Hustá krev: Co je její příčinou a jak ji léčit?

Krev, která má vyšší hustotu nežli obvykle, může být předzvěstí vážných zdravotních komplikací a mnohdy i smrti. Co je tedy příčinou husté krve a jak ji můžete zředit, abyste předešli vážnějším komplikacím?

REKLAMA

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč


Hustá krev: Co je její příčinou a jak ji léčit?
Hustá krev: Co je její příčinou a jak ji léčit? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Hustá krev představuje skrytou hrozbu. Spousta postižených neví, že touto zdravotní indispozicí vůbec trpí. Proto není od věci, když budete i vy pozorně naslouchat svému tělu. Pokud si všimnete toho, že se vám bez vysvětlitelných příčin dělají časté modřiny, trpíte vysokým krevním tlakem a závratěmi, špatně se vám dýchá, svědí vás pokožka celého těla a máte také rozmazané vidění, obraťte se na specialistu s podezřením na diagnózu, kterou je hustá krev. Testy, které vám udělá, následně potvrdí, nebo vyvrátí vaše podezření.

Hustá krev způsobuje infarkt i mrtvici

Hustá krev je velmi vážným problémem. Jeho podceněním dochází ke špatné průchodnosti krve v cévách, k ucpávání cév, namáhání srdce i špatnému prokrvení jednotlivých částí těla. S hustou krví souvisí i vyšší riziko vzniku infarktu myokardu a mozkové mrtvice.

Krev, která je hustější, navíc nedokáže stoprocentně plnit svoji základní funkci. Má problém přenášet dostatek živin. A také nedokáže v dostatečné míře odvádět odpadní látky z těla.

Hustá krev má hned několik příčin vzniku

K houstnutí krve u vás může dojít hned z několika důvodů. Které jsou ty nejčastější?

 • Nedostatečný pitný režim.
 • Dlouhodobý stres.
 • Nezdravá strava plná dusíkatých látek a vysokých dávek bílkovin.
 • Nadměrné pití alkoholu, ale také kofeinových nápojů, které zahušťují krev.
 • Ztráta tekutin pocením, které je způsobeno z nejrůznějších důvodů. Jde například o nadměrný sportovní výkon, nemoc, trému, oslabené ledviny nebo vedlejší účinek léků.
 • Pobyt ve vysokých nadmořských výškách.

Hustá krev a její přírodní léčba

V případě, že se u vás hustá krev potvrdí, vám specialista obvykle naordinuje léky na ředění krve. Svou krev však můžete rozředit také přírodní cestou. Máte hned několik možností, a to od úpravy životosprávy až po užívání bylinek a dalších přírodních přípravků.

Dodržujte pravidelný pitný režim

Aby byla hustá krev minulostí, zaměřte se na pravidelný pitný režim. Denně vypijte alespoň dva litry tekutin. Ideálně čisté neperlivé vody. Můžete si dát také šálek zeleného čaje nebo některých bylinkových čajů. Tabu by pro vás mělo být pití alkoholických nápojů, kávy a rovněž sycených nápojů.

Upravte svůj jídelníček

Zapomeňte na průmyslově vyráběná a konzervovaná jídla. Vzdejte se také smažených a tučných pokrmů, uzenin a sladkých pochutin. Omezte či ideálně zcela vylučte ze stravy maso, mléčné výrobky a luštěniny. K ředění krve vám naopak přispěje konzumace citrusových plodů, jahod a malin, červené řepy, granátových jablek, ale i dýňových semínek. Zředit krev vám rovněž pomůže sušené ovoce, a to zejména brusinky, švestky či rozinky.

Hustá krev bude minulostí také díky zvýšené konzumaci listové zeleniny obsahující vitamin K. Přesedlejte tedy také na salát, špenát, rukou nebo čínské zelí.

Pravidelně se hýbejte

Ne nadarmo se říká, že si můžete pohybem a pravidelným cvičením rozproudit krev v žilách. Právě pravidelná fyzická aktivita je dalším klíčem k tomu, aby u vás byla hustá krev dávnou minulostí.

S ředěním krve vám pomohou i bylinky

Že hustá krev a čerstvý česnek nejsou dobrými přáteli, věděli už naši předci. Jako prevence houstnutí krve vám kromě česneku poslouží také chia semínka, zázvor, kurkumin nebo kajenský pepř. Právě kajenský pepř obsahuje přírodní látku kapsaicin, jež je výborná na ředění krve.

Proti srážení a houstnutí krve můžete účinně bojovat také užíváním jinanu dvoulaločného neboli gingko biloby, oregana nebo skořice. Dále vám pomohou zvýšené dávky vitamínů C, B6 a E, a to jak v jednotlivých potravinách, tak v přírodních doplňcích stravy.

A hlavně prosím neberte warfarin. Věděli jste, že se původně používal jako jed na krysy?

REKLAMA

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč


4 Comments

 1. Až někdo opravdu vysadí warfarin dle vaší rady a skončí s embolii, nebo infarktem, napůl ochrnutý, tak mu poradíte co? Když už někdo indikuje nutnost užívání léků na ředění krve, tak už to má sakra důvod, i když je to svinstvo, ale nejspíš je to z důvodu, že vaše rady ohledně jídelníčku prostě nezabírají.

  • Dobrý den Moniko, život je otázkou zodpovědné volby. Pokud člověk skutečně přejde na 100% rostlinnou stravu, přestane jíst smažená, tučná jídla, vyřadí pečivo, nahradí obilninami, ovocem, zeleninou, ořechy, zařadí každodenní aktivní pohyb, tak zdravotní potíže vzniklé ze špatného životního stylu odezní, když tomu dá chvíli čas.

   Naše rady zabírají, ale lidé mají příliš slabou vůli, protože jsou na špatném jídle mnoho let závislí. Bohužel je to tak – nejzákeřnější drogou není alkohol, ani tabák ani jiné drogy, u nich účinky známe, ale ta, kterou si vůbec neuvědomujeme. A tou je právě nezdravé jídlo. Ničí naše tělo postupně a hlavně nenápadně, až skončíme s cukrovkou, cholesterolem, nadváhou či rovnou obezitou, vysokým tlakem a dalšími příbuznými obtížemi.

   A Warfarin je prostě na krysy jed. Krátkodobě může pomoci, po operacích a jiných zákrocích, ale dlouhodobě je to jed, který páchá v těle nenávratné škody. Více informací najdete v článku od doktora Šafránka, lékaře pro zdravou dlouhověkost.

  • Warfarin se předepisuje protože je levný. Nezaručuje vám, že se vyhnete embolii ani mrtvici.

 2. a predepise ho lekar a vlastne si tim jen kryje zada,kdyby se vam fakt neco stalo,ze nereagoval a tim se vas zbavi i odpovednosti za vas.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*