkvetlé zahradě nebo se projděte po pláži. Že nic z toho nemůžete? Tak si prostě otevřete okno a nadechněte se čerstvého vzduchu.

Čistý, neznečištěný vzduch

Vždycky jsem si říkal, jestli mi jen nezdá, že bývám častěji nachlazený, když pracuji v kancelářských prostorech plných filtrovaného vzduchu, kde nenajdete žádnou přirozenou, rostoucí věc ani omylem. Ukázalo se, že nezdá. Jelikož záporné ionty ulpívají a vážou se na nečistoty v ovzduší (opačné náboje se přitahují), tak okolní vzduch také čistí. Stručně řečeno: záporné ionty ničí bakterie. Alexandr Čiževský, ruský profesor astronomie a biofyziky, se svým týmem v 30. letech 20. století zjistil, že zápornou ionizací uzavřeného vzduchu dochází k jeho sterilizaci.

To je možná také důvodem, proč mnohé evropské nemocnice a pracoviště ionizaci vzduchu vyžadují. V Austrálii to například ještě zavedeno nebylo. Jedním ze způsobů, jak doma nebo v kancelářských prostorech zvýšit množství záporných iontů, je fontánka nebo živé rostliny. Také na trhu existuje mnoho komerčních ionizérů vzduchu. Nejjednodušší však je chodit na pravidelné procházky.

Spisovatelka Suzy Chiazzari ve své knize The Healing Home (dosl. Léčivý domov) cituje výzkum NASA zabývající se kvalitou ovzduší a rostlinami, které nejlépe dokáží odstraňovat toxiny a vytvářet záporné ionty. Lopatkovce, gerbery a malé bambusové palmy se na žebříčku umístily nejvýše, a nejlepší je, že všechny mají rády vnitřní prostory. Doktor John Ott, americký vědec specializující se na poruchy pozornosti, v roce 1990 objevil vztah mezi zářivkovým osvětlením (obsahujícím množství kladných iontů) a špatným chování žáků.

V knize The Healthy Home (dosl. Zdravý domov) píše Gina Lazenby o nebezpečných účincích kladných iontů v domácím prostředí: „Použití syntetických materiálů zvyšuje hladinu kladně nabitých iontů v interiéru, což vytváří množství statické elektřiny. To může u lidí ovlivňovat obsah serotoninu v krvi a způsobovat bolest hlavy a apatické chování.“

Zlý vítr

Když začne foukat určitý typ větru, dochází ve světě ke zvýšenému počtu hospitalizací, sebevražd a větší kriminalitě. Je poměrně známo, že silný vítr může rozdivočit jak děti tak dospělé, ale vědci tento vliv přisuzují právě ionizačnímu efektu. V knize Ion Effect (Ionizační efekt) autor Fred Soyka popisuje četné případy záporných psychologických účinků způsobených pobytem v takto kladně nabitých větrech.

Přírodní sedativum

Zesnulý doktor Igho Hart Kornblueh z Pensylvánské univerzity ve svém pětiletém výzkumu stovek pacientů zjistil, že záporné ionty mají uklidňující a léčivé účinky a také pomáhají od bolesti. Podle jeho výzkumu se při vystavení záporným iontům pacienti zotavili z chirurgie až o 57 procent rychleji, a léčení pomocí záporných iontů poskytlo úlevu od příznaků senné rýmy 63 procentům pacientů. Naopak kladně ionizovaný vzduch (jako ze špinavého, suchého, horkého větru nebo z nadměrného topení v uzavřených prostorech) způsoboval bolesti hlavy, ucpaný nos, suchost v krku, závratě a svědění nosu.

Doktor Kornblueh dále zjistil, že léčba pomocí záporných iontů množstvím běžným v přirozeném prostředí snižuje potřebu užívat léky na pooperační bolesti. Kromě toho dostatečná dávka záporných iontů navíc zvyšuje efektivitu. V pečlivé studii bylo za použití generátorů tritia (radioaktivního izotopu vodíku) zjištěno, že zatímco kladné ionty nemají žádný účinek, záporné ionty zvyšují pracovní kapacitu.

Závan čerstvého vzduchu

Cigaretový kouř snižuje množství záporných iontů a jedná se o toxickou, znečišťující látku. Nikdy nedovolte, aby se u vás doma kouřilo. Kde je to možné, použijte přírodní vlákna ke snížení množství statické elektřiny: bavlnu, len a vlnu místo polyesteru, plastu a chemicky ošetřeného dřeva. Kupte si fontánku, takovou co mají v obchodech se zdravou výživou, obchodech zabývajících se čínským feng-šuej nebo prostě na internetu.

Oblečení sušte na čerstvém vzduchu místo v sušičce a stejně tak vlasy nesušte fénem. Zářivky nahraďte úspornými žárovkami. Místo čištírny prádlo perte v rukách. Každý den si zacvičte na čerstvém vzduchu, nejlépe někde u vody. Před spánkem vypněte elektrická zařízení ze zásuvky. Pěstujte doma rostliny, kupte si solnou lampu a komerční ionizátor vzduchu, abyste kompenzovali účinky Wi-Fi a kladných iontů v atmosféře.

Pokud se cítite nemocní, trpíte astmatem nebo vám jen prostě není dobře, budete mít zvýšenou citlivost na kladné ionty. Než se zotavíte, zkuste si dělat procházky kolem řeky, posedět si v parku nebo si do ložnice kupte ionizátor vzduchu. Zapalte si svíčku a doma nebo v kanceláři pěstujte čerstvé květiny. Všechny tyto přírodní prvky vám pomohou bojovat s účinky kladných iontů. (zdroj: bodyandsoul.com.au)

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*