Umeboshi a jejich nejen zdravotní přínos

Japonské kvašené švestky mají kromě své dramatické chuti také pozoruhodné léčebné vlastnosti. Jejich silná kyselost má paradoxně alkalizující vliv na tělo, neutralizuje únavu, povzbuzuje zažívání a podporuje likvidaci toxinů. Považují se za obdobu aspirinu a jablka z dálného východu – nejen, že jde o skvělý lék na kocovinu, umeboshi denně se pokládá za jeden z nejlepších způsobů prevence nemocí.

REKLAMA

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

249 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

349 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

399 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč


Umeboshi a jejich nejen zdravotní přínos.
Umeboshi a jejich nejen zdravotní přínos.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Umeboshi a jejich původ je neznámy. Podobně jako je tomu u mnoha dalších prastarých japonských léčivých pokrmů. Stopy jedné z teorií vedou do Číny, kde se v hrobce postavené před více než dvěma tisíci lety našla uzená sušená švestka neboli ubai.

Ubai je jedním z nejstarších čínských léků a dodnes se využívá k léčbě řady zdravotních potíží jako je nevolnost, horečka a kašel. Nejstarší japonský záznam o léčebném využití kvašených švestek je lékařský text sepsaný asi před tisíci lety. Umeboshi se užívaly:

  • k prevenci únavy
  • k čištění vody a detoxikaci
  • k léčbě specifických nemocí jako je úplavice či tyfus
  • k léčbě otravy jídlem

Kolem umeboshi a jejich schopnosti prevence a léčby určitých nemocí se pomalu vyvinul rozsáhlý folklór.

REKLAMA
umeocet - Umeboshi a jejich nejen zdravotní přínos

Umeboshi obsahují vysoké množství kyseliny citrónové

Během divokého japonského období samurajů, které trvalo po většinu středověku, byly kvašené švestky nejdůležitějším přídělem bojovníků v poli. Používaly se k ochucení rýže nebo zeleniny a díky vysoké kyselosti fungovaly jako výborný prostředek k čištění vody a zmírnění únavy z boje.

Před téměř dvěma sty lety začali Japonci experimentovat se způsoby koncentrace léčivých vlastností kvašených švestek. Nakonec vyvinuli tmavou tekutinu zvanou bainiku ekisu (švestkový extrakt). Ten se vyrábí pomalým vařením kyselých zelených švestek ume, aby se tak získala nejaktivnější složka ve vysoce koncentrované podobě.

Výsledná temná, hustá a lepkavá tekutina se obvykle míchá s horkou vodou a medem a pije se jako tonikum. Ze sušeného švestkového extraktu se vyrábějí také tablety zvané meitan. V extraktu i tabletách je obsah kyseliny citronové ze švestek koncentrovaný desetkrát, což je asi 25 krát více než v citronové šťávě.

Kvašené švestky lze skvěle využít i při vaření

Při kvašení umeboshi švestek vzniká odpadní produkt, který známe pod názvem umeocet. Umeocet však neobsahuje kyselinu octovou, ale již zmíněnou kyselinu citrónovou. Jedná se o přírodní šťávu, která má slanokyselou chuť, a lze ji použít do řady receptůSvou povahou dokáže skvěle alternovat běžný ocet. Pokud ale použijeme umeocet, tak již tolik nesolíme.

Mnoho přírodních léčitelů po celém světě je přesvědčeno, že tyto koncentrované formy japonských švestek umeboshi jsou jedním z nejúčinnějších přírodních léků. Navíc nemají vysoký obsah soli jako kvašené švestky.

zdroj: http://www.mitoku.com/products/umeboshi/healthbenefits.html

překlad: ScoreV

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

129 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

149 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

199 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

59 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*