Zažívací obtíže: Co je způsobuje a jak je léčit?

Trápí vás zažívací obtíže? Pokud s nimi bojujete výrazně delší dobu, mohou nepříznivě ovlivnit kvalitu vašeho života. Zkuste v prvé řadě odhalit, co vaše zažívací potíže způsobuje. Budete je tak moci snáze léčit.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč


Zažívací obtíže: Co je způsobuje a jak je léčit?
Zažívací obtíže: Co je způsobuje a jak je léčit?
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zažívací obtíže dokážou pořádně zkomplikovat život. Zvlášť když se s nimi potýkáte na denní bázi. Pokud s tímto problémem zápasíte déle než dva týdny, mluvíme již o chronických zažívacích potížích. Jakým způsobem vznikají a co je nejčastěji způsobuje?

Zažívací obtíže – příčiny

Příčiny zažívacích potíží bývají různé. Na vině je nejčastěji nezdravý jídelníček s minimem vlákniny a plný nasycených tuků a rafinovaných cukrů. K problémům s trávením vede také nedostatek pohybu a sedavý životní styl, které nejčastěji způsobují zácpu.

K dalším častým příčinám zažívacím obtíží patří nadměrná konzumace alkoholu. Přílišné holdování alkoholu totiž poškozuje sliznici trávicího traktu a snižuje jeho schopnost vstřebávat živiny. Kromě alkoholu si dejte pozor i na kouření cigaret nebo na některé léky, jejichž vedlejším účinkem je právě podráždění zažívacího traktu. Jde nejčastěji o antibiotika nebo protizánětlivé léky.

Pokud trpíte dlouhodobými zažívacími obtížemi chronického rázu, mějte se na pozoru. Může jít totiž o projev vážnějšího zdravotního onemocnění – například o syndrom dráždivého tračníku, gastritidu, ulcerózní kolitidu nebo Crohnovu chorobu. Na místě je proto vyšetření u specialisty.

Problémy s trávením můžete mít i ze stresu

Za zažívacími obtížemi může stát i stres. Právě zažívací obtíže ze stresu se mohou projevovat různými způsoby. Zácpou, ale také průjmy. Dále může jít o nadýmání nebo pálení žáhy. Pokud máte zažívací potíže ze stresu, zkuste ve svém životě zvolnit a co nejvíce se vyhýbat stresovým situacím. V případě, že musíte stresu čelit, se jej naučte zvládat pomocí meditace, jógy či relaxačních technik.

Nejčastější příznaky zažívacích potíží

Zažívací obtíže se projevují různě a navzájem se liší podle příčiny svého vzniku. Podle jakých příznaků tedy můžete poznat, že máte problémy se zažíváním? Jde nejčastěji o tyto projevy:

  • Zácpa
  • Průjem
  • Bolest břicha
  • Křeče v oblasti břicha
  • Nadýmání
  • Pálení žáhy
  • Nevolnost
  • Zvracení

Zažívací obtíže: Jak je zmírnit?

Jestliže vás trápí zažívací potíže, snažte se nejprve odhalit jejich pravou příčinu. Své zažívání můžete následně zklidnit nejčastěji výraznou úpravou životního stylu. Omezte pití alkoholických nápojů, pokud kouříte, přestaňte, a začněte se více hýbat. Každý den se vydejte alespoň na 30 minut na čerstvý vzduch a třikrát do týdne se věnujte náročnější tělesné aktivitě. Zaměřte se také na pravidelný pitný režim – v průběhu dne vypijte minimálně 1,5 litru čisté neperlivé vody. 

Důležitý pro vás je rovněž zdravý jídelníček, který by měl obsahovat dostatečné množství vlákniny. Začněte proto konzumovat více porcí ovoce, zeleniny, semínek, oříšků a celozrnných potravin. Do svého jídelníčku zařaďte také potraviny s probiotickými kulturami, jako je například kysané zelí, miso, tempeh nebo kimchi. Vyhýbejte se naopak těžkým, tučným a nadměrně sladkým pokrmům. Nevhodné jsou pro vás zvláště nasycené tuky, rafinované cukry a umělá sladidla.

Tipy, jak zklidnit zažívání přírodní cestou

Jestliže chcete zklidnit své trávení, pomohou vám také některé bylinky a přírodní přípravky. Nadýmání zmírňují fenykl obecný, anýz vonný a kmín kořenný, které zároveň podporují trávení. Blahodárný účinek na trávicí trakt má psyllium (tj. semena jitrocele indického), které je významným zdrojem přírodní vlákniny. Pravidelné užívání psyllia pomáhá předcházet zácpě a nadýmání, urychluje střevní peristaltiku a působí také jako prebiotikum. 

Skvělou prevencí zácpy je rovněž užívání lněných semínek, která navíc díky obsahu lignanů pomáhají snižovat zánět v trávicím traktu. Zdravé fungování zažívacího ústrojí podporují také zelené potraviny – mladý ječmen a chlorella, které udržují normální funkci střevního traktu, normální trávení a mikrobiální rovnováhu.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*