Srdeční arytmie: Jak ji poznat a léčit?

Srdeční arytmie vás může postihnout v jakémkoliv věku. Tato porucha srdečního rytmu je nejen vrozená. Může být i získaná, protože se objevuje také u lidí, kteří dosud vynikali pevným zdravím. Jak ale poznáte, že srdeční arytmií trpíte i vy, a jakým způsobem případně zmírníte její projevy?

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč


Srdeční arytmie: Jak ji poznat a léčit?
Srdeční arytmie: Jak ji poznat a léčit? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

V České republice každým rokem přibude 40 tisíc nových pacientů se srdeční arytmií. I když je na vině zejména genetická dispozice, vznik tohoto onemocnění podporují i další faktory. Srdeční arytmie je v zásadě porucha srdečního rytmu, která patří k nejčastějším srdečním onemocněním současnosti. Máte-li srdeční arytmii, vaše srdeční síně se stahují nekoordinovaně a nepravidelně. Co se týče frekvence, rozlišujeme dvě formy srdeční arytmie, a to bradykardii a tachykardii.

  • Během bradykardie se srdeční frekvence velmi zpomaluje. Pohybuje se pod 60 úderů za minutu.
  • V případě tachykardie jde o zrychlený srdeční rytmus. Vaše srdce tak tepe víc než 100 údery za minutu.

A jakým způsobem se stahuje zdravé srdce? Pravidelně, koordinovaně a ve frekvenci 60krát až 100krát za minutu.

V případě závažné poruchy srdečního rytmu může v srdci dojít až ke vzniku sraženiny. V případě, že se sraženina uvolní, hrozí velké riziko infarktu. Tato sraženina však může projít krčními tepnami do mozku a způsobit cévní mozkovou příhodu. S ohledem na závažnost tak srdeční arytmii opět dělíme na dva typy:

  • Benigní arytmie není život ohrožující a zpravidla postiženému nezpůsobuje žádné výrazné zdravotní potíže.
  • Maligní arytmie je velmi závažnou poruchou srdečního rytmu, která často vede k srdečnímu selhání. Bez příslušné léčby a odborného dozoru v tomto případě postiženému hrozí smrt.

Příčiny srdeční arytmie

Srdeční arytmie je nejen vrozená, může se objevit také u dosud zdravého člověka. Na vině jsou především genetické dispozice, které umocňují další rizikové faktory. Jde nejčastěji o nezdravý životní styl spojený s kouřením, nadváhou a obezitou a také vysokým tlakem. Za srdeční arytmii může také nedostatek, nebo naopak zvýšený obsah draslíku a hořčíku v těle.

Poruchy srdečního rytmu jsou doprovodným příznakem také některých vážnějších onemocnění. Objevují se například při nedostatečné funkci štítné žlázy, cukrovce či ateroskleróze. Důvodem rozvoje srdeční arytmie může být také zánět srdečního svalu.

Příznaky srdeční arytmie

Srdeční arytmie se projevuje celou řadu příznaků. Poznáte ji zejména podle bušení srdce, zrychleného či zpomaleného tepu, kratšího dechu nebo pocitu dušnosti. Při srdeční arytmii rovněž můžete cítit tlak nebo bolestivé pálení na hrudi, dále se vám může točit hlava, můžete mít závratě nebo krátkodobě upadat do bezvědomí.

To, jakým způsobem srdeční arytmii subjektivně vnímáte, však přímo neukazuje její závažnost. Například při bezvýznamné poruše srdečního rytmu, která vás nijak neohrožuje na životě, se můžete cítit velmi špatně. Naopak závažnější arytmii nemusíte prakticky vnímat. Vše tedy závisí na specializovaném vyšetření u odborníka, a to za pomoci elektrokardiogramu (tedy EKG).

Jakým způsobem můžete srdeční arytmii zmírnit?

Trpíte-li srdeční arytmií, tuto poruchu srdečního rytmu zmírníte výraznou úpravou svého životního stylu. Držte se následujících pravidel, která budete praktikovat spolu s doporučenou léčbou navrženou specialistou:

  1. Naučte se nepodléhat stresu. Pokud je to možné, vyhýbejte se stresovým situacím.shutterstock 333714230nocig final 300x200 - Srdeční arytmie: Jak ji poznat a léčit?
  2. Omezte na minimum nadměrnou fyzickou zátěž. Naopak si pravidelně naordinuje lehčí formu sportu, která prospěje vašemu srdci. A to například procházky přírodou.
  3. Přestaňte pít kávu a další kofeinové nápoje.
  4. Kouříte? Cigarety nadobro odložte.
  5. Máte-li obezitu či nadváhu, zhubněte.
  6. Přestaňte jíst sladkosti. Vyhýbejte se tučnému masu a uzeninám.

Přírodní léčba proti onemocnění srdce

Při srdečním onemocnění se v prvé řadě řiďte léčbou, kterou vám doporučil specialista. Jako doplňkové řešení sáhněte po přírodních přípravcích, které pozitivně působí na váš srdeční sval. Jako prevenci proti onemocnění srdce konzumujte rybí tuk a potraviny obsahující omega tři mastné kyseliny.

Na prokrvení srdce sáhněte po jinanu dvoulaločném neboli ginkgo bilobě. Váš srdeční sval vám posílí také některé bylinkové čaje. Ideálně z dřištálu či anděliky. Jako prevence proti nemocem srdcem poslouží hroznová hroznová jadérka a peruánská Caigua, která zároveň čistí cévy, snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak.

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*