
Všichni pociťujeme chlad a teplo jinak, ale některým z nás je zima pořád a vůbec netušíme, proč máme tak posunuté vnímání chladu.
Pro ty z vás, kterým právě naskočila husí kůže, jsme zjistili důvody tohoto neobvyklého stavu a jak se dá napravit.
1. Možná vám dobře nefunguje štítná žláza
Hypotyreóza je stav, kdy štítná žláza nevytváří dostatek hormonů, což může vést k intoleranci chladu.
Hormony štítné žlázy pomáhají regulovat metabolismus a teplotu, a když nám chybí, začíná nám být pořád chladno. K dalším symptomům hypotyreózy patří únava a pomalý srdeční tep.
Jak to napravit: Navštivte lékaře. Lékařská prohlídka může pomoci zjistit, zda máte v těle potřebné množství hormonů štítné žlázy.
2. Možná nepijete dost vody
Voda zlepšuje metabolismus, pomáhá tělu rozkládat potravu, vytvářet energii a teplo. Když jste dehydratovaní, možná vám chybí teplo a energie, která vám zahřeje tělo.
Jak to napravit: Dejte si záležet, abyste pili dostatek vody.
Pokud nejste fandy a fanynkami čisté vody a nemá pro vás žádnou chuť, existuje mnoho způsobů, jak ji můžete dochutit: citron, máta, bazalka, okurka a cokoliv, co vám napadne.
3. Možná máte anémii

Bledá kůže je projevem anémie.
Jedná se o další stav, který může způsobovat, že pociťujete chlad v končetinách. K anémii dochází v případě, že vašemu tělu chybí červené krvinky, které dodávají kyslík do orgánů a tkání.
Existuje anémie z nedostatku železa, která se vyskytuje v těhotenství, během menstruace či ztráty krve, anebo z důvodu špatné absorpce železa, a také existuje anémie z nedostatku vitamínů způsobená nedostatečnou výživou.
K dalším příznakům patří bledá kůže, zrychlený puls, únava a bolesti hlavy.
Jak to napravit: Pokud máte podezření, že byste mohli trpět anémií, musíte navštívit lékaře a podstoupit krevní testy.
4. Možná nemáte dostatek spánku
Pro regulaci tělesné teploty je dobrý spánek nesmírně důležitý. Když se stále třesete zimou jako osiky, důvod může být docela jednoduchý.
Jak to napravit: Zamyslete se nad svým denním rozvrhem a dbejte na to, abyste měli dostatek spánku a mohli si dobít baterky.
5. Může jít o Raynaudův syndrom
Rozpoznat Raynaudův syndrom (fenomén) je jednoduché: bělají anebo modrají vám při něm prsty.
Jedná se o vzácnou poruchu, která postihuje arterie a snižuje přítok krve do prstů, následkem čehož v nich pociťujete chlad.
Při záchvatu se sníží přítok krve, prsty na rukou a nohou zbělají anebo zmodrají, a když se krev vrátí, začnou být červené, jsou strnulé a bolí.
Jak to napravit: Navštivte lékaře. Raynaudův syndrom může spouštět nízká teplota, stres, kontakt s některými chemikáliemi a jiné faktory.
Léčba se skládá z léků, operace a změn životního stylu, které pomáhají eliminovat spouštěče tohoto onemocnění.
Pravá ruka na obrázku dole patří člověku s Raynaudovým syndromem.
6. Možná jste příliš hubení
Když máte podváhu, nemáte dostatek tuku, který by vás izoloval před chladem.
Ať už hubnete záměrně a omezujete denní příjem kalorií, anebo jen jíte méně, než byste měli, může vám to narušovat metabolismus a nepříznivě ovlivňovat regulaci teploty.
Jak to napravit: Snažte se konzumovat zdravou a vyváženou stravu, která přísluší vašemu věku a zdravotnímu stavu.
7. Možná máte slabý krevní oběh
Onemocnění periferního cévního systému může způsobit, že cévy nedokážou dodávat krev do orgánů a tkání, následkem čehož pociťujeme chlad.
Když se v cévách hromadí plak (ateroskleróza), zužují se, což má nepříznivý vliv na přítok krve do rukou a nohou a způsobuje to chlad a necitlivost.
Jak to napravit: Navštivte lékaře. Léčba onemocnění periferního cévního systému sestává ze změn životního stylu (jako třeba přestat kouřit) a léků, v některých případech i operace.
Shrnutí
Jak můžete vidět, když vám je pořád zima, může to mít několik skrytých zdravotních důvodů, a nejlepším řešením je navštívit lékaře.
Než se k němu dostanete, přinášíme vám několik tipů, jak se zahřát:
1. Snažte se udržovat optimální tělesnou teplotu a noste několik vrstev oblečení. Volte vnitřní vrstvy látek z vlny a polypropylenu.
2. Pijte více teplých nápojů, jako je čaj a horká čokoláda.
3. V chladném počasí se vyhýbejte dlouhému pobytu venku, dokud nezjistíte příčinu svého stavu.
Zajímavý fakt: ženy pociťují větší chlad než muži
Studie prokázaly, že ženy pociťují větší chlad než muži. Příjemná pokojová teplota pro ně je 25 stupňů Celsia, zatímco u mužů je to 22 stupňů Celsia.
Věda má několik vysvětlení. Ženský hormon estrogen trochu zhušťuje krev, což může vést ke snížení přítoku krve do kapilár.
Svou roli ale může hrát i metabolismus: ženy ho mají pomalejší než muži, pro zahřátí těla spalují méně kalorií. Pokud jste tedy muž a vidíte, že partnerka potají pouští topení, už víte, proč.
Závěr
Patříte k těm, kteří se třesou zimou, když je všem příjemně teplo? Co obvykle používáte pro zahřátí?
Podělte se s námi o své úvahy níže!
(zpracovalo: vylectese.cz)
Buďte první kdo přidá komentář