Osm bylin pro oslabenou štítnou žlázu

Řídne vám obočí směrem od prostředka k okraji? Řídnou nebo padají vám vlasy? Máte studené ruce a nohy a suchou pokožku? To jsou některé z příznaků hypotyreózy, stavu, který může být ovlivněn vaší štítnou žlázou.

REKLAMA

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč


Osm bylin pro oslabenou štítnou žlázu.
Osm bylin pro oslabenou štítnou žlázu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Problémy se štítnou žlázou se vyskytují sedmkrát častěji u žen, než u mužů. Riziko potíží vzrůstá po porodu a během menopauzy. 

Vaše štítná žláza je orgán ve tvaru motýla umístěný na krku pod ohryzkem. Na váš organismus působí jako plynový pedál. Zároveň reguluje vaši hmotnost, energii, stav zažívacího traktu, nervový systém a hormonální rovnováhu. Produkuje dva důležité hormony:

T3 (Trijódtyronin)

Je ze všech hormonů štítné žlázy nejaktivnější a vzniká z T4 metabolickou přeměnou, která se odehrává ve vašich střevech a játrech. Považuje se za krále hormonů štítné žlázy.

T4 (Tyroxin)

Utváří se ve štítné žláze, když se váže s jódem. Většinou jde o neaktivní hormon, avšak přeměňuje se na aktivnější T3.

T3 a T4 společně ovlivňují:

  • Metabolismus – včetně produkce energie, spalování tuku a vstřebávání živin a doplňků.
  • Tělesnou teplotu – což dále ovlivňuje mnoho chemických reakcí.
  • Tepovou frekvenci.
  • Mozkové funkce a náladu.
  • Sílu svalů.
  • Reprodukční zdraví.
  • Chuť do jídla.
  • Sílu kostí.

Řada žen, které zaznamenávají příznaky menopauzy (a dokonce i ty, které berou estrogen) mohou trpět nediagnostikovanou poruchou štítné žlázy. Podle klinických endokrinologů “mnoho žen trpí problémy se štítnou žlázou, aniž by si to uvědomovaly. Další mají chronické potíže, které se mohou objevit v jakémkoliv věku.”

Mezi nejčastější potíže patří:

  • Zvýšená funkce štítné žlázy – hypertyreóza

Tento stav nastává, když štítná žláza produkuje nadlimitní množství hormonů, které mají nadměrný stimulační účinek. Obvykle je tento stav zapříčiněn autoimunitní Graves-Basedowovou nemocí. Mnoho žen, u kterých potíže začaly touto nemocí, nakonec onemocnělo hashimotovou tyroitidou.

  • Snížená funkce štítné žlázy – hypotyreóza/hashimotova tyroitida (nejčastější)

Hypotyreóza je stav, kdy hypofýza produkuje nadměrné množství TSH (tyreotropního hormonu hypofýzy) ve snaze stimulovat vaši štítnou žlázu ke zvýšené produkci ostatních hormonů štítné žlázy. U hypotyreózy může být příčinou hashimotova tyroitida, která se ale také může při hypotyreóze rozvinout. Pokud má někdo hypertyreózu nebo hypotyreózu, neznamená to, že se u něj nutně musí rozvinout hashimotova tyroitida. Hashimotova tyroitida je autoimunitní onemocnění, které vzniká, když váš imunitní systém začne napadat vaši štítnou žlázu a znemožní tak její správné fungování. Zánět způsobený hashimotovou tyroitidou pak způsobí sníženou funkci štítné žlázy. 

Bylinky účinné k posílení funkce štítné žlázy

Bylinné adaptogeny představují užitečný způsob, jak stabilizovat vaše hormony. Zároveň pomáhají snížit hladiny vašich stresových hormonů, kortizolu a uvést do rovnováhy hladinu T4:

Tato bylinka napomáhá hormonální rovnováze zklidněním tělesné odpovědi na stres. Je známá také pro svou schopnost posilovat odolnost. V důsledku toho může pomoci bojovat proti zánětu a posílit naši imunitu. Přidejte si ašvagandu do pampališkového latté nebo do proteinových kuliček. Získáte tak extra porci zdraví.

Má účinky podobné pravému čínskému ženšenu. Pomáhá snižovat přehnanou reakci hypotalamo-hypofýzo-gonádové osy, což je smyčka zpětné vazby mezi vaším mozkem a dalšími orgány (např. ledvinami), jež se účastní odezvy “bojuj nebo uteč”, když jsme vystresovaní. Eleuterokok může pomoci uvést naše hormony do rovnováhy a předejít tak zvýšeným hladinám adrenalinu a kortizolu, které mají na tělo neblahý vliv. Lepší hormonální rovnováha zároveň pomáhá stabilizovat funkci štítné žlázy.

Pomáhá chránit štítnou žlázu před oxidačním poškozením a může pomáhat snižovat hladinu kortizolu. Celostní lékaři ji také ordinují ke zvýšení energie.

Tento kořen podněcující zdraví je v Indii známý jako “svatý prášek” a “koření života”. Kurkuma má vědecky potvrzené zdravotní účinky, z velké části díky kurkuminu. Aksamitovou barvu a vysoké hladiny antioxidantů propůjčuje kurkumě polyfenol (mikronutrient). Ten pomáhá snižovat zánět, což obratem snižuje útoky imunitního systému na štítnou žlázu.

Pochází z aktivní složky tenkého sukovitého oddenku zázvoru lékařského a má silné protizánětlivé účinky. Ty pomáhají štítnou žlázu stabilizovat a snižují riziko snížené (hashimotova tyroitida) nebo zvýšené funkce štítné žlázy.

  • guggul

Ajurvédská bylina pocházející z pryskyřice kvetoucího myrhovníku. Obsahuje rostlinný sterol, který napomáhá hormonální rovnováze, stimuluje funkci štítné žlázy a napomáhá přeměně T4 na T3.

Zklidnění zvýšené funkce a jeho důležitost

Všichni víme, že stres tělu škodí. Když zažíváme nízké nebo vysoké hladiny stresu, na pozadí je zvýšená hladina kortizolu.Tato zvýšená hladina kortizolu pak zvedá hladiny dalších zánětlivých hormonů.

Zánět může spustit kaskádu hormonálního zmatku, který vede u různých lidí k různým reakcím a také se z něj každý jinak zotavuje. Někoho to může vyřadit i na dlouhé týdny a měsíce. Záleží, v jakém celkovém zdravotním stavu se nachází. Jiní to ani nepoznají.

Stresující událost, jakou může být například chirurgický zákrok, může vyvolat skrytý nástup nemoci jako je hashimotova tyroitida. Byliny mají úžasné vlastnosti: omezují úzkost, uklidňují a snižují hladinu kortizolu. Během stresujícího dne můžete vyzkoušet tyto dvě bylinky a zakusit jejich kouzlo.

Jedná se o “nervové tonikum”, které pomáhá omezit úzkost a podráždění, jež mohou spouštět potíže se štítnou žlánou nebo je naopak může spouštět přemíra hormonů štítné žlázy.

Meduňka snižuje úrovně stresového hormonu, kortizolu. Zároveň zvyšuje GABA (kyselina gama-aminomaselná), což je neuropřenašeč, který pomáhá nastolit relaxaci a působí proti pocitům napětí a úzkosti. 

(zdroj: wellena.com)

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*