Cena macy šla nahoru, maca se nevyplácí pěstovat

Cena macy šla nahoru. Po poklesu ceny macy v uplynulých letech se peruánským zemědělcům nevyplácí macu pěstovat. Začali se tedy zaměřovat na jiné plodiny. Tento manévr však značně ovlivnil její cenu. Ta šla totiž nahoru, protože najednou je macy na trhu méně. Kdo za to vše může?

REKLAMA

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč


Cena macy šla nahoru, maca se nevyplatí pěstovat.
Cena macy šla nahoru, maca se nevyplatí pěstovat. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Cena macy a její pěstování souvisí s mezinárodním obchodem a politikou. Maca je etnické a kulturní dědictví Peru. Na trhu se však objevila snaha konkurovat Peru v produkci Macy. Konkrétně s tím přišla Čína a objevily se další problémy, se kterými souvisí i cena macy a její nynější zvyšování.

Maca je starodávná incká superpotravina, která se postupem času stala celosvětově senzačním produktem. Maca roste ve vysokých nadmořských výškách. Je tedy schopna odolávat nepříznivým klimatickým podmínkám. Cena a hodnota macy spočívá v tom, že má obrovskou sílu přežít v jinak nehostinných podmínkách.

Všechna síla macy je schovaná v jejím kořeni. A právě po něm lidé touží, protože dokáže svou sílu předat lidem dnešního zrychleného a celkově vytíženého světa. Proto není divu, že maca byla odjakživa součástí denní peruánské potravy, která tak dokázala organismus posílit a zvýšit jeho odolnost vůči změnám.

Cena macy spočívá v jejím zdravotním přínosu

Cena a hodnota macy spočívá v tom, že svým působením navrací energii a vitalitu. Zlepšuje fyzické i duševní zdraví včetně plodnosti, sexuální výkonnosti a hormonální činnosti. Macu tedy ocení muži i ženy a tím se cena a hodnota macy jen zvyšuje.

Ke změně však došlo, když začal růst zájem o macu z čínské strany. Čína začala vykupovat macu od Peruánců i za několikanásobně vyšší ceny. Objevilo se i pašování semen macy do Číny.  Čína tak začala sama macu šířit a stala se pro peruánské zemědělce konkurentem.

Produkce macy je pro zemědělce z určitých peruánských oblastí hlavním příjmem. Nízká cena macy, se kterou přišly na trh čínské společnosti, však způsobila nízkou prodejnost peruánské macy. V Peru se tak objevil problém prodat kořen macy navzdory nárůstu poptávky ze zahraničí. Peruánským zemědělcům se tak začalo nevyplácet macu pěstovat. S tím se však začal objevovat i její nedostatek a cena macy opět začala růst.

Peruánská vláda chce macu jako své dědictví

Peruánské úřady své bohatství v podobě macy dostatečně nezabezpečilo a Čína tak našla způsob, jak pěstovat vlastní macu. Ta však porušuje mezinárodní zákon diktovaný protokolem Nagoya.

Protokol totiž považuje původní rostlinné produkty za duševní vlastnictví země původu. V Peru tedy sestavili zvláštní skupinu, která je odhodlána vyzvat čínské společnosti, které patentují produkty macy. Cena macy se tak může vrátit k normálu.

Maca má mnoho použití a její kořen má vysokou cenu. Proto výbor pro kulturu a kulturní dědictví oznámil, že je nutné vynaložit veškeré síly na její zachování.

Maca je pro své přínosy používána již mnoha generacemi a byla považována za ušlechtilé jídlo nabízené bohům Inků společně s kukuřicí a brambory.

Maca má neskutečně pozitivní vliv na plodnost, sexuální výkon či na léčbu rakoviny. Kořen macy lze navíc využít na mnoho způsobů. Lze ho jíst syrový, ale nejčastěji se setkáme s jeho sušenou podobou v podobě prášku, který lze snadno přidat do smoothie, kaše či polévky.

Eshop Energie života maca má stále stejnou cenu, protože macu odebírá od prověřeného dodavatele.

Při nákupu nad 500 korun zákazníci obdrží macu 100 gramů zdarma, při nákupu nad 1 000 Kč pak druhou stogramovou macu zdarma.

REKLAMA

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*