Proč jsou štěňata sladká? Milujeme jejich dech

Většina lidí by si určitě nespojila psí dech s něčím příjemným. Mnoho majitelů štěňat ale ví, proč jejich dech tak milují, protože má léčebně teraupetické účinky. Pravý důvod vás možná překvapí.

REKLAMA

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Sladký dech štěněte může být kombinací několika různých věcí. "Štěňátka stále pijí mateřské mléko. Stále ještě nejedí mnohdy páchnoucí stravu, na které si naopak pochutnávají větší psi," říká veterinář Thomas E. Catanzaro. "Jejich dech voní po mateřském mléku. Jejich ústa jsou tak doposud čistá. Zatím se u nich ještě nevyvinuly žádné bakterie nebo plaky, které pachy zpravidla způsobují," vysvětluje zvěrolékař.

Neplatí to ovšem vždy. Některá štěňata nevoní. "Mohou být vyčerpaná nemocí, může je trápit zub anebo nebo pokud mají tendenci pojídat vlastní výkaly, což někteří psi dělávají."

Příjemný nebo přinejmenším neškodný dech štěněte má co do činění se zdravím ústní dutiny. "Než štěňátka začnou kousat, mají čistá a zdravá ústa. Jakmile začnou, jejich dásně mohou krvácet, což může být příčinou nepříjemných pachů," říká kalifornský veterinář Jeff Werber. "Jakmile psi dosáhnou tří let a výše, začíná se u nich rozvíjet plak a bakterie, což může způsobit ještě další nevábné pachy."

Někteří veterináři dokonce věří, že sladkou vůni štěněte způsobuje plyn, který proniká do žaludku z rozvíjejícího se jícnu.

Jak dlouho sladký dech trvá?

těně - Proč jsou štěňata sladká? Milujeme jejich dechObvykle zmizí po několika měsících. "U vysokého procenta psů, ale také koček, se vyvine určitý druh onemocnění parodontu již po třech letech," říká Werber. "Je to ideální věk, kdy by majitelé zvířat měli vzít své psy k veterináři na odborné vyšetření a čištění zubů."

S pečlivou preventivní péčí se tak nepříjemný zápach nemusí vůbec dostavit. Catanzaro doporučuje používat alespoň několikrát týdně u rostoucího štěněte měkký zubní kartáček a zubní pastu. Je důležité tuto činnost brát vážně, stejně jako u lidí. "Špatný dech je často příznakem periodontálních onemocnění. Pravidelné čištění může prodloužit život vašich miláčků," upozorňuje Catanzaro.

Werber jde ještě o krok dál. "Čistěte zuby svým psům denně. Anebo minimálně třikrát týdně." Doporučuje také používání doplňků, jako jsou dentální žvýkací hračky nebo přidávání speciálních přísad do misky s vodou. Podle něj by váš mazlíček měl absolvovat veterinární vyšetření nejméně dvakrát do roka. "Zvěrolékař vám pomůže předcházet onemocnění a udržovat jejich zdraví." (zdroj: care.com)

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*