Maca štítnou žlázu ovlivňuje nepřímo

Může peruánská maca prospívat lidem s problémy se štítnou žlázou, včetně autoimunitních onemocnění tohoto orgánu? Na tuto otázku odpovídá Dr. Eric Osansky.

REKLAMA

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč


Maca štítnou žlázu ovlivňuje nepřímo.
Maca štítnou žlázu ovlivňuje nepřímo. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Podle mnoho indicií maca ovlivňuje především hypotalamus a hypofýzu. Oba orgány samozřejmě hrají roli ve zdraví štítné žlázy, protože hypothalamus produkuje thyrotropin uvolňující hormon (TRH), který zase stimuluje hypofýzu k produkci TSH, který povzbuzuje štítnou žlázu k vytváření hormonu štítné žlázy. Jak je vidět, v našem těle všechno na sebe navazuje, takže je zřejmé, že skutečně maca štítnou žlázu ovlivňuje.

V této věci je tak možné, že užívání macy může ovlivnit i samotné zdraví štítné žlázy. Je možné, že dokonce pomáhá zvýšit produkci hormonu štítné žlázy u některých lidí s hypotyreózou.

Maca štítnou žlázu ovlivňuje pouze nepřímo

Zdá se však, že maca přímo štítnou žlázu neovlivňuje. Takže pokud někdo s hypertyreózou nebo Gravesovou nemocí bude macu užívat, nemělo by mu to zvyšovat produkci samotného hormonu štítné žlázy.

Nicméně každou chvíli dostanu e-mail od někoho s hypertyreózou, že začal užívat adaptogenní bylinu, jako je třeba maca nebo eleutherokok s tím, že se mu příznaky hypertyreózy naopak zhoršily. Ačkoli to není běžný stav, kterým by mí pacienti obvykle procházeli při užívání adaptogenních bylin, pokud se vám to stane, pak doporučuji macu přestat brát.

Maca a jód

Maca obsahuje velmi malé množství jódu. Tudíž všichni, kteří se snaží úplně vyhnout jódu, by se měli vyhnout i konzumaci macy. Nicméně vzhledem k výše uvedenému se zdá, že užívání několika gramů macy nezpůsobuje problémy u většiny lidí s autoimunitními onemocněními štítné žlázy, jako je Gravesova choroba a Hashimotova tyreoiditida.

Ale samozřejmě každý jsme jiní. Takže pokud berete macu a máte pocit, že se váš stav zhoršuje, pak bych vám radil, abyste ji užívat přestali. Je nutno mít na paměti, že maca je příbuzná s brokolicí, zelím nebo květákem. Mnoho lidí s hypotyreózou se těmto potravinám vyhýbá. Je však nepravděpodobné, že by maca blokovala produkci hormonů štítné žlázy u většiny lidí.

Dávkování macy

Mnoho lidí, kteří mají potíže se štítnou žlázou, má zároveň problémy s nadledvinkami a pohlavními hormony. Tedy s estrogenem, progesteronem a testosteronem. A protože maca ovlivňuje hypotalamus a hypofýzu, může ovlivnit nejen zdraví štítné žlázy, ale také potenciálně mít vliv na produkci těchto pohlavních hormonů.

Pokud jde o dávkování macy, bude se lišit člověk od člověka. Většina studií svým dobrovolníkům naordinovala od 2 do 10 gramů macy denně. Pokud se rozhodnete užívat macu, bylo by nejlepší pro vás začít s menší dávkou. Pak ji postupně zvyšovat, pokud je to nutné.

To platí zejména v případě, když berete macu kvůli návalům horka. Pokud byste to s dávkováním přehnali, mohlo by to naopak počet návalů ještě zvýšit.

Dále platí, že někteří lidé si všimnou zlepšení příznaků již za pouhé tři nebo čtyři dny. U některých lidí to ale může trvat týden nebo déle, než si začnou vnímat pozitivní změny.

Závěr: Maca štítnou žlázu ovlivňuje převážně pozitivně

Souhrnně lze říci, že maca se stává čím dál více populární. Není divu, účinky zahrnují pomoc při zlepšování sexuálních funkcí a plodnosti, udržení optimální hladiny krevního cukru, snižování krevního tlaku, návalů horka a zmírnění depresí.

Tato peruánská superpotravina má zjevné účinky na hypotalamus a hypofýzu. A proto maca štítnou žlázu ovlivňuje zákonitě rovněž, byť nepřímo. Zároveň může mít také vliv na produkci nadledvinových hormonů, jakož i estrogenu, progesteronu a testosteronu. Většina lidí, kteří užívají macu, by proto měla začít s malou dávkou a v případě potřeby ji postupně zvyšovat.

Dr. Eric M. Osansky (zdroj: naturalendocrinesolutions.com)

REKLAMA

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč


3 Comments

  1. Dobrý den, jsem po celkovém odstranění štítné žlázy a beru lék letrox 100 1x denně, mohu tedy užívat Macu peruánskou. Děkuji za odpověď

    • Dobrý den Petro, domníváme se, že ano, protože maca žádné hormony neobsahuje, ale přesto bychom Vám doporučili, abyste se poradila se svým endokrinologem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*