Maca štítnou žlázu ovlivňuje nepřímo

Může peruánská maca prospívat lidem s problémy se štítnou žlázou, včetně autoimunitních onemocnění tohoto orgánu? Na tuto otázku odpovídá Dr. Eric Osansky.

REKLAMA

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč

MACA 10:1 20 g

vyladí hormony

189 Kč


Maca štítnou žlázu ovlivňuje nepřímo.
Maca štítnou žlázu ovlivňuje nepřímo. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Podle mnoho indicií maca ovlivňuje především hypotalamus a hypofýzu. Oba orgány samozřejmě hrají roli ve zdraví štítné žlázy, protože hypothalamus produkuje thyrotropin uvolňující hormon (TRH), který zase stimuluje hypofýzu k produkci TSH, který povzbuzuje štítnou žlázu k vytváření hormonu štítné žlázy. Jak je vidět, v našem těle všechno na sebe navazuje, takže je zřejmé, že skutečně maca štítnou žlázu ovlivňuje.

V této věci je tak možné, že užívání macy může ovlivnit i samotné zdraví štítné žlázy. Je možné, že dokonce pomáhá zvýšit produkci hormonu štítné žlázy u některých lidí s hypotyreózou.

Maca štítnou žlázu ovlivňuje pouze nepřímo

Zdá se však, že maca přímo štítnou žlázu neovlivňuje. Takže pokud někdo s hypertyreózou nebo Gravesovou nemocí bude macu užívat, nemělo by mu to zvyšovat produkci samotného hormonu štítné žlázy.

Nicméně každou chvíli dostanu e-mail od někoho s hypertyreózou, že začal užívat adaptogenní bylinu, jako je třeba maca nebo eleutherokok s tím, že se mu příznaky hypertyreózy naopak zhoršily. Ačkoli to není běžný stav, kterým by mí pacienti obvykle procházeli při užívání adaptogenních bylin, pokud se vám to stane, pak doporučuji macu přestat brát.

Maca a jód

Maca obsahuje velmi malé množství jódu. Tudíž všichni, kteří se snaží úplně vyhnout jódu, by se měli vyhnout i konzumaci macy. Nicméně vzhledem k výše uvedenému se zdá, že užívání několika gramů macy nezpůsobuje problémy u většiny lidí s autoimunitními onemocněními štítné žlázy, jako je Gravesova choroba a Hashimotova tyreoiditida.

Ale samozřejmě každý jsme jiní. Takže pokud berete macu a máte pocit, že se váš stav zhoršuje, pak bych vám radil, abyste ji užívat přestali. Je nutno mít na paměti, že maca je příbuzná s brokolicí, zelím nebo květákem. Mnoho lidí s hypotyreózou se těmto potravinám vyhýbá. Je však nepravděpodobné, že by maca blokovala produkci hormonů štítné žlázy u většiny lidí.

Dávkování macy

Mnoho lidí, kteří mají potíže se štítnou žlázou, má zároveň problémy s nadledvinkami a pohlavními hormony. Tedy s estrogenem, progesteronem a testosteronem. A protože maca ovlivňuje hypotalamus a hypofýzu, může ovlivnit nejen zdraví štítné žlázy, ale také potenciálně mít vliv na produkci těchto pohlavních hormonů.

Pokud jde o dávkování macy, bude se lišit člověk od člověka. Většina studií svým dobrovolníkům naordinovala od 2 do 10 gramů macy denně. Pokud se rozhodnete užívat macu, bylo by nejlepší pro vás začít s menší dávkou. Pak ji postupně zvyšovat, pokud je to nutné.

To platí zejména v případě, když berete macu kvůli návalům horka. Pokud byste to s dávkováním přehnali, mohlo by to naopak počet návalů ještě zvýšit.

Dále platí, že někteří lidé si všimnou zlepšení příznaků již za pouhé tři nebo čtyři dny. U některých lidí to ale může trvat týden nebo déle, než si začnou vnímat pozitivní změny.

Závěr: Maca štítnou žlázu ovlivňuje převážně pozitivně

Souhrnně lze říci, že maca se stává čím dál více populární. Není divu, účinky zahrnují pomoc při zlepšování sexuálních funkcí a plodnosti, udržení optimální hladiny krevního cukru, snižování krevního tlaku, návalů horka a zmírnění depresí.

Tato peruánská superpotravina má zjevné účinky na hypotalamus a hypofýzu. A proto maca štítnou žlázu ovlivňuje zákonitě rovněž, byť nepřímo. Zároveň může mít také vliv na produkci nadledvinových hormonů, jakož i estrogenu, progesteronu a testosteronu. Většina lidí, kteří užívají macu, by proto měla začít s malou dávkou a v případě potřeby ji postupně zvyšovat.

Dr. Eric M. Osansky (zdroj: naturalendocrinesolutions.com)

REKLAMA

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč

MACA 10:1 20 g

vyladí hormony

189 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč


3 Comments

  1. Dobrý den, jsem po celkovém odstranění štítné žlázy a beru lék letrox 100 1x denně, mohu tedy užívat Macu peruánskou. Děkuji za odpověď

    • Dobrý den Petro, domníváme se, že ano, protože maca žádné hormony neobsahuje, ale přesto bychom Vám doporučili, abyste se poradila se svým endokrinologem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*